Українська мова 4 клас тема РОЛЬ ДІЄСЛІВ У ТЕКСТАХ РОЗПОВІДНОГО ТА ОПИСОВОГО ХАРАКТЕРУ

РОЛЬ ДІЄСЛІВ У ТЕКСТАХ РОЗПОВІДНОГО ТА ОПИСОВОГО ХАРАКТЕРУ 

Мета: розповісти учням про роль дієслів у текстах розповідного та описового характеру; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. 

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

Вправа 274 

— Прочитайте складений текст-розповідь про свої домашні обов’язки. 

— Які однорідні присудки, виражені дієсловами, ви вжили у реченнях? 

— Які дієслова розібрали за будовою? 

2. Каліграфічна хвилинка 

Лл лв лр лвр луч іл ів іч 

ліворуч 

— Доберіть антонім до слова ліворуч, введіть ці слова в речення. 

3. Словникова робота 

Гра «Туристи» 

ПОДОРОЖ ТУРИСТІВ 

Туристи вирушають у путь... (коли?) (уранці). Вони простують... (куди?) (уперед). Переходять річку... (де?) (посередині). З вершини поглядають... (куди?) (ліворуч). На привалі обідають... (коли?) (щогодини). Повертаються сповнені вражень... (куди?) (назад). Згадують про подорож навіть... (коли?) (узимку). 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про роль дієслів у текстах розповідного та описового характеру. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Робота за підручником (с. 139–141) 

Вправи 275–277 

2. Фізкультхвилинка 

Раз! Два! Час вставати: 

Будемо відпочивати. 

Три! Чотири! Присідаймо, 

Швидко втому проганяймо. 

П’ять! Шість! Засміялись, 

Кілька раз понахилялись. 

Зайчик сонячний до нас 

Завітав у вільний час. 

Будем бігати, стрибати, 

Щоб нам зайчика впіймати. 

Прудко зайчик утікає 

І промінчиками грає. 

Сім! Вісім! Час настав 

Повернутись нам до справ. 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

1. Творчий вибірковий диктант 

— Доповніть прислів’я та приказки словами — назвами дій. 

Учні дописують останнє слово. 

- Книга вчить, як на світі... 

- Треба нахилитись, щоб води... 

- Був би сад, а солов’ї... 

- Хто співає, той журбу... 

— Прочитайте записані слова, поставте до них питання. (Що робить? — вчить; що зробити? — напитись; що зроблять? — прилетять; що ро- бить? — проганяє.) 

2. Поетична хвилинка 

— Прочитайте вірш, випишіть дієслова. 

Іще сніг не розтанув з землі, 

А з-під нього рослинки малі 

Визирають і сонце вітають. 

Білим цвітом вони зацвітають. 

Якщо рідну природу ти знаєш, 

То, напевно ці квіти впізнаєш. 

3. Самостійна робота 

Тестування 

1. Дієслово означає: 

а) дію або стан предмета; 

б) тільки дію предмета; 

в) тільки стан предмета. 

2. Дієслово відповідає на питання: 

а) хто? що?; 

б) який? яка? яке?; 

в) що робити? що робив? що роблять?. 

3. У реченні дієслово: 

а) є тільки присудком; 

б) найчастіше є присудком. 

4. У реченні дієслово пов’язане з: 

а) іменником; 

б) прикметником; 

в) дієсловом. 

5. Позначте ряд слів, у якому записані тільки дієслова. 

а) Ліпити, пожовкле, горить; 

б) темніє, зірвав, відгадати; 

в) садки, крислаті, цвітуть. 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Яка частина мови називається дієсловом? 

— Яку роль відіграють дієслова у мовленні? 

— Яким членом речення вони виступають? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 278 (с. 141).