Українська мова 4 клас тема УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЧИСЛІВНИК

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЧИСЛІВНИК 

Мета: узагальнити знання учнів про числівник; вчити будувати словосполучення з числівниками за зразком; розвивати зв’язне мовлення; виховувати бережливе ставлення до природи. 

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

Вправа 226 

— Прочитайте запитання, що стосуються числівників 28, 29; 365, 366. 

2. Робота над прислів’ями 

— Складіть та запишіть прислів’я. Підкресліть числівники, поставте до них питання. 

Як молодим був,                             десять невчених дають, іще й не хочуть брати. 

Потрібне                                         то тридцять вареників гнув, а тепер хамелю-хамелю — і ледве шістдесят умелю. 

За одного вченого                           три дні спить, два — слабий, а на сьомий — вихідний. 

Трапляється і такий год,                 як п’яте колесо у возі. 

Лінивий день гуляє,                        що на день по сім погод. 

3. Каліграфічна хвилинка 

Ші ст сот іс шістсот 

— Складіть та запишіть словами математичний приклад із цим числівником. 

т те ем тем пе ра температура 

4. Словникова робота 

Температура — 1) Ступінь нагрівання чого-небудь, тепловій стан тіла, речовини. 

2) Ступінь прогрівання повітря в приміщенні, надворі. 

3) Ступінь теплоти тіла людини, що характеризує стан її здоров’я. 

4) Підвищений ступінь теплоти тіла при захворюванні. 

— Складіть та запишіть речення зі словом температура таким чином, щоб у ньому обов’язково був числівник. 

Загадка-добавлянка 

- Я п’ю пілюлі і мікстуру, 

Бо піднялась... (температура). 

5. Вікторина «Числівник» 

— Що таке числівник? 

— На які питання відповідають числівники? 

— З якими частинами мови найчастіше числівники пов’язані у реченнях? 

— Яким членом речення найчастіше виступає числівник? 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ми підсумуємо ваші знання про числівник як частину мови. 

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 

1. Робота за підручником (с. 116–118) 

— Як ви вважаєте, яка тварина витримує найнижчі температури? 

Вправа 227 (робота в парах) 

Хвилинка спілкування 

Читання діалогу на с. 116. 

Вправа 228 

Робота з орфографічним словником. 

Вправа 229 

2. Фізкультхвилинка 

3. Робота над загадками 

— Прочитайте і відгадайте загадки. Випишіть числівники, поставте до них питання.

- Не з заліза, не з дерева 

Ця пухкенька сплюха: 

Є у неї два черева 

І чотири вуха. 

Д. Білоус 

- Плету хлівець на четверо овець, 

А на п’яту окремо. 

- Тридцять два білих брати сидять у темниці, 

Коли темниця відчиняється — брати не виходять. 

- Виходило дванадцять молодців, 

Випускали п’ятдесят два соколи 

та триста шістдесят п’ять лебедів. 

ТРИ БРАТИ 

Три брати ідуть по світу — 

від зими назустріч літу. 

Перший пройде — тане лід, 

другий пройде — всюди квіт, 

третій пройде — укрива 

землю шовкова трава! 

Нерозлучні три брати. 

Не стрічався з ними ти. 

П. Воронько 

4. Самостійна робота 

Запишіть текст, подавши числівники та одиниці вимірювання словами. 

Пташки-колібрі, яких ще 300 років тому європейці вважали комахами, живуть в Америці, у тропіках, субтропіках та інших кліматичних зонах, навіть на Алясці. Найбільший вид колібрі досягає завдовжки 22 см, а найменший — карликова бджілка — 6 см від кінчика хвоста до дзьоба. Усього ж налічується 350 видів таких птахів. 

Хвилеподібний помах крил колібрі виконується більше 40 разів на секунду. Блискавичні рухи, здатність зависати в повітрі роблять їх схожими на бджіл. Коли колібрі потрібно зависнути в повітрі, то, зупиняючись, вона витягує тіло вперед і розправляє хвостові пір’я для опору повітрю. А розгорнутися колібрі може за 18 сотих частки секунди. У зв’язку з активним пересуванням, у неї на крилах у 2 рази більше м’язів, ніж у звичайної пташки. Колібрі можуть добувати пилок у 20-сантиметрової квітки своїм дзьобом зав- довжки 10 см. 

Ця дивовижна пташка за день може облетіти до 2 тисяч квіток. У джунглях, незважаючи на перешкоди, вона переміщується зі швидкістю 100 км/год. Нектару їй потрібно від 2 до 8 разів більше ваги самої птахи для постачання енергії. 

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Які слова належать до числівників? 

— На які питання відповідають числівники? 

— Змініть за питаннями числівники п’ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят. 

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 230 (с. 118).