Українська мова 4 клас тема ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ У МНОЖИНІ

ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ У МНОЖИНІ 

Мета: вчити учнів відмінювати прикметники у множині; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. 

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 209, с. 106) 

— Прочитайте твір на тему «Мамині (бабусині) руки». 

2. Робота над прислів’ями 

— Прочитайте, поясніть зміст. Прикметники у називному відмінку множини спишіть разом з іменниками, від яких вони залежать. Придумайте і запишіть з ними речення таким чином, щоб ці словосполучення вживалися у знахідному відмінку однини. 

Неправдиві слова височини не досягнуть. Найкращі думки завжди приходять після діла. Добрі діти доброго слова послухають. Загоюються й тяжкі рани, не забувається слово погане. 

3. Словникова робота 

Футбол, футболіст 

Футбол — спортивна гра, у якій гравці кожної з двох команд, б’ючи м’яч ногами, головою або тулубом, намагаються провести його у ворота супротивника якомога більше разів. 

Забив я у ворота гол, 

Граю з хлопцями в... (футбол). 

— Складіть словосполучення іменників футбол та футболіст з прикметниками. 

4. Хвилинка каліграфії 

Фф фт фу фб фл фу фі 

Футбол, футболіст, футболити, футбольний, футболка. 

5. Фізкультхвилинка 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви вдосконалите вміння відмінювати прикметники у множині. 

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

1. Робота за підручником (с. 106–107) 

Вправа 210 

Мужній — стійкий, хоробрий, відважний, сміливий, рішучий. 

Вправа 211–212 (1) 

2. Тренувальні вправи 

1) Запишіть словосполучення у множині. Виділіть закінчення прикметників. 

Козацька шабля, білий сарафан, кращий читач, давній слов’янин, чудовий орнамент, родинне гніздо. 

2) Змініть словосполучення «іменник + іменник» на «прикметник + іменник» за зразком. 

Зразок: будинки з каменю — кам’яні будинки. 

Стільці з дерева — 

Хустини з шовку — 

Озера в горах — 

Рушники з льону — 

Горщики з глини — 

Складіть і запишіть речення з одним із утворених словосполучень. Встановіть зв’язок слів у ньому. 

3) Поширте речення прикметниками. 

Діти збирають листя. 

Хмари пливуть у небі. 

Дощі йдуть у місті. 

Фізкультхвилинка 

4) Придумайте і запишіть 5–6 прикметників з префіксом най- у множині. Розберіть прикметники за будовою. 

5) Запишіть словосполучення у зазначених відмінках. 

Колискові пісні (у Д. в.) — 

Літні ночі (в Ор. в.)— 

Соснові ліси (у Р. в.) — 

6) Складіть речення з поданих слів. 

Мохнаті, у, ковдрах, спокійно, сосни і ялини, пухових, дрімають. 

Розберіть прикметники як частини мови. 

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Чого навчилися на уроці? 

— Що сподобалося? 

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 212 (2), с. 107.