Українська мова 4 клас тема УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ «РОМАШКИ»

УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ «РОМАШКИ» 

Мета: вчити учнів переказувати текст, використовуючи творче слово у власному мовленні, виконувати самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки, пам’ять, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість. 

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Робота над загадкою 

— Щоб дізнатися тему уроку, спробуйте відгадати загадку. 

     Стоять у лузі сестрички, 

Золотенькі очі, біленькі вієчки. 

Від них шовком коси пломеніють, 

Коли настоєм їх помиють. 

А що це за лікувальні квіти, 

Скажіть, будь ласка, діти? (Ромашки)

2. Розглядання ілюстрацій, малюнків, фото; коротка бесіда за ними 

3. Технологія «Павутинка» 

— Розкажіть, що цікавого ви дізналися на уроках природознавства про ромашку. 

20–25 пелюсток квітне ціле літо схожа на сонце 

РОМАШКА 

лікарська рослина 18 видів є культурні і дикорослі 

4. Евристична бесіда 

— Ромашку дуже люблять у народі за поєднання простоти, невибагливості і загадкової краси. Вона — обов’язкова квітка українського віночка. Усім відома традиція гадання на її пелюстках. У багатьох віршах, піснях, казках, легендах розповідається про ромашку. 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні ви спробуєте записати переказ тексту про цю чудову квітку. 

IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ 

1. Ознайомлення із текстом 

РОМАШКИ 

Навесні Ліда й Оля вирішили у дворі розбити клумбу. Сестри скопали грядку і засіяли її насінням ромашки. 

Дівчата старанно доглядали квітник: пололи бур’ян, у спеку поливали. 

Якось уранці Оля і Ліда зупинилися біля розквітлих квіток і побачили, що ромашки дуже ніжні. Голівки їх, неначе маленькі жовті сонечка з білосніжними промінчиками. Листя — ніби прозоре зелене мереживо. У кожній квіточці — крапелька роси, а в ній блакитне небо і пухнасті хмарки пливуть. Над ними весело кружляли бджілки. 

Сестрички спочатку захотіли нарвати ромашок у букет, але подумали, що зірвані квіти швидко зів’януть. Тоді не почують вони співу пташок, не побачать сонечка, бджілок і навіть їх. 

Дівчата вирішили, що ромашки — чудові квіти, нехай собі ростуть. (98 слів) 

2. Визначення теми й головної думки тексту 

3. Аналіз тексту 

— Хто і де вирішив розбити клумбу? 

— Як дівчата доглядали квітник? 

— Що якось уранці побачили Оля і Ліда? 

— З чим дівчатка порівняли голівку і листочки ромашки? 

— Що відображалося в крапельці роси? 

— Хто весело кружляв над квітами? 

— Що спочатку захотіли зробити сестри? 

— Що вирішили дівчата? 

4. Мовний аналіз тексту 

— Якими словами автор називає Ліду і Олю? (Дівчатка, сестрички, вони) 

— З якою метою він це робить? 

— Доберіть синоніми до слів: 

квітник — клумба; 

кружляли бджілки — літали бджілки; 

блакитне небо — голубе небо; 

спека — теплінь. 

— А які слова краще вжити: використані автором чи запропоновані нами? (Авторські) 

5. Структурний аналіз тексту 

1) Складання плану тексту у вигляді запитань за опорними назвами дій: зробили, доглядали, побачили, літав, захотіли, вирішили. 

План 

1. Що навесні зробили Оля і Ліда? 

2. Як дівчата доглядали клумбу? 

3. Які квіти побачили вранці сестри? 

4. Хто літав над ромашками? 

5. Що захотіли зробити дівчатка? 

6. Яке рішення ухвалили сестри? 

2) Поділ тексту на абзаци. 

— Назвіть зачин, кінцівку. 

— Про що йдеться в основній частині? 

— Скільки абзаців у тексті? 

6. Усне переказування тексту 

7. Орфографічна підготовка 

Навесні, вранці, старанно, засіяли, прозоре мереживо, зів’януть. 

8. Повторне читання тексту вчителем 

9. Запис переказу в зошит 

Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою: 

- початок абзаців; 

- набір опорних слів до кожного абзацу. 

10. Перевірка виконаної роботи 

Слухання 3–4 переказів, внесення порад, коректив. 

V. ПІДСУМОК УРОКУ 

Метод «Мікрофон» 

— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці? 

— Що нового дізналися? 

— Чи сподобався вам урок? Чому?