Українська мова 4 клас тема ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТІВ-ОПИСІВ. МЕТА ЦИХ ТЕКСТІВ

ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТІВ-ОПИСІВ. МЕТА ЦИХ ТЕКСТІВ 

Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; звернути увагу на характерні ознаки текстів-описів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 36, с. 21). 

— З яким текстом ознайомилися вдома? 

— Чи можна його назвати текстом-міркуванням? Доведіть. 

— Зачитайте виписані речення. 

— На які слова ви звернули увагу? (Говорить, твердить, каже) 

— Що це за слова? (Синоніми) 

— Яка їх роль у реченні? (Допомагають уникнути повторів.) 

2. Словниковий диктант 

— Запишіть під диктування. 

Восени, щоденно, щогодини, портрет, попереду, до побачення, щодня. 

Взаємоперевірка робіт. 

— Правопис якого слова ми ще не розглядали? (Портрет) 

3. Каліграфічна хвилинка 

Пп Пп Пп пп ор портрет 

— Утворіть словосполучення. 

Портрет велинекий 

                кийчіт 

                 догийро 

                   недовімий 

                 рокольовий 

Гра «Сито» 

— Доберіть з довідки слова та запишіть речення. 

Портрет пише... 

Море малює... 

Пейзажист передає красу природи у... 

(Шофер, портретист, моряк, пекар, мореніст, піаніст, пейзаж) 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Малювати можна не лише фарбами. Сьогодні ми спробуємо малювати за допомогою слів. 

А допоможе нам у цьому новий тип тексту. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Ознайомлення з текстом-описом. Вправа 39 (с. 21) 

— Прочитайте текст вправи. 

— Який заголовок ви можете запропонувати до цього тексту? 

— Чи можна назвати цей текст міркуванням? 

— Чому? Доведіть свою думку. 

— Яка мета цього тексту? 

— Які слова автор уживає в тексті, щоб описати зовнішність дідуся? 

— Такий текст називають текстом-описом. 

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 21) 

3. Колективне виконання вправи 38 (с. 22) 

— Прочитайте текст вправи. 

— Чому дідусь називає онуку «Моя черешенька»? 

— Доведіть, що це текст-опис. 

4. Фізкультхвилинка 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

1. Гра «Портрет на замовлення». Вправа 39 (с. 22) 

Завдання можна виконати диференційовано: одні учні виконують завдання, подане у вправі, інші описують свого однокласника, не називаючи його імені. 

Перевірка виконаних робіт 

— Які слова допомогли вам упізнати ваших однокласників? 

2. Робота в групах. Вправа 40 (с. 22) 

Учні читають діалог та добирають до нього заголовок. 

— Про що мріяла перша дитина? А друга? 

— Обміркуйте в групах, як можна продовжити діалог другої дитини. 

Учитель заслуховує відповіді кожної групи. 

— А як ви допомагаєте птахам? 

3. Самостійна робота 

1 варіант 

— Прочитайте текст. 

— Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає. 

— Придумайте заголовок до тексту. 

Кроків за кілька від сухої коси визирає з води вербовий кущик. Невеличкий такий, а на ньому — котики. Пухнасті, жовтаво-зелені. Ніби табунець гусенят примостився спочити на галузках. І такі вони лагідні та безпомічні. 

2 варіант 

— Прочитайте текст. 

— Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає. 

— Придумайте заголовок до тексту. 

Усю зиму спав їжачок у лісі під купою хмизу. Настала весна. Весняне сонечко пригріло землю. 

Виліз їжачок зі свого зимового лігва і почав чиститися. Він потерся об кущі та гілочки. Потім облизав себе язичком. Подивився їжачок навкруги, струснувся і побіг на полювання. 

— Над якими типами текстів ви працювали? 

— Чим текст-опис відрізняється від тексту-розповіді? 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— З якими текстами ми сьогодні ознайомилися? 

— Чому вони мають таку назву? 

— Як ви розумієте вислів «живий портрет»? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 41, с. 22–23.