Природознавство 4 клас тема ГОРИ КАРПАТИ

ГОРИ КАРПАТИ 

Мета: продовжити формування поняття «гори»; ознайомити учнів з характерними особливостями Карпат: географічним положенням, кліматом, рослинним і тваринним світом, корисними копалинами, працею людей; розвивати мислення, спостережливість, уяву, увагу, правильні уявлення про навколишній світ; виховувати любов до Батьківщини, бережливе ставлення до природи. 

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 146) 

2. Гра «Так чи ні?» 

- Чим далі на північ від зони мішаних лісів, тим більше з’являється безлісих ділянок. Так чи ні? 

- Рівнинні безлісі простори називаються степами. Так чи ні? 

- У степовій зоні коротке, холодне, дощове літо. Так чи ні? 

- У зоні степів дуже багато дерев. Так чи ні? 

- Тюльпани і півники цвітуть у степу влітку. Так чи ні? 

- У степу часто зустрічається дрохва — один з найбільших птахів нашої країни. Так чи ні? 

3. Вікторина «Форми земної поверхні» 

- Ділянка земної поверхні, високо піднята над рівниною. (Гора) 

- Невеликі підвищення на рівнинах. (Горби) 

- Нижня частина гори. (Підніжжя) 

- Верхня частина гори. (Вершина) 

- Великі заглибини з крутими схилами. (Яри) 

— Які ще гори є на території України? 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про гори Карпати. 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Робота за картою 

— Розгляньте карту природних зон України. 

— Які природні зони України ви знаєте? 

— У якій частині України розташовані Карпатські гори? (У західній) 

— Яка найвища точка Карпат? (Говерла) 

2. Розповідь учителя про Карпати 

— В Україні є гори Карпати і Кримські гори. 

Українські Карпати знаходяться на заході України. Вони простягаються смугами з північного заходу на південний схід завдовжки понад 270 км, зав- ширшки 100–110 км. Це середньо-високі гори, які мають плавні контури хребтів, округлені вершини. Найбільшу висоту має гора Говерла (2061 м). Тут багато санаторно-курортних комплексів, оскільки чисте повітря і цілющі води сприяють оздоровленню людей. У Карпатах ростуть такі рослини: едельвейс альпійський, дріада восьмипелюсткова, айстра альпійська; мешкають такі тварини: тритони карпатський і альпійський, саламандра плямиста, трав’яна жаба, квакша звичайна, ящірка прудка, ящірка зелена, вуж звичайний і водяний, гадюка звичайна; дятел, припутель, біловолий і кам’яний дрозд, горихвістка чорна, лелека чорний, орел карлик, беркут, тетерев, рябчик, олень благородний, білка, бабак альпійський, бурозубка, дикий кабан, вовк, ведмідь, кутора велика, летючі миші. У ріках Українських Карпат багато окунів звичайних, лящів, щук, верховодок. 

3. Робота за підручником (с. 146–151) 

Вправа «Мікрофон» 

Учні відповідають на запитання на с. 146. 

— Розкажіть за малюнком 127 про Карпати. 

— Яка найвища вершина Українських Карпат? 

— Яка її висота? 

— Які погодні умови у Карпатах? 

— Які річки беруть свій початок у Карпатах? 

— Розкажіть за малюнком 128, що ви про них дізналися. 

— Які озера Карпат вам відомі? 

— Розкажіть за малюнком 130, які рослини поширені у Карпатах. 

— Як називаються гірські луки у Карпатах? 

— Які рідкісні рослини Карпат ви знаєте? 

— Яких тварин Карпат ви знаєте? 

— Розкажіть за малюнками 131–132, які з них рідкісні. 

— Як люди використовують природу Карпат? 

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника». 

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 151. 

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник? 

4. Фізкультхвилинка 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 

1. Бліцвікторина «Карпати» 

- У якій частині України розташовані Карпати? 

- Яка найвища вершина Карпат? Яка її висота? (Говерла, 2061 м) 

- Які річки беруть початок у Карпатах? (Дністер, Прут) 

- Рідка корисна копалина чорного кольору, використовується як паливо, добувають у Карпатах. (Нафта) 

- Як називається карпатська ялинка? (Смерека) 

- Хвойний кущ, з деревини якого виготовляють олівці. (Ялівець) 

- У якого дерева, що росте в Карпатах, м’які голчасті листочки? (Ялиця) 

- Назвіть заповідники Карпат. (Карпатський, Горгани) 

- Будівельний матеріал, який добувають у Закарпатті. (Сосна) 

- Риба, поширена в річках Карпатських гір. (Форель) 

- Озеро в Карпатах. (Синевир) 

- Розвинута галузь у Карпатах. (Вівчарство) 

- Пасовища у Карпатських горах. (Полонини) 

2. Гра «П’ять речень» 

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання. 

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Де на території України знаходяться Карпатські гори? 

— Які за висотою ці гори: високі, низькі, середні? 

— Які рослини ростуть у Карпатах? (Бук, ялиця, едельвейс, сон-трава) 

— Які тварини зустрічаються в Карпатах? (Білка, олень благородний, дятел, вовк, лисиця) 

— Чим займається населення у гірській місцевості і на рівнинних ділянках? (Вівчарством, землеробством; створено санаторії, курорти, будинки відпочинку; розвинута деревообробна промисловість.) 

— Чому Карпати називають «лісистими» і «зеленими»? (Тому що в цих горах багато лісів.) 

— Чому тут побудовано багато санаторіїв, будинків відпочинку? (Гірське повітря, клімат лікувальний, корисний для здоров’я) 

— Назвіть корисні копалини, які добувають у Карпатах. (Нафта, газ, буре вугілля, ртуть, мармур) 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Підручник (с. 146–151).