Математика 4 клас тема ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА КРУГЛІ ДЕСЯТКИ З ОСТАЧЕЮ. ЗАДАЧІ НА ПРОПОРЦІЙНЕ ДІЛЕННЯ. РІВНЯННЯ

ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА КРУГЛІ ДЕСЯТКИ З ОСТАЧЕЮ. ЗАДАЧІ НА ПРОПОРЦІЙНЕ ДІЛЕННЯ. РІВНЯННЯ

Мета: пояснити учням прийом письмового ділення з  остачею трицифрових чисел на круглі десятки; формувати вміння розв’язувати задачі на пропорційне ділення, розв’язувати рівняння; виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Завдання 874

Розв’язання

1) 40 · 3 = 120 (л) — поглинають 3 берези за добу;

2) 760 – 120 = 640 (л) — поглинають 2 евкаліпти за добу;

3) 640 : 2 = 320 (л) — поглинає 1 евкаліпт за добу.

Відповідь:320 л води поглинає один евкаліпт за добу.

Завдання 875.

32 : 5 = 6 (ост. 2);           630 : 90 = 7;

70 : 8 = 8 (ост. 6);           630 : 30 = 21;

40 : 12 = 3 (ост. 4);         5400 : 60 = 90;

72 : 30 = 2 (ост. 12);       3200 : 80 = 40.

2. Усні обчислення

Гра «Мовчанка»

— Збільшіть у 10 разів.

  170     30        6000      9183205       9900

3. Математичний диктант

— Запиште вирази та знайдіть їх значення.

- Учениця прочитала 18 сторінок книги. Це становить 1/5 всієї книги. Скільки сторінок у книзі?

- Скільки разів по 200 кг міститься у 8 т?

- На яке число треба розділити 510, щоб в частці отримати 17?

- Скільки хвилин у 6 годинах 35 хвилинах?

- Пасажир перебував у дорозі дві доби і 6 годин. Скільки всього годин він перебував у дорозі?

- У середньому за розміром мурашнику живе до 300 000 мурах, а в термітнику — 600 000 термітів. У скільки разів більше термітів, ніж мурашок?

- У  дитячому  садку  40  дітей.  Щодня  кожній  дитині  видається  на  сніданок 25 г масла. Скільки кілограмів масла йде на один сніданок?

- Площа  прямокутника  2500  м2,  ширина  —  50  м.  Чому  дорівнює  довжина прямокутника?

Відповіді: 18  ·  5  =  90  (сторінок);  8000  :  200  =  40  (разів);  510  :  17  =  30; 60  ·  6  +  35  =  395  (хв);  24  ·  2  +  6  =  54  (год);  600  000  :  300  000  =  2  (рази); 25 · 40 = 1000 г = 1 (кг); 2500 : 50 = 50 (м).

4. Повідомлення теми і мети уроку

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота за підручником (с. 140)

Завдання 876 (усно)

2. Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Письмове виконання завдань з поясненням на дошці

Завдання 877

523 : 60 = 8 (ост. 43);

356 : 60 = 5 (ост. 56);

710 : 80 = 8 (ост. 70);

433 : 50 = 8 (ост. 33);

248 : 80 = 3 (ост. 8).

Завдання 878 (усно)

Завдання 879

x: 20 = 680;           x· 20 = 680;           x– 20 = 680;

x= 680 · 20;           x= 680 : 20;           x= 680 + 20;

x= 13 600;             x= 34;                    x= 700.

2. Пальчикова гімнастика

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 141)

Завдання 880 (самостійно)

Розв’язання

1) 960 + 1440 = 2400 (км) — проїхав мототикліст;

2) 2400 : 60 = 40 (км/год) — швидкість;

3) 960 : 40 = 24 (год) — за перший тиждень;

4) 1440 : 40 = 36 (год) — за другий тиждень.

Відповідь:24 години був у дорозі мотоцикліст за перший тиждень і 36 годин за другий тиждень.

Завдання 881 (колективно)

Розв’язання

22 т 5 ц : 2 т 5 ц = 225 т: 25 т = 9 (р.)

Відповідь:9 рейсів має зробити автомобіль.

Завдання 882 (колективно)

Розв’язання

1) 400 : 20 = 20 (м/с) — швидкість коня;

2) 300 : 12 = 25 (м/с) — швидкість антилопи;

3) 25 – 20 = 5 (м/с) — більше;

Відповідь:на 5 м/с більша швидкість антилопи, ніж швидкість коня.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися на уроці?

— Яке завдання було найцікавішим?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 883; 884 (с. 141).