Математика 4 клас тема ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. ЗАПИС ДРОБУ. ЧИСЕЛЬНИК І ЗНАМЕННИК ДРОБУ. СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. ЗАПИС ДРОБУ. ЧИСЕЛЬНИК І ЗНАМЕННИК ДРОБУ. СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА

Мета: ознайомити учнів з  поняттям «дріб»; навчити читати і  записувати дроби; пояснити значення чисельника і  знаменника дробу; розвивати мислення; виховувати уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення

— Розташуйте  приклади  у порядку  зростання  відповідей  та  прочитайте слово.

Р  6300 : 100 : 7 • 9 = (81)

О  12 000 : 4000 • 7 • 10 = (210)

Б  720 : 90 • 10 • 8 = (640)

И  90 • 30 : 100 • 1000 = (27 000)

Д  16 • 100 : 10 : 40 = (4)

4    81    210    640        27 000

Д    Р      О       Б            И

3. Повідомлення теми і мети уроку

На дошці з’являється назва теми: «Дроби».

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота за підручником (с. 124)

Завдання 760–762 (усно)

2. Слухання математичної казки

ЯК ВИНИКЛИ ДРОБИ

(Казка)

У країні Математика, там, де ще не ступала нога людини, мешкали цифри. 

Але вони не мали своїх будиночків і жили в одному тісному помешканні, яке збудував старенький дідусь Нуль.

Одного погожого дня дві подружки Одиниця та Двійка вирушили на прогулянку.

— Мені вже набридло жити в цій старій тісній оселі,— зізналася Одиниця.

— І мені також,— відповіла Двійка.

— А давай побудуємо свій будинок!

— О! Це гарна ідея!

І заходилися вони будувати собі нове помешкання. Спочатку поміркували, як  воно  має  виглядати.  А  згодом  вирішили,  що  це  обов’язково  має  бути  двоповерховий просторий будинок. За порадами щодо будівництва звернулися до Мінуса. Він надав багато слушних указівок, але найбільшу увагу приділив перекриттю між поверхами.

— Перекриття повинно бути міцним і рівним,— наголосив Мінус.

Подружки подякували за поради й почали будувати затишну оселю. Завдяки цінним указівкам, будівництво проходило швидко й весело.

І  ось  будинок  споруджено.  Не  сперечаючись  вирішили,  що  Одиниця  буде жити на другому поверсі, а Двійка — на першому. І назвали вони свою споруду Дробом.

А згодом такі самі дроби почали будувати й інші цифри. Так і виникли звичайні дроби.

3. Гра «Чисельник — знаменник»

— Щоб  запам’ятати,  що  таке  чисельник  і знаменник  і не  плутати  їх,  пограймо в гру. Якщо я називаю чисельник, піднімайте руки вгору — показуйте, що він записується вгорі. Якщо я називаю знаменник,— показуйте, що він пишеться  внизу.  Якщо  показую  риску  дробу,  складайте  руки  горизонтально.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 125)

Завдання 763; 764 (письмово з поясненням біля дошки)

2. Фізкультхвилинка

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 125)

Завдання 765 (з поясненням на дошці)

320 : 8 = 40

1600 : 8 = 200

10 128 : 8 = 1266

2 км : 8 = 2000 м : 8 = 250 м

2 год : 8 = 120 хв : 8 = 15 хв

4 ц : 8 = 400 кг : 8 = 50 кг

Завдання 766 (колективно)

Розв’язання

1) 2 т 4 ц : 3 = 2400 кг : 3 = 800 кг — у їдальню;

2) 2400 – 800 = 1600 (кг) — розфасували;

3) 1600 : 4 = 400 (пак.) — вийшло.

Відповідь:400 пакетів з крупами вийшло.

Завдання 767 (колективно)

1) 1 година = 60 хв : 3 = 20 (хв) — пройшов учень 1 км;

2) 1 км : 20 хв = 1000 : 20 = 50 (м/хв) — швидкість учня;

3) 1300 м – 1000 м = 300 (м) — шлях, що залишився;

4) 300 : 50 = 6 (хв) — час, за який пройде учень шлях, що залишився;

5) 8 – 6 = 2 (хв)

Відповідь: учень  устигне  прийти  до школи  вчасно,  в запасі  у нього  залишиться 2 хвилини.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися на уроці?

— Яке завдання було найцікавішим?

— Що позначає знаменник у записі дробу? (На скільки частин розділили предмет.)

— Що позначає чисельник? (Скільки частин узяли.)

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 768; 769 (с. 126).