Математика 4 клас тема МНОЖЕННЯ БАГАТОЦИФРОВОГО ЧИСЛА НА ОДНОЦИФРОВЕ У ВИПАДКУ, КОЛИ В СЕРЕДИНІ ПЕРШОГО МНОЖНИКА Є НУЛІ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ З ДВОМА БУКВЕНИМИ ДАНИМИ

МНОЖЕННЯ БАГАТОЦИФРОВОГО ЧИСЛА НА ОДНОЦИФРОВЕ У ВИПАДКУ, КОЛИ В СЕРЕДИНІ ПЕРШОГО МНОЖНИКА Є НУЛІ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ З ДВОМА БУКВЕНИМИ ДАНИМИ 

Мета: ознайомити учнів з письмовим множенням у випадку, коли в середині першого множника є нулі; формувати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати навички усних та письмових обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення 

Завдання 550 (усно) 

3. Математичний диктант 

— Запишіть розв’язання задач виразами. 

- Після того як продали 1150 пачок вафель, залишилося продати ще 350. Скільки всього пачок вафель мали продати? 

- На концерт продали 700 квитків, у касі залишилося 100 квитків. У скільки разів більше квитків продали, ніж залишилося? 

- Анна купила 3 пакети гречаної крупи по 800 г у кожному. Скільки всього гречаної крупи купила Анна? (Відповідь запишіть у кілограмах і грамах.) 

- На молокозавод привезли спочатку 1800 л молока, а потім ще 1500 л. Скільки всього літрів молока привезли на молокозавод? 

- Відстань від Львова до Харкова 910 км. Потяг проїхав 680 км. Скільки кілометрів йому залишилося їхати? 

 

Відповіді: 1150 + 350 = 1500; 700 : 100 = 7; 800 • 3 = 2400 г = 2 кг 400 г; 1800 + 1500 = 3300; 910 – 680 = 230. 

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Пояснення вчителя 

Учитель розв’язує приклад і пояснює прийом обчислень, не називаючи розрядів. 

. 30085

      3 

       90255 

— Число 5 множимо на 3, отримуємо 15; 5 пишемо, 1 запам’ятовуємо, 8 помножити на 3 дорівнює 24 і ще 1, отримаємо 25; 5 пишемо, 2 запам’ятовуємо; 0 помножити на 3 дорівнює 0, записуємо; 3 помножити на 3 буде 9, записуємо. 

2. Первинне закріплення 

Завдання 551 (з поясненням) 

. 4073 . 20073 . 20904 . 30007 

    4       9       6       4 

     16292      180657      125424       120028 

Завдання 552 (самостійно зі взаємоперевіркою в парах) 

. 2306 . 30094 . 40801 . 40059 

    6       7       9       3 

     13836       210658      367209      120177 

3. Фізкультхвилинка 

ІV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Гра «Парне — непарне» 

— Наведіть приклади непарних чисел. Чому вони називаються непарними? 

Робота в групах 

— Знайдіть парні числа у завданні 553 та поясніть свій вибір. 

1-ша група — виконати завдання з парними числами; 

2-га група — виконати завдання з непарними числами. 

2. Робота над задачами 

Завдання 554 

Великий зал — k сеансів по 1224 місця ? глядачів 

Малий зал — c сеансів по 208 місць 

— Складіть план розв’язання задачі. Запишіть розв’язання. 

1224 • k — кількість глядачів у великому залі за день; 

208 • с — кількість глядачів у малому залі за день; 

1224 • k + 208 • с — кількість глядачів у кінотеатрі за день. 

Якщо k = 5 і с = 4, то 1224 • 5 + 208 • 4 = 6952 (гл.) 

 

 

1) .      1224             2) . 208          3) + 6120 

                          5                   4                           832

                     6120                        832                         6952 

 

Відповідь: 6952 глядача може обслужити кінотеатр за день. 

Завдання 555 

Рухомий об’єкт Швидкість Час Відстань 

Катер 27 км/год 3 год ? 

Буксир 18 км/год 3 год ? 

I спосіб 

1) 27 • 3 = 81 (км) — пройшов катер за 3 години; 

2) 18 • 3 = 54 (км) — пройшов буксир за 3 години; 

3) 81 – 54 = 27 (км) — відстань між буксиром і катером через 3 години. 

ІІ спосіб 

1) 27 – 18 = 9 (км/ч) — більше проходив катер; 

2) 9 • 3 = 27 (км) — відстань між ними через 3 години. 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 556; 557 (с. 91). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що вивчали сьогодні на уроці? 

— Що вдалося найкраще? 

— Що викликало труднощі? 

— З яким настроєм завершуєм урок?