Математика 4 клас тема ПРОСТІ І СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ І ВІДСТАНІ. ГЕОМЕТРИЧНІ ТІЛА ТА ЇХ НАЗВИ

ПРОСТІ І СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ І ВІДСТАНІ. ГЕОМЕТРИЧНІ ТІЛА ТА ЇХ НАЗВИ 

Мета: узагальнювати знання учнів про зв’язок між величинами: швидкість, час, відстань; закріплювати вміння розв’язувати задачі на знаходження цих величин, виконувати дії над іменованими числами; ознайомити з назвами геометричних тіл; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення 

Робота в групах 

— Знайдіть закономірність та продовжте ряди чисел. 

130; 180; 250; ...; ...; ... 

600 000; 60 000; 6000; ...; ...; ... 

0; 15; 39; 45; ...; ...; ... 

4867; 4870; 4873; ...; ...; ... 

25 790; 25 800; 25 820; ...; ...; ... 

3. Математичний диктант 

— Запишіть відповіді. 

- Найбільша відстань, на яку може піднятися птах,— 8200 м. Скільки це кілометрів? 

- Найбільшу веселку можна спостерігати 3 години. Скільки це хвилин? 

- Дитинча кита має довжину 7 м. Скільки це сантиметрів? Його вага 2 тонни. Скільки це кілограмів? За один день воно випиває 600 л води. Скільки літрів води випиває китеня за 100 днів? 

- Амурський тигр важить 400 кг. Скільки це центнерів? 

- Суму чисел 440 і 280 розділіть на 9. 

- Число 560 зменшіть на частку чисел 420 і 7. 

 

Відповіді: 8 км 200 м; 180 хв; 700 см; 2000 кг; 60 000; 4 ц; 80; 500. 

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 

Пояснення — за завданням 520. Демонстрування геометричних тіл: циліндра, куба, кулі, конуса, піраміди, паралелепіпеда, призми. 

На малюнку — плоскі фігури: коло, квадрат, прямокутник, трикутник. 

— Знайдіть геометричні фігури на геометричних тілах. 

— На якому геометричному тілі є квадрат? трикутник? прямокутник? коло? 

Завдання 523 («ланцюжком») 

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Усна фронтальна робота 

Завдання 521; 522; 524 

2. Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою в парах 

28 750 – (750 + 1001) = 26 999                                    20 км 800 м – 4 км 80 м = 16 км 720 м 

– 28750 – 20800 

1751          4080 

       26999       16720 (м) 

14 грн 96 к. + 6 грн 4 к. = 21 грн 8 кг 420 г – 3 кг 80 г = 5 кг 340 г 

10 грн – 5 грн 8 коп. = 4 грн 92 к. 

– 1000 – 8420 

508 3080 

       492        5340 (г) 

Завдання 525 

3. Фізкультхвилинка 

4. Робота над задачами 

Швидкість Час Відстань 

12 км/год 5 год однакова 

? 6 год

— Складіть план розв’язання задачі. 

1) Яка відстань між містами? 

2) З якою швидкістю їхав велосипедист на зворотньому шляху? 

1) 12 • 5 = 60 (км) — відстань між містами; 

2) 60 : 6 = 10 (км/ч) — їхав велосипедист на зворотньому шляху. 

Завдання 526 

— Прочитайте задачу. Повторіть завдання за коротким записом. 

1 бідон — 32 кг 200 кг 

6 бідонів — по ? кг 

— Запишіть розв’язання задачі за планом. 

1) 200 – 32 = 168 (кг) — у шести бідонах; 

2) 168 : 6 = 28 (кг) — меду в одному бідоні. 

— Складіть обернену задачу. 

1 бідон — 32 кг ? 

6 бідонів — по 28 кг 

Завдання 527 (усно, фронтально) 

75 : 3 — швидкість руху карети по брукованій дорозі; 

(75 – 21) : 3 — швидкість руху по ґрунтовій дорозі; 

75 + (75 – 21) — відстань, яку проїхала карета по брукованій і ґрунтовій дорозі; 

75 : 3 – (75 – 21) : 3 — на стільки більше швидкість руху по брукованій дорозі, ніж по ґрунтовій. 

Завдання 528 (усно) 

З бідона ємністю 10 л відлити 9 л за допомогою 3-літрового бідона. (10 – 3 – 3 – 3 = 1 (л)). Потім 1 л води перелити у 3-літровий бідон; набрати на річці 10-літровим бідоном води і відлити з нього у 3-літровий бідон стільки води, щоб наповнити його (1 л + 2 л = 3 л). У 10-літровому бідоні залишиться 8 л води (10 л – 2 л = 8 л). 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 529; 530 (с. 85). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що нового дізналися сьогодні на уроці? 

— Які труднощі виникли? 

— Що найбільше сподобалося? Що розповісте батькам?