Математика 4 клас тема ПРОСТІ ЗАДАЧІ НА ОБЧИСЛЕННЯ ТРИВАЛОСТІ ПОДІЇ, ДАТИ ЇЇ ПОЧАТКУ, ДАТИ ЗАКІНЧЕННЯ ПОДІЇ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ

ПРОСТІ ЗАДАЧІ НА ОБЧИСЛЕННЯ ТРИВАЛОСТІ ПОДІЇ, ДАТИ ЇЇ ПОЧАТКУ, ДАТИ ЗАКІНЧЕННЯ ПОДІЇ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ 

Мета: закріплювати вміння учнів розв’язувати прості арифметичні задачі на обчислення тривалості, початку або закінчення подій; продовжити вдосконалювати вміння виконувати обчислення над іменованими числами, які виражені одиницями часу; розвивати логічне мислення, уважність; виховувати інтерес до предмета. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Математичний диктант 

- Знайдіть суму чисел 5499 і 8000. 

- Збільште число 270 у 1000 разів. 

- Запишіть найменше п’ятицифрове число. 

- Скільки цифр у записі числа 775 775? 

- Знайдіть різницю чисел 99 000 і 88 000. 

- Знайдіть четверту частину від числа 960. 

- Знайдіть три четвертих від 1000. 

- Запишіть 540 хв у годинах. 

- Запишіть 5 м 20 см у міліметрах. 

 

Відповіді: 13 499; 270 000; 10 000; 2; 11 000; 240; 750; 9 год; 5200 мм. 

3. Усні обчислення 

Завдання 2 (с. 86) 

4000 + а + 40 + 7 = 4347          2000 + 40 + b = 2048 

а = 300                                       b = 8 

Завдання 5 (с. 86) 

Тисячі 4 4 8 8 Десятки 0 1 1 0 

Сотні 8 9 9 8 Одиниці 1 1 2 2 

 

ІІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Гра «Знайди та розв’яжи» 

Завдання 463 

Діти знаходять і розв’язують вирази, в яких другою дією є ділення. 

60 • 4 : 30 + 100 = 108 (500 + 300) : 2 – 250 = 150 

2. Робота над задачами 

Завдання 464 

Учні читають розв’язання задачі і детально його пояснюють. 

Завдання 465 (фронтально) 

Учні ознайомлюються з умовою задачі, учитель наголошує на сьогоднішній даті. Наприклад, 5 грудня 2015 року. 

Коли помер гетьман, минуло 19 діб і 3 місяці від початку 1622 року. 

До сьогоднішнього дня від початку 2015 року минуло 4 доби і 11 місяців. 

– 2015 р. 11 міс. 04 доби 

1622 р. 03 міс. 19 діб 

393 р. 07 міс. 15 діб — минуло з часу смерті Петра Сагайдачного. 

Завдання 468 

Учні розв’язують аналогічну задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах. Учитель нагадує, що сьогодні 5 грудня 2015 року. 

Коли народився поет, минуло 8 діб і 2 місяці від початку 1814 року. 

До сьогоднішнього дня від початку 2015 року минуло 4 доби і 11 місяців. 

– 2015 р. 11 міс. 04 доби 

1814 р. 02 міс. 08 діб 

201 р. 08 міс. 26 доби 

Фізкультхвилинка 

У володарки Зими 

Трішечки замерзли ми. 

Грудень каже: «Пострибай!», 

Січень просить: «Присідай!», 

Встали — сіли, встали — сіли, 

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав: 

Час нам братися до справ. 

Сіли, дітки, всі гарненько. 

Спинки держимо рівненько. 

Книги відкриваємо — 

Знання здобуваємо! 

Завдання 466 (колективно) 

Учні вивчають умову задачі, складають короткий запис, розв’язують самостійно. 

Початок — 22 травня о 6 год вечора — 21 доба 18 год 

Тривалість — ? год 

Кінець — 25 травня 9 год ранку — 24 доби 9 год 

– 24 доби 09 год 

21 діб 18 год 

2 доби 15 год 

Завдання 467 

— Прочитайте умову задачі у підручнику. Порівняйте текст задачі за її коротким записом. Проаналізуйте задачу від даних до питання і навпаки. Складіть план розв’язання задачі. Самостійно запишіть її розв’язання. 

Має пройти — ? 

Пройшов — 2 год 45 хв 

Залишилося — ?, на 13 год 10 хв більше 

1) + 2 год 45 хв 

        13 год 10 хв

15 год 55 хв — залишилося пройти; 

 

2) + 15 год 55 хв 

2 год 45 хв

   17 год 100 хв = 18 год 40 хв — має пройти. 

 

3. Розв’язування рівнянь 

Завдання 469 

1083 – х = 137             х – 2604 = 1074                          2370 + х = 1230 

х = 1083 – 137             х = 2604 + 1074                         (розв’язати рівняння неможливо!) 

х = 946                         х = 3678 

1083 – 946 = 137         3678 – 2604 = 1074 

137 = 137                     1074 = 1074 

4. Банк математичних цікавинок. «Завдання для допитливих» 

Завдання 470 

Учні креслять на прямій відрізки та знаходять довжину АК. 

2 см 3 мм + 3 см + 5 см 4 мм = 10 см 7 мм 

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 471; 472 (с. 75) 

V. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що повторили сьогодні на уроці? 

— Які завдання сподобалися більше всього?