Математика 4 клас тема ДІЯ ВІДНІМАННЯ. ПРАВИЛО ВІДНІМАННЯ СУМИ ВІД ЧИСЛА. ТАБЛИЧНЕ Й ПОЗАТАБЛИЧНЕ, УСНЕ І ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУЮТЬСЯ ВІДНІМАННЯМ

ДІЯ ВІДНІМАННЯ. ПРАВИЛО ВІДНІМАННЯ СУМИ ВІД ЧИСЛА. ТАБЛИЧНЕ Й ПОЗАТАБЛИЧНЕ, УСНЕ І ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУЮТЬСЯ ВІДНІМАННЯМ 

Мета: узагальнити уявлення учнів про дію віднімання; закріпити вміння розв’язувати задачі на віднімання; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення 

Гра «Хто швидше?» 

1-ша група 2-га група 3-тя група 

90 – 32              14 • 6             100 : 4 

      – 2                – 30                 – 13 

     + 42                 : 18                  • 6 

      : 14                + 97                 + 18 

      • 12                 : 25                  : 15 

        84                     4                   6 

3. Математичний диктант 

— Запишіть вирази, знайдіть їх значення. 

- Збільшити частку чисел 90 та 18 у 16 разів. 

- Зменшити добуток чисел 24 і 4 у 8 разів. 

- Збільшити різницю чисел 87 і 48 у 2 рази. 

- Знайти половину числа 900. 

- Знайти суму чисел 127 і 223, зменшити її в 7 разів. 

 

Відповіді: (90 : 18) • 16 = 80; (24 • 4) : 8 = 12; (87 – 48) • 2 = 78; 900 : 2 = 450; (127 + 223) : 7 = 50. 

4. Гра «Будь уважним!» 

— На скільки помножили кожне число? 

72 – ___ = 72 000     176 •___ = 17 600 

164 •___ = 164          560 •___ = 0 

— На скільки розділили кожне число? 

46 000 : ___= 460          640 :___ = 8 

365 : ___= 1                  9000 : ___= 10 

 

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 

1. Первинне сприймання матеріалу 

— Самостійно прочитайте текст завдання 383 по частинах (віднімання натуральних чисел; застосування послідовності чисел при відніманні; віднімання суми від числа). 

— Як називають числа при відніманні? 

— Що називають відніманням? 

— Як застосувати послідовність чисел при відніманні? 

— Покажіть на прикладі, як можна відняти від числа суму 28 – (7 + 9). Згадайте віднімання по частинах. 

2. Робота над задачами 

Самостійне читання учнями простих задач (завдання 384) 

— Укажіть задачі, які розв’язуються дією віднімання. Запишіть розв’язання цих задач. 

1) 800 – 70 = 730 (г) — середньодобовий приріст маси телички; 

2) 36 – 22 = 14 (кг) — більше зібрали пшениці, ніж жита; 

4) 40 – 8 = 32 — друге число. 

5) а – b (л), якщо a = 80, b = 65, то 80 – 65 = 15 (л) бензину залишилося в бензобаку; 

6) 80 – 20 = 60 — число, задумане учнем. 

3. Фізкультхвилинка 

Руки сонцю підставляйте, 

З сонцем в піжмурки пограйте. 

До вподоби нам ця гра. 

Любить сонце дітвора. 

Один, два — рада сонечку трава. 

IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Розв’язування виразів 

Завдання 385 (фронтально) 

— Письмове віднімання чисел 487 і 259 поясніть докладно. 

8 – 7 = 1                 61 – 25 = 36 

14 – 8 = 6              680 – 350 = 330 

75 – 23 = 52 

487 – 573 – 840 

259 268 352 

228         305        488 

Завдання 386 (з коментуванням, біля дошки і в зошитах) 

834 – (400 – 218) = 652 834 – 400 – 218 = 216 

 

2. Робота над задачею 

Завдання 387 

— Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за коротким записом. 

Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних. 

950 кг Борошно — 818 кг 

            Висівки — ? на              ? кг більше 

1) 950 – 818 = 132 (кг) — склали висівки; 

2) 818 – 132 = 686 (кг) 

Відповідь: на 686 кг більше отримали борошна, ніж висівок. 

3. Робота в групах 

— Поставте знаки «+» або «–». 

97 – 29 = (97 __ 30) __1 = ___ 

87 + 49 = (87__ 50) __ l = ___

439 + 258 = (439__ 260)__ 2 = ___

555+ 138 = (555___ 140)__ 2 = ___

— Заповніть пропуски. 

783 +___ = (783 + 50) – 3 = ____

387 –___ = (387 – 40) + 2 = ____

705 – ___= (705 – 20) + 2 = ____

Відповіді: 

97 – 29 = (97 – 30) + 1 = 68 

87 + 49 = (87 + 50) – 1 = 136 

439 + 258 = (439 + 260) – 2 = 697 

555 + 138 = (555 + 140) – 2 = 693 

783 + 47 = (783 + 50) – 3 = 830 

387 – 38 = (387 – 40) + 2 = 349 

705 – 18 = (705 – 20) + 2 = 687 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 388; 389 (с. 62). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Яку дію повторювали на уроці? 

— Яке число називають зменшуваним? 

— Що таке різниця? 

— Як називають числа, які віднімають?