Математика 4 клас тема ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ

ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ 

Мета: систематизувати уявлення учнів про одиниці вимірювання часу; закріплювати вміння переходити від одних одиниць вимірювання величин до інших; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до часу. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення 

Гра «Загадай число» 

- Загадайте число. Додайте до нього 5, відніміть 3, додайте 2, відніміть загадане число, додайте 6. Ваше число 10. 

- Загадайте число не більше 10. Додайте до нього число, яке йому дорівнює, результат помножте на 3, а потім поділіть на загадане число. Ваше число 6. 

- Загадайте число. Помножте його на 4, відніміть загадане число, поділіть на 3. Ви отримали загадане число. 

 

— Визначте закономірність запису чисел кожного рядка та запишіть ще по декілька чисел 

588; 590; 592; 594; ... 

909; 808; 707; 606; ... 

1000; 950; 900; ... 

3. Математичний диктант 

- Яке число потрібно додати до 5570, щоб отримати 5600? 

- На скільки 20 с менше 1 хв? 

- У скільки разів 40 км більше, ніж 40 м? 

- Збільште 32 у 10 разів та додайте до найближчого круглого числа. 

- Знайдіть різницю чисел 540 і 9. 

- Знайдіть половину від числа 840. 

- Сума двох чисел 830, одне з них 250. Знайдіть інше число. 

- Скільки годин складають 420 хв? 

- Знайдіть частку чисел 3200 і 4. 

 

ІІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Фронтальна бесіда 

— З яких частин складається доба? 

— Скільки годин у добі? 

— Що більше: 1 год чи 1 хв? 

— Яку найменшу одиницю часу ви знаєте? 

— Скільки секунд в 1 хв? 

— Погляньмо на таблицю, пригадаймо, що: 

1 доба = 24 год                 1 год = 60 хв                 1 хв = 60 с 

2. Робота з годинником 

— Скільки обертів за добу робить мала стрілка? 

— Скільки обертів за добу робить велика стрілка? 

— Яка стрілка рухається найшвидше? 

— Покажіть 7 год 20 хв; пів на десяту; 24 години; час завершення уроку. 

3. Підготовча робота 

Заміна більших одиниць вимірювання часу меншими 

(Перші вправи на перетворення коментує вчитель.) 

Запиши у секундах 5 хв. 

Міркуємо так: в одній хвилині міститься 60 секунд, а в 5 хвилинах — у 5 разів більше, тобто 60 • 5 = 300 с. 

Завдання 368 (фронтально) 

Заміна менших одиниць вимірювання часу більшими 

Запиши у хвилинах 180 с. 

Хід міркування: 60 с — це 1 хвилина, а у 180 с — стільки хвилин, скільки разів по 60 вміститься у числі 180, тобто 180 : 60 = 3 (хв). 

Запиши у секундах 3 хв 50 с. 

Пояснюємо: 3 хвилини — це 60 • 3 = 180 с, та ще 50 с, маємо 180 + 50 = 230 (с). 

Завдання 369 (фронтально) 

4. Фізкультхвилинка 

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 

1. Дії з іменованими числами 

Завдання 362; 363; 364; 365 (усно) 

Завдання 370 (з коментуванням) 

21 год 15 хв = 1275 хв                       17 хв 47 с = 1067 с 

47 діб 8 год = 1136 год                      15 год 29 хв = 929 хв 

Завдання 371. Самостійна робота з подальшою самоперевіркою з дошки 

Один учень працює за дошкою. 

13 хв = 780 с                480 с = 8 хв 

1200 хв = 20 год          72 год = 3 доби 

210 хв = 3 год 30 хв     50 міс. = 4 р. 2 міс. 

16 хв = 960 с                16 год = 960 хв 

1/3 доби = 8 год           1/5 ст. = 20 р. 

2. Робота над задачами 

Завдання 366 

— Прочитайте задачу. 

— Скільки купили холодильників? пральних машин? 

— Яка ціна холодильника? пральної машини? 

Учні самостійно складають вираз. Один учень працює за дошкою. Самоперевірка — з дошки. 

а • 3 + b • 2 — вартість усієї покупки. 

Завдання 367 (колективно) 

Після роботи над текстом задачі учні аналізують її, складають вираз. 

а – (b • 3) : 8 — коштує тренажер. 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 372; 373 (с. 60). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що нового дізналися на уроці? 

— Чого вчилися? 

— Хто був найактивнішим на уроці?