Математика 4 клас тема ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМИХ ЗА ДВОМА РІЗНИЦЯМИ

ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМИХ ЗА ДВОМА РІЗНИЦЯМИ 

Мета: розглянути табличні випадки ділення з остачею; повторити алгоритм письмового ділення на одноцифрове число; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; формувати компетентність уміння вчитися; виховувати пізнавальні інтереси. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. КОНТРОЛЬ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення 

— Укажіть стрілкою маршрут від найменшої відповіді до найбільшої. 

55 555 + 4444 44 444 + 5555 4000 • 2 800 • 20 

55 555 + 44 444 2000 • 10 

— З’єднайте стрілками вирази з однаковими відповідями. 

64 : 16 88 :11 60 : 12 39 : 13 75 : 15 

96 : 12 56 : 14 90 : 15 60 : 12 54 : 18 

3. Математичний диктант 

-              Скільки становить 2/6 години? 3/4 хв? 3/ 100 кг? 5/ 100 ц? 

- В Олі є 1 грн. На 3/5 вона купила 4 однакові гумки. Скільки коштує 1 гумка? 

- З якою швидкістю повз равлик, якщо за 2 години він проповз 8 метрів? 

 

4. Робота в групах 

Завдання 3 (с. 24) 

1) 217; 237; 257; 277; 297. 

2) 175; 150; 125; 100; 75; 50. 

3) 8; 7; 9; 6; 10; 5; 11; 4; 12; 3; 13; 214; 1. 

5. Аналіз самостійної роботи 

Аналіз помилок, допущених учнями під час виконання самостійної роботи з метою запобігання цих помилок на контрольній роботі. 

6. Зарядка для очей 

ІII. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Підготовча вправа (завдання 146) 

2. Пояснення вчителя (завдання 147) 

Учитель пояснює алгоритм письмового ділення з остачею на одноцифрове число. 

3. Первинне закріплення нового матеріалу 

Завдання 148 (фронтально)

936: 4                  518 : 7                648:8          408:4

8     | 234             49 | 84                 64 | 8          4    | 102

13                          28                         8                  8

12                          28                         8                  8     

  16                          0                          0                  0

  16

    0

  

938: 4                  523 : 7                908:3               411:4

8     | 234             49 | 84                 9    | 302          4    | 102

13                          33                         8                    11

12                          28                         6                     8     

  18                          5                          2                    3

  16

    2

4. Фізкультхвилинка 

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Розв’язування задач 

Завдання 149 (1) 

Учні ознайомлюються із задачею за текстом підручника. Фронтально складають план розв’язання задачі. Розв’язання кожен учень записує самостійно з наступною взаємоперевіркою в парах. Сильніші учні розв’язують задачу виразом, решта — по діях. 

1) 218 + 436 = 654 (кг) — фруктів продали; 

2) 700 – 654 = 46 (кг) — фруктів залишилося; 

700 – (218 + 436) = 46 (кг) 

Завдання 149 (2) 

1) 218 • 2 = 436 (кг) — продали після обіду; 

2) 218 + 436 = 654 (кг) — фруктів продали за день; 

3) 700 – 654 = 46 (кг) — фруктів залишилося; 

700 – (218 + 218 • 2) = 46 (кг) 

2. Практична робота. Робота в групах (завдання 151) 

Учні будують коло з діаметром 4 см, позначають центр кола. Будують відрізок ОС, так, щоб точка С не належала кругу. 

3. Колективне розв’язування рівнянь (завдання 150) 

Перш ніж розв’язувати рівняння, учні пригадують, як знаходити невідомі доданок, зменшуване, ділене, дільник, множник. 

х = 200, х = 620, х = 25 600, х = 70, х = 41 

4. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» 

Завдання 152 (усно) 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 153; 154 (с. 23). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що нового дізналися на уроці? 

— Що ви очікували від уроку? 

— Чи виправдалися ваші очікування?