Математика 4 клас тема ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ

ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ 

Мета: ознайомити учнів з письмовим діленням на двоцифрове число; вчити розв’язувати задачі на різницеве порівняння; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення 

- У скільки разів 150 м більше 5 м? (30) 

- На скільки 150 м більше 5 м? (145) 

- Скільки разів по 60 л міститься в 120 л? (2 рази) 

- 27 більше задуманого числа в 3 рази. Чому дорівнює задумане число? (9) 

- Число 6 помножити на суму чисел 9 і 5. (84) 

- Назвіть число, більше 13 у 6 разів (78); 25 у 3 рази (75); 19 у 4 рази (76). 

- Знайдіть частку чисел 33 і 3 (11); 95 і 5 (19); 91 і 7 (13). 

- 1/2 дм — скільки це сантиметрів? (5 см) 

- 1/4 м — скільки це сантиметрів? (25 см) 

- 1/8 відрізка дорівнює 2 см. Чому дорівнює весь відрізок? (16 см) 

- Лимон дорожче яблука в 3 рази. Що дорожче — 15 яблук або 5 лимонів? Розв’язання поясніть. 

 

Пояснення. Замість одного лимона можна купити 3 яблука, отже, на одні й ті самі гроші яблук можна купити в 3 рази більше, ніж лимонів. Дізнаємося, скільки яблук можна купити замість 5 лимонів: 5 • 3 = 15. 

Отже, 5 лимонів коштують стільки ж, скільки 15 яблук. 

3. Математичний диктант 

  - 45 збільште на 99. 

- Від 165 відніміть 99. 

- Від 3 грн відніміть 79 к. 

- Береза нижче сосни на 5 м. Знайдіть висоту сосни, якщо висота берези 12 м. 

- Сума трьох чисел 170. Перший доданок 90, другий 30. Знайдіть третій доданок. 

- Перший доданок 300, другий на 50 менше. Знайдіть суму цих чисел. 

 

Відповіді: 45 + 99 = 144; 165 – 99 = 66; 3 грн – 79 к. = 2 грн 21 к.; 

12 м + 5 м = 17 м; 170 – (90 + 30) = 50; 300 + (300 – 50) = 550. 

4. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою 

Завдання 130 (кругові приклади) 

Учні пригадують особливості розв’язування кругових прикладів. 

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Ділення на двоцифрове число 

1) Підготовча робота (завдання 131). 

— Розв’яжіть приклади зі взаємоперевіркою в парах. 

 

      625 : 5                        748 : 4                   726  :3                           648:8

    -5       |125                -   4     | 187              6   |  24 2                       64  | 81

       12                               34                           12                                        8

-      10                               32                          12                                         8

          25                                28                         6                                         0                   

          25                                 28                        6

            0                                     0                        0

 

— Розташуйте частки в порядку спадання. (242; 187; 125; 63) 

2) Ділення на двоцифрове число (завдання 132). 

Учні коментують, як знаходили частку чисел. 

3) Первинне закріплення нового матеріалу (завдання 133, коментує сильний учень). 

19 менше 28, у частці буде одна цифра. Частку шукаємо способом підбору. Першу пробну цифру можна знайти, якщо поділити число всіх десятків діленого на число десятків дільника 19 : 2 = 9. Перевіримо усно цифру 9: 20 • 9 = = 180; 9 • 8 = 72; 180 + 72 = 252; 252 > 196; цифра 9 не підходить. Пробуємо аналогічно цифру 8: 28 • 8 = 224; 224 > 196: цифра 8 не підходить. Пробує- мо цифру 7: 28 • 7 = 196. Отже, цифра 7 підібрана правильно.

196: 28

196 | 7

 0

Фізкультхвилинка 

4) Виконання завдання 134 (з коментуванням). 

 

128: 32           354 : 59                126:42          406:58

128 | 4             354 | 6                  126 | 3          406 | 7

 0                         0                           0                  0

 

2. Розв’язування задачі (завдання 135) 

Задачу вивчають колективно, записують коротку умову. на ? > 

Дуб — 1000 років 

Верба — ?, в 10 разів менше 

Розв’язування — самостійно з подальшою самоперевіркою з дошки. Один учень працює за дошкою. 

1) 1000 : 10 = 100 (років) — живе верба; 

2) 1000 – 100 = 900 (років) — довше живе дуб, ніж верба. 

3. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» 

Завдання 136 

Розв’язування складанням рівняння. 

347 – х = 129 

х = 347 – 129 

х = 218 

Відповідь: 218 груш росте в саду. 

4. Практична робота 

Завдання 1 (с. 24) 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 137; 138 (с. 21). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що нового вивчали на уроці? 

— Що ви очікували від уроку? 

— Чи виправдалися ваші очікування?