Математика 4 клас тема НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ. ОБЕРНЕНІ ЗАДАЧІ

НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ. ОБЕРНЕНІ ЗАДАЧІ 

Мета: вдосконалювати обчислювальні навички учнів у межах 1000, вміння складати вирази; розвивати вміння розв’язувати обернені задачі; виховувати інтерес до предмета. 

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення. Гра «Математична естафета» 

Змагаються хлопчики з дівчатками. (Виконавши обчислення, учень передає естафету іншому.) 

68 – 19 =                  46 + 25 = 

    – 36 =                        – 17 = 

    + 16 =                       + 38 = 

    + 48 =                        – 16 = 

    – 34 =                        – 38 = 

+ 57 = 100          + 62 = 100 

(В останньому прикладі результат обчислення закритий карткою з прапорцем «фініш». Якщо результати останніх учасників збігаються з записом на дошці, то всі діти провели обчислення правильно.) 

3. Математичний диктант 

Математичний диктант 

- Запишіть, скільки десятків в числі 470. (7) 

- Збільште число 70 у 3 рази. (210) 

- Збільште це число на 6. (216) 

- Знайдіть одну третю від цього числа. (72) 

- Збільште дане число в 4 рази. (288) 

- Відніміть від нього 16. (272) 

- Знайдіть одну четверту від даного числа. (68) 

- Запишіть число, в якому стільки десятків скільки й одиниць. (55) 

- Скільки до нього треба додати, щоб утворилося 62. (7) 

- Помножте дане число саме на себе. (49) 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ 

1. Гра «Ланцюжок» (завдання 22 (1)) 

2. Робота над виразами 

Завдання 23 (робота в групах) 

Учні перевіряють правильність складених виразів. (Вирази за схемами складено правильно.) 

Завдання 27. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою в парах 

(324 + 548) – (130 – 67) = 809 

(308 – 136) + (354 + 98) = 624 

3. Фізкультхвилинка 

4. Робота над задачами 

Завдання 24 

Аналіз умови задачі. Складання короткої умови. 

І день — 90 осіб 

ІІ день — ?, у 3 рази більше ?, 16 — учні 4 кл. 

— Яким є головне питання? 

— Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? Чому? 

— Про що дізнаємося першою дією? другою? 

— Якою дією відповімо на головне питання задачі? 

 

Один учень записує розв’язання задачі з коментуванням біля дошки. 

1) 90 • 3 = 270 (уч.) — відвідало другого дня; 

2) 270 + 90 = 360 (уч.) — відвідало за два дні; 

3) 360 : 6 = 60 (уч.) 

Відповідь: 60 учнів четвертих класів відвідали музей за ці 2 дні. 

Завдання 25 

Аналіз умови задачі. Складання короткої умови 

Кількість предметів Маса 1 предмета Загальна маса 

Дивани 5 штук 130 кг ? 950 кг 

Стільці 6 штук ?

План розв’язання 

- Скільки важать 5 диванів? 

- Скільки важать 6 стільців? 

- Скільки важить один стілець? 

 

Запис розв’язання задачі диференційовано: сильніші учні розв’язують по діях самостійно; решта — за допомогою вчителя. 

1) 130 • 5 = 650 (кг) — важать 5 диванів; 

2) 950 – 650 = 300 (кг) — важать 6 стільців; 

3) 300 : 6 = 50 (кг) 

Відповідь: маса одного стільця 50 кг. 

Творча робоча над задачею 

Учні складають обернену задачу, щоб знайти число 950, та розв’язують її. 

Кількість предметів Маса 1 предмета Загальна маса 

Дивани 5 штук 130 кг          ? ? 

                                                        ? 

Стільці 6 штук 50 кг

Завдання 28. Фронтальна робота 

Учні колективно складають умову до задач та розв’язують їх, складаючи вираз. 

1) 20 • 4 + 30 • 3 = 170 (кг) 

2) 10 • 6 – 10 • 6 : 3 = 40 (л) 

5. Самостійна робота 

До кожної нерівності доберіть по 2 значення змінної a, щоб нерівність була істинною. 

130 – a > 80       a • 8 < 36                     a : 8 > 4 

а = 49; 48 ...         а = 1; 2; 3; 4             а = 40; 48; 56; 64 

6. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (завдання 29) 

Відповідь: 6 способами. 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Завдання 30; 31 (с. 7). 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Чи сподобалося вам розв’язувати задачі? 

— Яке завдання виконували легко, із задоволенням? 

— Яке завдання здалося складним?