Літературне читання 4 клас тема ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ

ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ 

Мета: формувати навички швидкого, виразного, правильного читання; розвивати вміння учнів передавати під час читання настрій твору, ставлення автора до зображуваного; розвивати уяву, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до рідних людей. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

— Перш ніж ми почнемо працювати, згадаймо вимоги до усного мовлення. 

Правильне! 

Грамотне! 

Чітке! 

Зрозуміле! 

— Налаштуймо свої голоси і думки на роботу. Для цього прочитаємо чистомовку. 

Ок-ок-ок — у нас цікавий урок. 

Ень-ень-ень — ясний весняний день. 

Иті –иті- иті — учні працьовиті 

Уть-уть-уть — вирушаємо в путь. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Обличчям до обличчя» 

Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку В. Сухомлинського «Співуча пір’їнка». 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Відгадайте загадку. 

- Біга пензлик по тканині, 

Підкоряючись людині, 

А людина творить свій. 

Неповторний світ живий. (Художник) 

— У кого з вас є хист до малювання? 

— Що ви любите малювати? 

— Сьогодні ми прочитаємо вірш, у якому Ганна Чубач описує юну художницю. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Біографічна довідка 

— Ганна Танасівна Чубач народилася у переддень Різдва, 6 січня 1941 року, в селі Плоске Муровано-Куриловецького району на Вінниччині в сім’ї хліборобів. 

Працювала в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро». За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж почали називати її ясноокою Журавкою. 

За ці роки у поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: «Вивчаймо самі», «Сонячна абетка», «Алфавітні усмішки», «Жук малий і волохатий», «Черепаха Аха», «Прикмети — не секрети» та ін. Дітям полюбилися її вірші, скоромовки, лічилки для дошкільнят і молодших учнів. 

Нині малята залюбки вивчають у садочках і школах літери за її «Абетками» та весело-виразні вірші. 

Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами. 

2. Гра «Передбачення» 

— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок? 

— Кого малюватиме юна художниця, вам підкаже загадка. 

- Ще голубонька рідненька — 

Добра, мила і старенька. 

Я ніколи не журюся, 

Бо у мене є... (бабуся). 

Ж. Вовк 

3. Виразне читання вірша вчителем 

— Чи сподобався вам вірш? 

— Які почуття він у вас викликав? Який настрій створив? 

4. Словникова робота 

Читання колонок слів учнями «буксиром» у парах 

Очі                 сині 

руки                 хати 

сільської         вузлуваті 

дозвольте відкладати 

— Прочитайте всі іменники, потім — прикметники, дієслова. 

— Прочитайте найкоротше слово, найдовше. 

5. Фізкульхвилинка 

6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша 

— Яким тоном, у якому темпі і з якою силою голосу будете читати вірш? 

— Як прочитаєте слова дівчинки? слова бабусі? 

7. Виразне читання вірша учнями 

— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші? 

8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання 

— З якими словами онучка звернулася до бабусі? 

— Як вона описує її очі? руки? 

— Як бабуся відповіла дівчинці? 

— Що вона сказала про свої очі та руки? 

— Прочитайте слова бабусі, які звучать як прислів’я. 

— Із чим порівнюється портрет бабусі? Прочитайте. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— З яким твором ознайомилися на уроці? 

— Хто його автор? 

— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виразно читати вірш (с. 175–176). Намалювати портрет своєї бабусі.