Літературне читання 4 клас тема ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ. СПІВУЧА ПІР’ЇНКА

ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ. СПІВУЧА ПІР’ЇНКА 

Мета: розширити і поглибити знання учнів про творчість В. Сухомлинського; ознайомити їх з твором «Співуча пір’їнка»; спонукати школярів до роздумів щодо змісту твору; розвивати творче сприймання й уміння описувати навколишній світ; розвивати уяву, фантазію, зв’язне мовлення учнів; виховувати кращі риси характеру. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Робота над скоромовкою 

Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

Бабуся в кіоску забула авоську, 

А внучка Ганнуся відразу гайнула, 

Забуту авоську бабусі вернула. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Робота в групах. Гра «Дуель» 

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики «Чи уважно ти читав?». Оцінюють відповіді одне одного. 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Згадайте, хто з письменників написав «Казки школи під голубим небом» та пропонував проводити уроки серед природи? (В. О. Сухомлинський) 

— Які твори цього автора ми вже читали? 

— Чого вони нас навчили? 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Гра «Рибки» 

Самостійне мовчазне читання вступної статті 

— Про що йшлося в розділах «Я хочу сказати своє слово» та «Візьму перо і спробую»? 

— Чи знаєте ви свої здібності? Чи розвиваєте ви їх і належно цінуєте? 

2. Опрацювання твору Василя Сухомлинського «Співуча пір’їнка» 

1) Виразне читання твору вчителем. 

— Чи сподобалась вам казка? 

— Які почуття вона у вас викликала? 

— Про яку пташку розповідається в казці? 

— Чи чули ви колись про такого дивовижного птаха? (Демонстрування малюнка, на якому зображено стрепета.) 

— Стрепет належить до родини дроф. Це великий птах із сильними довгими ногами, короткими кігтями, щоб краще було ходити і бігати у степах з високою та густою травою. Коричнево-сіре забарвлення допомагає ховатися від ворогів. А з голосом цій пташці не поталанило. Вона може лише невиразно шипіти. 

2) Словникова робота. 

Читання слів «буксиром» за вчителем 

Свист          струни 

стрепет          пір’їнка 

звучання          найтоншої 

висувається дивовижний 

— Доберіть синоніми до слова дивовижний ( чудовий, прекрасний, прегарний, чарівний). 

— Прочитайте окремо іменники, дієслова, прикметники. 

3) Робота в парах. Піготовка до виразного читання. 

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір? 

— Які слова виділите при читанні? 

— Де зробите паузи? 

4) Виразне читання твору учнями. 

5) Фізкультхвилинка. 

6) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання. 

— Як автор пише про Стрепета? 

— Що він має у своєму крилі? 

— Чим особлива пір’їнка? 

— Із чим порівнюється його спів? Прочитайте. 

— Яке лихо трапилось у Стрепета? 

— Куди впала пір’їнка? 

— Хто знайшов пір’їнку? 

— Що Сергійко зробив із пір’їнкою? 

— Про що попросив його Стрепет? 

— Як ви розумієте слова чоловіка? 

7) Гра «Розвідники». 

— Скільки разів у творі автор ужив слово Сергійко (3)? Стрепет (8)? 

— Доберіть спільнокореневі слова до слова спів. (Співає, співуча, заспівати, співак) 

8) Гра «Голосування ногами». 

Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне». 

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупотить ногами права шеренга, неправильне — тупає ногами ліва шеренга та називає пра-вильну відповідь. 

9) Гра «Земля — небо». 

За командою «земля» діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони припинили читати.

10) Робота в групах. Гра «Складіть і поясніть». 

— Багато прислів’їв, приказок і висловів з творів В. Сухомлинського стали крилатими. 

Відновіть та поясніть їх значення. 

Гарні не красиві слова, ... не було б краси. 

Якби все на світі було однакове, ... своя співуча пір’їнка. 

Рана від слова заживає, проте... а красиві діла. 

До самої вершини... слід глибокий зостається. 

У кожної людини є... веде кам’яна стежина. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— З яким твором ознайомилися на уроці? 

— Хто його автор? 

— Яка головна думка твору? 

— Який висновок зробили для себе після сьогоднішнього уроку? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Переказувати казку (с. 174–175).