Літературне читання 4 клас тема ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ

ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ 

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні інтереси; виховувати відповідальність за свої слова і вчинки. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Робота над скоромовкою

Гра «Телефоніст». Робота в групах

Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учаснику своєї групи і т. д. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла. Останній учасник кожної групи має розказати скоромовку.

Дзюрчить у лісі джерело,

Вода дзеркальна в ньому.

Допомагає джаз лісний

Перебороти втому. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще виразне читання вірша Галини Малик «Мавпині іменини». 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні ми продовжимо читати гумористичні вірші. 

— Пригадайте твори Грицька Бойка. 

— Які вони за настроєм? 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Опрацювання вірша Грицька Бойка «Консультант» 

1) Виразне читання вірша вчителем. 

— Чи сподобався вам вірш? 

— Який настрій він викликав? 

2) Словникова робота. 

Читання колонок згори вниз («луною» за вчителем) і знизу вгору («буксиром» із сусідом по парті) 

Ямки         гною 

мерщій         тинявся 

насипте         знайшлося 

промовила консультант 

— Доберіть синоніми до слів мерщій ( миттю, швидко), промовила ( сказала). 

— Як ви розумієте значення слів консультант, тинявся, загін? 

Консультант — той, хто дає консультації з питань свого фаху. Це слово походить від латинського слова consultanіs — радник. 

Тинявся — ходив сюди-туди без певної мети. 

Загін — група людей, об’єднаних, організованих для спільних дій або для виконання певного завдання. 

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша. 

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш? 

— З якою інтонацією прочитаєте слова Мишка? 

— З якою — Катюші? 

4) Виразне читання вірша учнями. 

— Кого назвали у вірші консультантом? 

— Кому він давав консультації? 

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. 

— Де працювали діти? 

— Яка була пора року? 

— Хто з дітей не працював? 

— Які поради давав Мишко? 

— Чи справді Мишко був таким спеціалістом? Доведіть словами вірша. 

— Хто зумів дати Мишкові достойну відповідь? 

6) Гра «Диктор телебачення». 

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів. 

7) Гра «Добери риму». 

Копали — ... (садили). 

Долоні — ... (загоні). 

Без упину — ... (глину). 

Людо — ... (не буде). 

Катюша — ... (груша). 

8) Робота за ілюстрацією. 

— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша. 

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? 

— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша? 

— Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація? 

— Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша? 

9) Робота в групах. 

Складання продовження вірша. 

2. Фізкультхвилинка 

3. Опрацювання вірша Миколи Сингаївського «Сміх для всіх» 

1) Виразне читання вірша вчителем. 

— Чи сподобався вам вірш? 

— Який настрій він у вас викликав? 

2) Гра «Рибки». 

Самостійне мовчазне читання вірша учнями. Підготовка до виразного читання вірша 

— У якому темпі, яким тоном і з якою інтонацією будете читати вірш? 

— Як зумієте передати характер вірша? 

3) Виразне читання вірша учнями. 

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. 

— Що зробив дідусь? 

— Що обіцяє нам сміх? 

— Кого він лякає? 

— Як ви розумієте слова «сміхом дошкуляти»? 

— Доведіть, що вірш має жартівливий характер. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— З якими творами ознайомилися на сьогоднішньому уроці? 

— Який характер цих творів? 

— Який настрій панував сьогодні на уроці? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Відповідати на запитання рубрики «Чи уважно ти читав?» (с. 173).