Літературне читання 4 клас тема ДЖАННІ РОДАРІ. ДОРОГА, ЩО НІКУДИ НЕ ВЕЛА

ДЖАННІ РОДАРІ. ДОРОГА, ЩО НІКУДИ НЕ ВЕЛА 

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Джанні Родарі, з його твором «Дорога, що нікуди не вела»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати наполегливість у досягненні мети. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

Не урок, а справжнє свято, 

Бо полинем у світи. 

Мандруватимем завзято, 

Юний друже, я і ти. 

У поході будь уважним, 

Добре думай, не спіши! 

Знай, що вчитись завжди важко, 

Легше буде у житті! 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

Рак у річечку пірнув, 

Раптом рибку ущипнув. 

Раче, раче-небораче, 

Ти щипнув, а рибка плаче. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Робота в парах. Гра «Обличчям до обличчя» 

Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку Г. К. Андерсена «Гидке каченя». 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Який розділ ми зараз вивчаємо? 

— З якими казками ознайомилися? 

— Сьогодні ми ознайомимося ще з однією казкою, автором якої є італійський письменник Джанні Родарі. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Біографічна довідка 

— 23 жовтня 1920 року, у північно-італійському містечку Омен, у сім’ї власника маленької пекарні народився хлопчик Джанні, якому судилося стати одним з найкращих казкарів Італії. Його батько, Джузеппе Родарі, був главою численної родини і зовсім не багатою людиною. Дитинство майбутнього казкаря минуло в люблячій сім’ї, але народився він слабким і часто хворів. Потяг до малювання у Джанні був настільки великим, що у свій час він навіть мріяв стати художником. Ще йому хотілося стати майстром іграшок, щоб діти грали незвичайними механічними іграшками, які ніколи б їм не набридали. Все життя він уважав, що іграшки для дітей настільки ж важливі, як і книги. В іншому випадку діти просто не зможуть правильно ставитися до навколишнього світу, не стануть добрими. Саме на сторінках «Піоньере» у 1951 році з’явилася відома всім казка «Пригоди Цибуліно». Джанні Родарі написав ще безліч казок, серед яких «Джельсоміно в країні брехунів», «Пригоди Блакитної Стріли», «Торт у небі», «Казки по телефону», але сам себе вважав не письменником, а журналістом. Якщо вірити словам давньогрецького мудреця про те, що люди живуть у написаних ними книгах, то Джанні Родарі житиме вічно — у своїх прекрасних героях і в серцях дітей, які їх полюбили.

2. Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання учнями статті «Джанні Родарі»

— Де і коли народився Джанні Родарі?

— Якою була його сім’я?

— Чим він захоплювався в дитинстві?

— Які твори написав Джанні Родарі?

— Чим цікава його збірка казок «Казки по телефону»?

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання казки Джанні Родарі «Дорога, що нікуди не вела»

1) Читання казки комбінованим способом (учитель — учні).

— Чи сподобалася вам казка?

— Які почуття вона у вас викликала?

— Над чим примусила замислитись?

2) Словникова робота.

— До слів лівої колонки доберіть тлумачення з правої колонки.

Сеньйора            те саме, що візник.

Околиця            увічливе називання, звертання до жінки в Іспанії.

Вигулькнув    різко, рвучко смикнув за щось.

Кучер            прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, яким правлять кіньми.

Шарпнув            раптово, швидко з’явився звідки-небудь, з-за чогось; показався.

Віжки            ряд густо посаджених дерев, кущів, що утворюють загорожу.

Живопліт            віддалена від центру частина населеного пункту.

3) Читання тексту учнями «ланцюжком».

4) Фізкультхвилинка.

У садку зеленому

Яблук нарвемо.

В кошики великі

Ми їх складемо.

Ручки хай потрудяться —

Буде нелегко.

Вправними, бадьорими,

Дружними ростемо.

5) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

— Де розходилися три дороги?

— Куди вела кожна з них?

— Яка дорога найбільше цікавила Мартіно?

— Яким був Мартіно? 

— Чому люди прозвали його Вперта Голова?

— Як він до цього ставився?

— Коли Мартіно попрямував таємничою дорогою?

— Якою була ця дорога?

— Знайдіть та прочитайте її опис.

— Які слова свідчать про те, що дорога була нелегкою?

— Хто зустрів Мартіно?

— Про що він розмірковував, побачивши пса?

— Куди його привів пес?

— Яким перед ним постав палац?

— Хто стояв на балконі?

— Як зустріла його прекрасна сеньйора?

— Яка розмова відбулася між ними?

— Що подарувала йому сеньйора?

— Про кого він думав, вибираючи речі?

— Хто допоміг йому повернутися до села?

— Як зустріли його односельці?

— Чи повірили в його розповідь?

— Чому інші мешканці села поверталися ні з чим?

6) Робота в парах.

— Визначте головну думку казки.

— Спробуйте дібрати свій заголовок.

7) Характеристика головного героя.

— Серед поданих слів оберіть ті, що характеризують Мартіно.

Скупий, впертий, жорстокий, брехливий, наполегливий, відвертий, сміливий, підступний, настирливий, турботливий.

— Свій вибір доведіть словами з тексту.

8) Гра «Дочитай речення до кінця».

Учитель читає початок речення, а учні відшукують та дочитують його.

- Мартіно був таким настирливим, ... (що люди прозвали його Вперта Голова).

- Яких тільки скарбів не побачив Мартіно... (в залах палацу).

- Хлопець змушений був сто разів повторювати... (свою розповідь про те, що з ним трапилося).

- Мартіно йшов та йшов, ... (а тунель не закінчувався, і дорозі не було кінця).

9) Фізкультхвилинка.

10) Гра «Голосування ногами».

Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупотить ногами права шеренга, неправильне — тупає ногами ліва шеренга та називає пра-вильну відповідь.

11) Гра «Відновіть послідовність подій у тексті».

У селі давно вирішили, що Мартіно загинув.                                                 (3)

Мартіно йшов та йшов, а тунель не закінчувався, і дорозі не було кінця.         (2)

Мартіно обдарував усіх — і друзів, і ворогів.                                                 (4)

Мартіно був таким настирливим, що люди прозвали його Вперта Голова.         (1) 

 

12) Гра «Засічка — кидок». За командою «кидок» — усі учні починають читати текст напівголосно. 

За командою «засічка» — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово. 

Цей текст таким самим чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) 

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Який твір читали на уроці? 

— Чого він нас навчає? 

— Хто автор цього твору? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Переказувати казку (с. 151–153).