Літературне читання 4 клас тема ОЛЕНА ПЧІЛКА. КОТОВА НАУКА

ОЛЕНА ПЧІЛКА. КОТОВА НАУКА 

Мета: збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначити суттєві ознаки байки; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати інтерес до байки, почуття відповідальності. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором.

- Накрапає дощ (тихо).

- Дощ пускається сильніше (голосніше).

- Злива (голосно).

- Дощ слабшає (тихіше).

- Дощ припинився (читання припиняється).

Котик, кіт-коточок,

Котивсь, як клубочок,

Закотивсь в куточок

Котик, кіт-коточок.

2. Гра «Актори»

— Прочитайте текст відповідно до авторських ремарок.

Прийшла?! Мені страшно за тебе! (Із острахом)

У всьому вини саму себе! (Із острахом)

Прийшла! Знати, так тому і бути! (Радісно)

Прийшов! Я радий зустрічі з тобою! (Радісно)

Пішов!.. Прийде або ні? Загадка. (З тривогою)

Я вчинила з ним так погано! (З тривогою)

Пішов! Гора повалилася з плечей! (З полегшенням)

Боже борони від цих зустрічей! (З полегшенням) 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті байки Л. Глібова «Зозуля і Півень». 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні ми докладніше ознайомимося з творчістю української письменниці Олени Пчілки. 

— Пригадайте, які її твори вам відомі? 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Читання учнями статті про Олену Пчілку 

— Де і коли народилася Олена Пчілка? 

— Яке її справжнє ім’я? 

— Як її ставлення до життя відбилося в літературному імені? 

2. Розповідь учителя 

— Майже п’ятдесят літ трудилася Олена Пчілка на ниві української культури і літератури, виступаючи як прозаїк, поет, драматург, перекладач, літературний критик, фольклорист, етнограф, видавець, редактор. А крім того вона мала двоє синів і чотири доньки, красивих, розумних, талановитих, які пішли у широкий світ з Косачівського дому. Мудрим і доброзичливим дороговказом, люблячим і строгим поводирем для своїх дітей була мати — Олена Пчілка. 

Ольга Петрівна вчила своїх дітей малювання (у неї самої був хист живописця), музики, історії. Подружжя Косачів виховувало і навчало своїх дітей самотужки: Ользі Петрівні здавалося, що школа зруйнує її намагання виховати дітей «в українській мові». З гордістю і вдячністю Леся Українка називала свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня. А Олена Пчілка по-материнськи пишалась своїми дітьми, турбувалася про кожного з них, з любов’ю розповідала про всіх. 

3. Фізкультхвилинка 

4. Опрацювання байки Олени Пчілки «Котова наука» 

1) Виразне читання байки вчителем. 

— Чи сподобалася вам байка? 

— Які почуття вона у вас викликала? 

— Хто є головними персонажами байки? 

2) Словникова робота. 

— З’єднайте синонімічні пари. 

Наморився        лаяв 

хижа                справді 

лихословив        утомився 

далебі                хата 

3) Робота в парах. Читання байки учнями в парах. 

— Поділіть байку на логічно завершені частини. 

4) Читання байки учнями вголос за частинами. 

— У якій частині розкривається мораль байки? Зачитайте. 

5) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання. 

— Де ходив кіт? 

— Як він відпочивав? 

— З ким його порівнює автор? 

— За що Петрусь Мурка сварив? 

— Що на це відповів кіт? 

— У чому він погодився з Петрусем? 

— За що докоряв хлопчикові? 

6) Робота за ілюстрацією. 

— Розгляньте ілюстрацію до цієї байки. 

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? 

— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів байки? 

— Яким рядкам байки відповідає ілюстрація? 

— Які малюнки створили б ви за сюжетом байки? 

7) Визначення головної думки байки. 

— Які людські вади засуджує автор? 

— Чому байка називається «Котова наука»? 

— Яким у байці зображено котика, а яким — Петруся? 

— У яких рядках міститься мораль байки? 

8) Підготовка до інсценізації байки. 

— З якою інтонацією, силою голосу і яким тоном будете читати слова Петруся? Слова котика? 

— Який оберете темп читання? 

9) Читання байки за особами. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

Гра «Закінчи речення» 

- Сьогодні на уроці я вчився... 

- Я запам’ятав... 

- Урок завершую... настроєм. 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виразно читати байку (с. 121–123).