Літературне читання 4 клас тема ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЕЗОП. ДВОЄ ПРИЯТЕЛІВ І ВЕДМІДЬ

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЕЗОП. ДВОЄ ПРИЯТЕЛІВ І ВЕДМІДЬ 

Мета: активізувати й розширити знання учнів про байку як жанр; дати уявлення про першого байкаря Езопа; вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки; вдосконалювати вміння структурувати текст, визначати головну думку (мораль), читати за особами; розвивати способи і види читання байки, вміння формулювати свою думку; виховувати готовність допомоги, сміливість, самовладання.

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Робота в групах. Гра «Дуель» 

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом прочитаного розділу (c. 115). 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

«Асоціативний кущ» 

Казки Вірші Оповідання 

Повісті Літературні жанри Байки 

П’єси Загадки Скоромовки 

— Урок наш незвичайний і цікавий. Це урок-подорож. Ми будемо і розвідниками, і мислителями, і шукачами нового та незвіданого. Зараз вирушимо на машині часу в давні часи, до міст величної Греції. 

Щоб дістатися місць призначення, їхати будемо на колісниці, які використовувалися для перегонів. Перегони на колісницях — це вид змагань на Олімпійських іграх у Стародавній Греції. 

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

— Ми потрапили до області Лаконіка, мешканці якого змалку вчилися говорити чітко, коротко і зрозуміло. Тому і нині таке мовлення називають лаконічним. Ваше завдання — прочитати статтю в підручнику, дати відповіді на за-питання лаконічно і точно. 

- Яка назва нового розділу? 

- Які байки ви вже читали? 

- Хто був їхнім автором? 

- Як називають авторів байок? 

- Що таке байка? 

- Що називається мораллю байки? 

- Що писав про значення байки Іван Франко? 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

— Ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо з ознайомлення з байкою «Двоє приятелів і ведмідь» першого байкаря, ім’я якого відоме світу давно — Езоп, будемо вчитися давати характеристику героям, аналізувати їхні вчинки, добирати фразеологізми до окремих епізодів твору та до байки в цілому; попрацюємо над удосконаленням навички читання.

Ми прибули на острів Крит, де правив цар Мінос. Великий архітектор Дедал збудував йому лабіринт — величезний палац. Вибратися звідти було неможливо. Тут і дізнаємося більше про Езопа.

За легендами, основоположником байки вважають Езопа, який жив у Стародавній Греції у VІ ст. до н. е. Езоп був рабом і не міг говорити вільно, відверто, тому звертався до форми байки. У той час байка існувала як вид усної творчості. Згодом близько ІІ ст. до н. е. байки Езопа були записані, їх викори-стовували як навчальний посібник у риторичних школах.

2. Фізкультхвилинка

3. Опрацювання змісту байки Езопа «Двоє приятелів і ведмідь»

1) Словникова робота.

Читання слів «луною» за вчителем, потім — напівголосно в парах

вкупі скрута

вгледів невдовзі

оговтався нажаханий

самісінький візьметься

— Доберіть синоніми до слів вкупі (разом, спільно); вгледів (побачив, вздрів); нажаханий (наляканий, сполоханий).

— Які слова вам незрозумілі? Прочитайте їх тлумачення у підручнику.

2) Пояснення значень висловів.

— Доберіть пояснення до кожного вислову.

Має слушність               відбити напад

Затамував подих       має рацію

Дати відсіч              даремно

Марна справа              завмер

3) Гра «Передбачення».

— Як ви вважаєте, про що йтиметься у байці, якщо вона має таку назву?

4) Комбіноване читання байки (учитель — учні).

— Чи сподобалася вам байка?

— Які картини ви уявляли, слухаючи її?

— Які почуття вона у вас викликала?

5) Гра «Бджілки».

Повторне читання байки учнями напівголосно

— Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи в дорогу?

— Що на це відповів інший?

— Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя?

— Чи попередив про небезпеку свого товариша?

6) Фізкультхвилинка.

7) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

— Чому другий приятель прикинувся неживим? 

— Прочитайте, як він почувався після цього?

— Зіставте розмову на початку байки і по завершенні пригоди. Чи можна вважати їх друзями? Чому?

— Прочитайте речення, які передають хвилювання, тривожність.

— Що автор хотів показати своєю байкою?

— Які риси характеру засуджуються? Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це повчання?

8) Робота за ілюстрацією.

— Якими словами можна підписати малюнок?

— Ми прибули у місто Афіни — столицю Греції. Це найдавніше місто світу. Йому понад 4 тисячі років. За легендою, богиня Афіна і бог Посейдон — цар морів та океанів засперечались. Хто зробить кращий подарунок місту? Посейдон ударив у скелю своїм тризубцем, і з неї забило солоне джерело. Афіна встромила у землю свій спис, і з нього виросло оливкове дерево, яке дарувало людям смачні корисні плоди. Подарунок Афіни жителі визнали ціннішим та її іменем назвали місто — Афіни.

9) Робота в парах. Читання байки за особами.

— З якою інтонацією слід читати перший діалог? (Першого чоловіка — з упевненою, зневажливою до сумнівів приятеля; другого — стривоженою.) Другий діалог? Які слова розкривають мораль байки?

10) Фізкультхвилинка.

11) Робота над удосконаленням техніки читання.

— Наша колісниця прибула до міста Олімпія. Візьмемо участь в Олімпійських змаганнях «Перегони». Покажемо свою спритність і швидкість, але у читанні. (Учні читають текст протягом однієї хвилини, роблять простим олівцем позначку. Знову починають читати спочатку і намагаються обігнати помітку. Якщо обігнали, знову ставиться помітка тощо).

12) Робота в групах.

1-ша група. Робота з фразеологізмами

— Доберіть фразеологізми до окремих епізодів байки. Поясніть свій вибір.

- Народитися під щасливою зіркою (про приятеля, який уник небезпеки);

- фортуна усміхнулася (пощастило, ведмідь не зачепив);

- як сніг на голову (ведмідь з’явився раптово);

- брати ноги на плечі (перший приятель утік);

- душа в п’яти пішла (обидва приятелі дуже злякалися);

- білий як полотно (дуже переляканий другий чоловік);

- ні живий, ні мертвий (дуже переляканий);

- як з-під землі (раптово);

- сяйнути розумом (про другого чоловіка, який упав на землю і прикинувся мертвим).

2-га група

— Поясніть значення фразеологізмів, у яких зустрічається слово ведмідь.

- Ведмежа послуга — безглузда послуга, яка замість допомоги завдає значної шкоди, неприємностей.

- Ведмідь на вухо наступив — про людину, у якої відсутній музичний слух.

- Ведмежі обійми — міцні обійми.

- Ділити шкуру невбитого ведмедя — про необґрунтовані плани, сподівання.

- Міцний, як ведмідь — сильний.

- Сила, як у бурмила — сильний.

- Ізвивається, як ведмідь у танці — незграбний.

- Бурчить, як ведмідь — незадоволення.

- Живе, як ведмідь у барлозі — відлюдність.

- У ведмедя десять пісень, і все про мед — ненажерливість. 

3-тя група 

— Змініть зміст байки на позитивний. 

- А я б учинив в подібній ситуації так... 

4-та група 

— Поєднайте частини прислів’їв. 

Людина без друзів — що дерево без коріння. 

Нових друзів май — старих не забувай. 

Як прийде туга, пізнаєш друга. 

В лиху годину пізнаєш вірну людину. 

Дружба — найбільший скарб. 

Друг боягуз — гірше ворога. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Нарешті ми вдома, у рідному класі. Давайте повторимо все набуте під час подорожі. 

— Який жанр повторили? 

— Що таке байка? 

— Хто такий Езоп? 

— Що ви запам’ятали про нього? 

— Які прислів’я про дружбу взяли з уроку? 

— Яка мораль байки? 

— Які недоліки людського характеру засуджувались у байці? 

— Чим запам’ятався вам урок? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

— Оберіть з-поміж трьох завдань найбільш цікаве для вас. 

1. Прочитати байку (с. 116–118). Переказати від імені приятеля, що мало не постраждав від ведмедя. 

2. Прочитати і продовжити байку. 

3. Скласти байку «Як мої друзі потрапили у халепу».