Літературне читання 4 клас тема МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. КИМ ХОЧЕШ БУТИ, ХЛОПЧИКУ, В ЖИТТІ?

МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. КИМ ХОЧЕШ БУТИ, ХЛОПЧИКУ, В ЖИТТІ? 

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю М. Т. Рильського; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати доброту, людяність. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

Йшов журавлик на лужок, 

Вбрався в жовтий кожушок. 

Кажуть бджілка і жучок: 

— Дуже гарний кожушок. 

2. Гра «Склади прислів’я» 

Робиш добро — не кайся,          того й наберешся. 

Все добре переймай,          а добрі діла. 

Не одежа красить людину, а зла уникай. 

З ким поведешся,                 а робиш зло — на зло й сподівайся. 

— Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще виразне читання вірша М. Рильського «Дитинство». 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Послухайте вірш та спробуйте відповісти на запитання, що означає бути справжньою людиною. 

Запам’ятай, моя дитино, з юних літ 

На все життя, щоб знала, як прожити. 

Людина для добра приходить в світ 

Й покликана завжди добро творити. 

Нелегко це, хто що б не говорив, 

Й не кожному зробити це вдається. 

Бо в світі стільки смертних є гріхів, 

Що доброта не завжди йде до серця. 

Та ти людина, і тому учись 

Добро творити, людям співчувати. 

До цього світу пильно придивись, 

Злим помислам навчися лад давати. 

Йди з добротою — це собі затям, 

Із ласкою, прихильністю, привітно. 

Й не розлучайся з добрим почуттям, 

Хай доброта в душі суцвіттям квітне. 

Вправа «Мікрофон» 

Учні висловлюють свої міркування з приводу того, що означає бути справжньою людиною. 

— Сьогодні ми прочитаємо вірш Максима Рильського, у якому він теж намагається дати відповідь на це запитання. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Виразне читання вірша вчителем 

— Чи сподобався вам вірш? 

— Які почуття він у вас викликав? 

— Над чим примусив замислитися? 

2. Словникова робота 

Читання колонок слів «буксиром» за вчителем та одне одному в парах 

Життя                     останній 

відганяє                     виряджаючи 

пересторогу             непогасна 

благословляючи     зрівняться 

— Як ви розумієте слова благословляючи, пересторога, непогасна? 

— Перевірте тлумачення цих слів у підручнику. 

3. Робота в парах 

Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша 

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш? 

— Де зробите паузи? 

— Звертайте увагу на межі речень. 

— Які слова виділете голосом при читанні? 

4. Виразне читання вірша учнями 

5. Фізкультхвилинка 

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання 

— До кого поет звернувся із запитанням? 

— У якому реченні виражене це звертання? Прочитайте. 

— Чому автор порівнює хлопчика з Котигорошком? 

— З яким запитанням автор звернувся до хлопчика? 

— Яку відповідь він почув? 

— Чому автор уважає слова хлопчика найкращою відповіддю на своє запитання? 

— До чого він закликає сина? 

— У яких рядках поет пояснює, що означає бути справжньою людиною? 

7. Гра «Диктор телебачення» 

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів. 

8. Гра «Добери риму і придумай свою» 

Котигорошки — ... (трошки). 

Дитя — ... (життя). 

Дорогу — ... (пересторогу). 

Сам — ... (словам). 

Зрівняться — ... (праця). 

Крило — ... (зло). 

Сина — ... (людина). 

9. Гра «Голосування ногами» 

Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне». 

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь. 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці? 

— Хто його автор? 

— Над чим нас примусив замислитися М. Т. Рильський? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вивчити вірш напам’ять (с. 114).