Літературне читання 4 клас тема ПАВЛО ТИЧИНА. СОНЦЕ І ДИМ

ПАВЛО ТИЧИНА. СОНЦЕ І ДИМ 

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами Павла Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити сприймати почуття, передані у віршах; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

Бджілка з джмеликом дзижчать, 

Дитинчат дзижчати вчать. 

Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи, 

Як бджола,— і ти скажи. 

2. Гра «Вгадай предмет за ознаками» 

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета. 

- Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. (Голка) 

- Неозоре, глибоке, бурхливе, небезпечне, солоне. (Море) 

- Темна, зоряна, місячна, тиха, прохолодна. (Ніч) 

- Народна, колискова, мелодійна, гарна, весела. (Пісня) 

- Маленька, кругленька, червоненька, запашна. (Суничка) 

- Дерев’яний, чотириногий, письмовий, кухонний, накритий. (Стіл) 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «У художньому музеї» 

Діти презентують свої ілюстрації. Зачитують проілюстровані рядки з вірша Павла Тичини «Хор Лісових Дзвіночків». 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Відгадайте загадку. 

- Біле-біле покривало 

По землі порозстеляла, 

Все укрила ним сама. 

Відгадайте: це... (зима). 

— Що ви можете розказати про цю пору року? 

— За що ви її любите? 

— Мороз. Сніг вискрипує і хрумає під ногами. Якщо взяти до рук трохи снігу та уважно роздивитися, то кожна сніжинка — як витвір мистецтва, ніби якийсь казковий майстер-ювелір зробив ці крихітні ажурні зірочки. 

— Сьогодні ми дізнаємося, як про цю пору року писав П. Г. Тичина. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Виразне читання вірша вчителем 

— Чи сподобався вам вірш? Чим? 

— Який настрій він у вас викликав? 

— Які картини ви уявляли, слухаючи його? 

2. Словникова робота 

Читання слів «луною» за вчителем, потім — напівголосно в парах 

Гілля          зверта 

вранці          стрічали 

патлатий          убрався 

зимнього          взолочені 

— Прочитайте всі дієслова. 

— Поясніть значення слова патлатий. (Патлатий — що має вигляд клаптів.) 

3. Робота в парах. Читання вірша учнями в парах 

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш? 

— Прочитайте вірш таким чином, щоб передати захоплення красою зимового ранку. 

4. Виразне читання вірша учнями 

5. Фізкультхвилинка 

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання 

— Яка картина постала перед очима зимового ранку? 

— Яким стало місто? 

— У яких словах поет передає захоплення зимою? 

— Що автор говорить про дим? 

— Чому він тане? 

— У що убрався сад? 

— Що сказано про гілля? 

— Куди піднімається дим? 

7. Гра «Добери риму» 

Ми — ... (зими). 

Сонця — ... (віконця). 

Дим — ... (молодим). 

Патлатий — ... (хати). 

Краса — ... (звиса). 

Іній — ... (синій). 

Патлатий — ... (рудуватий). 

8. Вправи на розвиток швидкості читання 

1) Гра «Прочитай початок рядка». 

Учитель читає кінцівку рядка, а учні швидко знаходять його у вірші і читають початок. 

2) Знайдіть найдовше і найкоротше речення. 

(Найкоротше речення: Вийшли вранці ми. Найдовше — друга строфа.) 

3) Знайдіть і прочитайте окличні речення. 

9. Гра «Диктор телебачення» 

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів. 

10. Робота за ілюстрацією 

— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша. 

— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? 

— Який настрій вони створюють? Як передають настрій вірша? 

— Яким рядкам твору відповідає ілюстрація? 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці? 

— Які нові знання здобули? 

— Що було найцікавішим? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виразно читати вірш (с. 112). Проілюструвати його.