Літературне читання 4 клас тема ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ

ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ 

Мета: розширювати, поглиблювати знання дітей про творчість П. Г. Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати естетичні почуття, емоційність сприймання поезії, образне мовлення; виховувати любов до прекрасного. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Еге-ге та еге-ги 

Понесеться навкруги. 

Невеличкі електрички 

Привітались, як сестрички. 

2. Гра «Угадай предмет за ознаками» 

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета. 

- Хижа, руда, хитра, пухнаста. (Лисиця) 

- Маленьке, беззахисне, пухнасте, безхвосте, жовте. (Курчатко) 

- Величезний, сірий, товстоногий, вухатий. (Слон) 

- Гарна, пахуча, червона, колюча, ніжна, квітуча, пишна. (Троянда) 

- Вусатий, хвостатий, грайливий, м’який, кігтистий. (Кіт) 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «У художньому музеї» 

Учні презентують свої ілюстрації. Виразно зачитують проілюстровані поетичні рядки. 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Відгадайте загадку. 

- На тонких бринять стеблинах 

Між травинок і пеньочків, 

Сині-сині, звуться дзвінко 

Лісові квітки... (дзвіночки). 

— Дзвіночки — це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвоників, синього кольору, невеликі за розміром. У наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки, або дзвоники, зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і навіть у квітнику. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують дзвіночки, виказують почуття вдячності. Про ці прекрасні квіти писали безліч поетів. Послухайте. 

Дзиґи-дзвіночки 

Водять таночки. 

В полі дзвін, в лісі дзвін, 

Дзінь-дзілінь, дзінь-дзілінь. 

М. Голець 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Виразне читання вірша «Хор Лісових Дзвіночків» учителем 

— Який настрій створює вірш? 

— Які картини ви уявляли, слухаючи його? 

2. Словникова робота 

Читання колонок слів «луною» за вчителем. 

Гаї                    тінь 

ляже            линьте 

небосхил            окропіте 

схитнеться    нашелестіте 

— Яке слово складається з двох частин? (Небосхил) 

— Прочитайте слова з м’якими приголосними. 

— Прочитайте дієслова. 

— Які з них закликають до спонукальної дії? 

3. Гра «Рибки» 

Повторне читання вірша учнями мовчки. Підготовка до виразного читання вірша 

— Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галявина. 

4. Фізкультхвилинка 

Сильний вітер до землі 

Гне дерева молоді, 

А вони ростуть, міцніють, 

Вгору тягнуться, радіють. 

5. Виразне читання вірша учнями 

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання 

— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші? 

— Які слова «дзвенять», а які — звучать піднесено? 

— Що славлять Дзвіночки Лісові? 

— Що люблять Лісові Дзвіночки? 

— До чого вони закликають хмари? 

— Що можна почути і побачити за словами вірша? 

7. Вправи для розвитку техніки читання 

1) Гра «Добери прикметник». 

— Знайдіть і прочитайте прикметники, пов’язані з іменниками. 

Дзвіночки (лісові). 

Сни (розкішні). 

Гаї (затишні). 

Тінь (світлу). 

День (ясний). 

По полю (золотому). 

2) Робота в парах. Гра «Хто швидше?». 

— Знайдіть у тексті рими та запишіть їх. Яка пара впорається швидше? 

Співаєм — (зустрічаєм). 

окропіте — (нашелестіти). 

розкішні — (затишні). 

схитнеться — (усміхнеться). 

8. Робота за ілюстрацією 

— Розгляньте ілюстрації Лариси Іванової до збірки віршів Павла Тичини «А я у гай ходила». 

— Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала? 

— Який настрій вони створюють? 

— Яким на малюнку художниця зобразила хлопчика? 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Який вірш вивчали на сьогоднішньому уроці? 

— Хто його автор? 

— Чи сподобалися вам вірші П. Тичини? Чим саме? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виразно читати вірш (с. 111–112), проілюструвати його