Літературне читання 4 клас тема УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...»

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...» 

Мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю Т. Г. Шевченка; вчити сприймати зміст поезії, відображати його у малюнках; розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати почуття любові і поваги до світлого образу поета-мислителя Т. Г. Шевченка. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

Акровірш

Ти мусиш нам співця назвати, 

Адже умів лише він один 

Рабів німих так захищати, 

А хто так оспівав, як він, 

Садок вишневий коло хати? 

Д. Білоус 

— Сьогодні ми будемо говорити про незвичайну людину. Людину, яка і по цей день є «володарем душ». Ця людина — український поет, художник, філософ, народний учитель — Т. Г. Шевченко. 

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ 

1. Робота в групах 

Гра «Чи знаєте ви твори Т. Шевченка?» 

- Дивлюсь, аж світає, 

Край неба палає, 

Соловейко в темнім гаї 

Сонце... (зустрічає). 

- Не називаю її раєм, 

Тії хатиночки у... (гаї). 

- Тече вода з-під явора 

Яром на долину. 

Пишається над водою 

Червона... (калина). 

- Садок вишневий коло хати, 

Хрущі над вишнями гудуть, 

Плугатарі з плугами йдуть, 

Співають ідучи... (дівчата). 

- Встала весна, чорну землю 

Сонну розбудила, 

Уквітчала її рястом, 

Барвінком... (укрила). 

- Як умру, то поховайте 

Мене на могилі 

Серед степу широкого 

На Вкраїні... (милій) 

- Зоре моя вечірняя, 

Зійди над горою, 

Поговорим тихесенько

В неволі з... (тобою).

- І досі сниться: під горою,

Меж вербами та над водою,

Біленька... (хаточка)...

- По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого... (долу).

2. Конкурс на краще читання з пам’яті віршів Т. Г. Шевченка

3. Гра «Чи уважний ти читач?»

Тестування за оповіданням Оксани Іваненко «Чабан, маляр, кухар»

1. За чим спостерігав Тарас, пасучи овець?

а) За хмарами;

б) за сонцем;

в) за рікою.

2. Хто заспокоював Тараса?

а) Катерина;

б) мати;

в) Оксана.

3. Ким мріяв бути Тарас?

а) Поетом;

б) малярем;

в) співаком.

4. Що казали люди про Тараса?

а) Талант;

б) здібний;

в) ледащо.

5. За чим хлипнівський дяк послав Тараса до управителя?

а) За грошима;

б) за дозволом;

в) за листом.

6. Куди управитель вирішив відправити Тараса?

а) До пана Енгельгардта;

б) до хлипнівського дяка;

в) до сусідського пана.

Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4в; 5б; 6а.

4. Гра «У художньому музеї»

Учні презентують свої ілюстрації до улюблених творів великого Кобзаря.

5. Уявна подорож картинною галереєю Т. Г. Шевченка

— Т. Г. Шевченко — уславлений народний поет, геніальний Кобзар України — був також великим живописцем і графіком. Багато своїх живописних творів залишив він у спадок. Спадщина великого поета і художника стала дорогоцінним надбанням української й світової культури. Його самовіддана творчість проторувала широкий шлях для розвитку українського мистецтва. Тарас Шевченко — неповторне явище в історичному і культурному розвитку людства.

1) Картина «Автопортрет».

— Високе чоло свідчить про глибокий розум. Ми відчуваємо, як його переповнюють думки. Про що він замислився? Він думає про свою долю, про 

дитинство, про далеких близьких людей, про Україну. У Тарасових очах — невиплакані сльози, печаль, біль.

2) Картина «Блогословення дітей».

— Кого ми бачимо на картині?

— Жінку із задумливим поглядом, ніжну, вродливу. Ви тільки подивіться, як точно художник зміг передати всі переживання жінки. Тільки погляньте, з якою ніжністю мати торкається чола дитини.

3) Картина «Дві дівчини».

— Як і попередню, цю картину Т. Г. Шевченко намалював на чужині. Красиві, мов ті квіточки, дівчата. Шевченко порівнює їх з калиною. Стомлені руки опущені донизу, важкі відра з водою. Але ці очі... Погляньте на їхні очі. Які вони? Вони щасливі. Щасливі, тому що вдома.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового ви дізналися про Т. Г. Шевченка?

— Чого нас учать твори великого Кобзаря?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Дитячі оповідання Івана Франка».

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.