Літературне читання 4 клас тема

ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ 

Мета: повторити й узагальнити вивчений матеріал за розділом «Сторінками історії України»; активізувати словниковий запас; удосконалювати навички швидкого, виразного свідомого читання; розвивати вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до читання 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення (вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух — слово) 

Тато тут, тато там, 

Тато, тато тут і там. 

Мама тут, мама там, 

Мама, мама тут і там. 

Тато тут, мама там, 

Тато, мама тут і там. 

2. Артикуляційний гімнастика 

- «Грибочок». 

Посміхнутися, поцокати язичком, ніби їдеш на конячці, присмоктатися широким язиком до піднебіння. 

- «Кицька». 

Губи в посмішці, рот відкритий. Кінчик язика упирається в нижні зуби. Вигнути язик гіркою, упираючись кінчиком язика в нижні зуби. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Дмитра Павличка «Наш прапор» (с. 58). 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні ми завершуємо вивчати розділ. Пригадайте його назву. Розгорніть зміст підручника. Знайдіть вивчений розділ. Яким твором починається розділ? Яким завершується? 

— Назвіть свій улюблений твір. Чим він вам сподобався? 

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Гра «Чи уважний ти читач?» 

Тестування 

1. За якого князя Київ став Царгородом? 

а) за Ярослава Мудрого; 

б) за Володимира Великого; 

в) за Святослава. 

2. Хто був найвідомішим ученим за княжих часів? 

а) Данило Галицький; 

б) Нестор-Літописець; 

в) Іван Федоров. 

3. Хто був засновником міста Львова? 

а) Іван Федоров; 

б) Ярослав Мудрий; 

в) Данило Галицький. 

4. З ким бився козак Голота? 

а) З Хасаном; 

б) з Гасанбеєм; 

в) з Мустафою. 

5. Оповідання Івана Боднарчука «На новій землі» вміщено в «Читанці» для дітей українців, які живуть: 

а) в Америці; 

б) в Австралії; 

в) в Канаді. 

6. З якою порою року порівнює наш прапор поет Дмитро Павличко? 

а) З весною; 

б) з літом; 

в) з осінню. 

Відповіді: 1а; 2б; 3в; 4б; 5в; 6б. 

2. Робота в парах 

— Прочитайте у лівому стовпчику слова. Доберіть до них тлумачення з правого стовпчика. 

Символ розпізнавальний знак держави 

Гімн полотнище (знамено) певного кольору чи поєднання кольорів, прикріплене до держака 

Герб урочиста головна пісня 

Прапор умовне позначення будь-якого предмета 

3. Фізкультхвилинка 

4. Гра «Пригадай твір та його автора» 

Наймудріший і найстарший 

Цілим родом керував, 

Видавав щодня накази, 

Правив, милував, карав. (Олександр Олесь «Наші предки слов’яни») 

Для кожного села, 

Містечка, міста — 

Це клич один 

З мільйонів голосів. (Наталка Поклад «Гімн») 

І щорік в його гілляках 

Гайвороння гнізда в’є. 

Вріс у землю — і ніяких 

Завірюх не визнає. (Іван Гнатюк «Козацький дуб») 

Щоб віки жила ця днина, 

Місто князь як будував, 

Дав йому імення сина. (Марія Хоросницька «Звідки в міста назва — Львів») 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Чи все вдалося виконати на сьогоднішньому уроці? 

— Які завдання були найбільш цікавими? 

— При виконанні яких завдань виникали труднощі? 

— Що вам найбільше запам’яталося? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Відповідати на запитання, подані у підручнику (с. 59).