Літературне читання 4 клас тема УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ 

Мета: вдосконалювати навички виразного читання; закріплювати знання про минуле українського козацтва; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати повагу до козаків, інтерес до читання. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Робота над скоромовкою 

Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

Стигле ґроно винограду 

Ганна принесла із саду. 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про українських козаків. 

Славна добрими і героїчними традиціями Українська земля. Її сини — запорозькі козаки — навіки увійшли до скарбниці пам’яті українського народу. Ми, її нащадки, маємо свято шанувати і примножувати козацьку славу. 14 жовтня відзначається свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке у давнину було найбільшим святом для козаків. Цього дня у них відбувалися вибори нового отамана. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву — Козацька Покрова. 

Наш народ завжди пам’ятатиме цю героїчну сторінку української історії, а хлопці наслідуватимуть козаків. 

Готуючись до сьогоднішнього уроку, ми дізналися про життя козаків. Узагальнемо і перевіримо наші знання. 

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ 

1. Гра «Асоціативний кущ» 

— Доберіть слова, пов’язані зі словом козак. (Кінь, чайка, оселедець, шабля, захист, воля, січ, вільний, сміливий, мужній, тощо.) 

2. Гра «Доповни прислів’я» 

-      Той не козак,... (що боїться собак). 

- Козак — наче... (орел). 

- Козак вкраїнську любить мову, додержить завжди... (свого слова). 

- Україна — це козацька... (мати). 

- Ми з такого роду, що... (любим свободу). 

- Козак не боїться... (ні тучі, ні грому). 

- Козак усім народам друг, міцний у нього... (дух). 

- Козак — слабому... (захисник). 

- Хто в роботі, той і в... (турботі). 

3. Вікторина «З якого твору уривок?» 

«Тисячам грабіжників пощастило сховатись у величезній печері». (Легенда «Тисячоголова печера на Чатир-Дазі») 

«“Негоже запорожцям від смерті очі ховати”,— помітив це курінний отаман батько Вернидуб». (Казка «Козацький рід») 

«Королевич знов попросив допомогти. Гетьман погодився, але поставив перед королевичем вимогу — визнати владу козацького гетьмана над усією Україною». (За В. Антоновичем «Петро Конашевич-Сагайдачний») 

«Прокинулись тоді їхні замордовані душі й мерщій давай розбивати на собі кайдани». (А. Кащенко «Про гетьмана Івана Сулиму») 

«Запорозьку піхоту вважали найкращою в Європі. Вона героїчно, майстерно билась з ворогами на суходолі, шикуючись, як правило, у три шеренги». («Як козаки воювали») 

»Лине гомін, лине гомін по степу німому». (З народного. «Максим козак Залізняк») 

«Гетьман підписав із запорожцями угоду. Він склав бажану присягу. Козаки приймали її в церкві села Будищі». (І. Борщак, Р. Мартель «Іван Мазепа») 

4. Фізкультхвилинка 

5. Конкурс знавців козацьких традицій 

- Як називались козацькі кораблі? (Чайки). 

- З чого вони виготовлялися? (З липи, верби, дуба) 

- Що означає слово козак? (Вільна людина) 

- Як називалося бойове укріплення козаків? (Запорозька Січ) 

- Скільки козаків вміщувала одна чайка? (50–70) 

- Який зовнішній вигляд був у кожного козака? (Голили бороду, голову, мали вуса та чуб-оселедець, який накручували собі на вухо.) 

V. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Повернемось до наших завдань на уроці. Чи виконали ми їх? 

— Що вам сподобалося на уроці? 

— Бажаю, щоб у вашому серці поселилися козацькі розум, відвага, сила, доброта, братерство, які б допомагали вам вирости гідними нашої славної України. 

За шляхами, за дорогами, 

За Дніпровськими порогами, 

За лісами за високими 

Наші прадіди жили. 

Мали Січ козацьку сильну, 

Цінували волю вільну, 

Й Україну свою рідну, 

Як зіницю, берегли. 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Без верби й калини нема України». (Українські казки та легенди про вербу і калину). 

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.