Літературне читання 4 клас тема МАРІЯ ХОРОСНИЦЬКА. ЗВІДКИ В МІСТА НАЗВА — ЛЬВІВ

МАРІЯ ХОРОСНИЦЬКА. ЗВІДКИ В МІСТА НАЗВА — ЛЬВІВ 

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; ознайомити учнів із походженням назви міста Львів; сприяти свідомому розумінню тексту вірша; розвивати зв’язне мовлення, пізнавальні інтереси учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до України, шанобливе ставлення до історії рідного народу. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Гриць малює олівцем 

Гусеницю з горобцем. 

2. Артикуляційна вправа «Чашечка» 

Чашку чарівну я можу зробити, 

З глини її не потрібно ліпити. 

Вгору широкий язик підіймаю, 

Старанно в нього краї загинаю. 

Соком наповню її чи водою — 

Чашка чарівна завжди зі мною. 

(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10–15 секунд.) 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Розповіді учнів про походження назв поселень рідного краю. 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні ми поринемо у далеке минуле міста Львів. 

Львів — місто з багатовіковою історією, місто, в якому переплелася культура різних народів. Бурхлива і надзвичайно цікава історія унікального українського міста Львова налічує сім з половиною віків. Перша документальна згадка про Львів датується 1256 р. Центром давньоруського Львова була сучасна площа Ринок. Місто надійно захищали укріплення, побудовані з урахуванням природних умов — пагорбів Високого Замку та річки Полтви. 

Історичний центр Львова занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У місті знаходиться найбільша кількість пам’яток архітектури в Україні. У 2009 році Львову надано звання Культурної столиці України. Місто періодично посідає чільні місця в рейтингах туристичної та інвестиційної привабливості. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Виразне читання вірша вчителем 

— Чи сподобався вам вірш? 

— Які почуття він у вас викликав? 

— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання вірша? 

2. Словникова робота 

Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем 

Вік днина 

княжа дзвеніла 

перекотило Галицький 

3. Гра «Рибки» 

Самостійне мовчазне читання вірша учнями 

— Що ви дізналися з вірша про назву міста Львів? 

4. Аналіз змісту твору 

— Між ким ведеться розмова у вірші? 

— Що зацікавило молодшого брата? 

— До кого він звернувся із запитанням? 

— Хто такий Данило Галицький? 

— Скільки років тому він жив? 

— Чому сумував князь? 

— На чию честь назвав князь місто? 

— Чого бажав він синові? 

— Послухайте ще один вірш про славне місто Львів. 

КНЯЖА ГОРА 

Розповів дідусь мені, 

що колись у давнині, 

як годилось, на вершині, 

там, де телевежа нині, 

княжий замок красувався,— 

княжа в нім жила сім’я вся: 

князь Данило і княгиня — 

жінка, мати, господиня — 

і малим тут княжич Лев 

бігав-грався між дерев... 

А внизу, від замку близько, 

вартувало вірне військо... 

Війська сила не мала 

наше місто стерегла, 

бо і турки, й татари 

набігали, наче хмари,— 

так в старій, пожовклій книжці 

написали літописці. 

— Що ще ви дізналися про давню історію Львова і його жителів? 

5. Фізкультхвилинка 

6. Робота над виразністю читання 

— Пригадайте, як читають речення залежно від знаків, що у них зустрічаються (знаки питання чи оклику, кома, тире, двокрапка). 

— Яким повинен бути темп читання? Від чого він залежить? 

— На які слова слід поставити логічні наголоси? (Діти читають мовчки.) 

7. Виразне читання вірша 

8. Читання вірша за особами (1–2 рази) 

9. Гра «Добери риму» 

Розумів — ... (Львів) 

Питаю — ... (знаю) 

Данило — ... (перекотило) 

Слава — ... (справа) 

Один — ... (син) 

Прослав — ... (назвав) 

Днина — ... (сина) 

Часів — ... (Львів) 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Про походження якого міста ви сьогодні дізналися? 

— Що нового було для вас на уроці? А що ви вже знали? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Підготувати розповідь про місто Львів.