Літературне читання 4 клас тема ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ. НАШІ ПРЕДКИ — СЛОВ’ЯНИ

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ. НАШІ ПРЕДКИ — СЛОВ’ЯНИ 

Мета: поглибити знання учнів про Україну, її історичне минуле, населення у давні часи; розвивати пізнавальні інтереси; вдосконалювати читацькі навички; збагачувати словниковий запас; формувати оцінні судження; виховувати інтерес до предмета, історії нашого народу, бажання її вивчати. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

Видумуй, пробуй, твори! 

Розум, фантазію прояви! 

Активним і уважним будь 

І про кмітливість не забудь! 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Толком тлумачити, 

Та без толку перетлумачувати. 

2. Артикуляційна вправа «Чашечка» 

Чашку чарівну я можу зробити, 

З глини її не потрібно ліпити. 

Вгору широкий язик підіймаю, 

Старанно в нього краї загинаю. 

Соком наповню її чи водою — 

Чашка чарівна завжди зі мною. 

(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10–15 секунд.) 

 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «У художньому музеї» 

Учні презентують свої малюнки. Називають улюблений міф. 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву. 

— Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу? 

— Продовжіть речення. 

- Вивчаючи розділ, я навчуся... 

- З творів розділу я дізнаюся... 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Робота в парах 

Читання учнями в парах вступу до розділу (с. 36) 

— Що завжди цікавило людей? 

— Чому історію справедливо називають навчителькою мудрості? 

— Які за жанром твори ми прочитаємо в цьому розділі? 

— На що слід звертати увагу, читаючи твори розділу? 

2. Опрацювання твору Олександра Олеся «Наші предки — слов’яни» 

1) Вступна бесіда. 

— Прочитайте назву твору, з яким ми сьогодні ознайомимося. 

— Хто його автор? 

— Які твори Олександра Олеся ви вже читали? 

— У 1920 році Олександр Олесь написав книгу «Княжа Україна». У ній у поетичній формі переповів історію наших предків. Твір, який ми будемо читати,— уривок із цієї книги. 

2) Фізкультхвилинка. 

Встало вранці ясне сонце, 

Зазирнуло у віконце. 

Ми до нього потяглися, 

За промінчики взялися. 

Будем дружно присідати, 

Сонечко розвеселяти. 

Встали — сіли, встали — сіли, 

Бачите, як звеселили? 

Стало сонце танцювати, 

Нас до танцю закликати. 

3) Словникова робота. 

Читання тлумачень слів у підручнику 

Предки — (діди, прадіди, прабатьки) — померлі родичі, захисники та опікуни роду й господарства, наділені високим сакральним статусом, співвідносні з міфологічними родоначальниками та опікунами будинку. 

Кревні — тут: родичі. 

Городи — тут: міста. 

4) Виразне читання тексту вчителем. 

— Чи сподобався вам твір? 

— Які почуття він у вас викликав? 

— Що вас найбільше вразило? 

5) Гра «Рибки». Читання тексту учнями мовчки. 

— У якому темпі і з якою інтонацією будете читати поетичний твір? 

— Які слова виділите голосом? 

— Які строфи будете читати із захопленням, які — з тривогою? 

6) Читання тексту учнями «ланцюжком». 

7) Складання запитань дітьми за змістом прочитаного. 

8) Вибіркове читання. 

— Знайдіть опис місць, де жили наші предки. 

— Як наші предки обирали князя? 

— Що вони цінували у людині найбільше? 

— Як слов’яни обороняли свої міста від ворогів? 

— Що автор розповідає про їхні звичаї? 

9) Гра «Диктор телебачення». 

Учні читають твір, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів. 

10) Гра «Доповни речення». 

- Оселялись цілим... 

- Кожне плем’я... 

- Але все поволі... 

- На річках... 

11) Робота за ілюстраціями. 

— Розгляньте ілюстрації на с. 37–41. 

— Що нового ви дізналися про стародавні часи? 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

Гра «Продовжи речення» 

- Сьогодні я вчився... 

- Найбільше мені сподобалося... 

- Я дізнався... 

- Свою роботу на уроці я оцінюю... 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виразно читати твір (с. 36–39). Намалювати до нього ілюстрацію.