Літературне читання 4 клас тема УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. МІФИ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. МІФИ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ 

Мета: поглиблювати знання учнів про міфи давніх греків; перевірити розуміння міфів «Деметра і Персефона», «Нарцис», «Орфей і Еврідіка»; розвивати увагу, пам’ять, вміння виявляти міжпредметні і міжлітературні зв’язки; виховувати любов до художнього слова. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— На попередніх уроках ми прочитали чимало міфів різних народів. Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з чарівним світом давньогрецьких міфів, які дивують розмахом фантазії та захоплюють цікавими подіями. 

IІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ 

1. Гра «Вернісаж» 

Презентація ілюстрацій до міфу «Деметра і Персефона» 

Учні презентують малюнки, діляться своїми враженнями від міфу або його епізоду. 

2. Вікторина за міфом «Деметра і Персефона» 

— Хто така Деметра? (Богиня родючості й хліборобства) 

— Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків) 

— Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора) 

— Як у міфі пояснюється виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам’яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум’я.) 

— Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих) 

— Чому Аїд закохався у Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Ероту вистрілити Аїдові в серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.) 

— Що збирала Кора у гаю? (Квіти) 

— Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей. Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів’яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.) 

— Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила на ящірку) 

— Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця) 

— Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, пов’яли квіти, повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.) 

— Яким чином підступному Аїду вдалося залишити в підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату в підземному царстві і тому мала залишитися там назавжди.) 

— Кого і чому Персефона перетворила на сича? (Служника Аїда за те, що він розповів про гранат, скуштований нею.) 

— Як мудрий Зевс розв’язав суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір’ю Деметрою, а одну третину — у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)

— Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану)

— Доведіть, що цей переказ є міфом.

Цікаво знати!

- Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім’я — Дмитро (Дмитрій).

- Які квіти збирала Кора? (Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора (Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає маки у руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове насіння додавали в хліб, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах. Кора ж збирає або вживає мак через його снодійну властивість та червоний колір пелюсток, який вважали символом відродження після смерті.)

3. Фізкультхвилинка

4. Вікторина за міфом «Нарцис»

— Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє)

— Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)

— Про що хотіла дізнатися у віщуна Ліріопея? (Чи довго буде жити її син, бо він — смертний?)

— Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить.)

— Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі)

— Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)

— Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, що вона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її сестрами — німфами.)

— За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат)

— У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді.)

— Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекрасну білу квітку — нарцис.)

— Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)

— Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса)

Цікаво знати!

- У сучасній мові нарцис (у переносному значенні) означає «самозакохана людина».

5. Вікторина за міфом «Орфей і Еврідіка»

— Що подарував бог Аполлон Орфею? (Кіфару, або ліру)

— Чим був знаменитий Орфей? (Він був талановитим співцем; усе живе на землі завмирало, слухаючи його.)

— Чому бог Гіменей не хотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки? (Він відчував, що ця пара не буде щасливою.) 

— Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії.)

— Що вирішив зробити Орфей? (Повернути дружину з царства мертвих)

— Чому Харон і пес Кербер дозволили співцеві пройти у підземне царство? (Вони були зачаровані його співом.)

— За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіку? (Йти, не озираючись назад)

— Чому озирнувся Орфей? (Хотів переконатися, що Еврідіка оживає.)

— Чому вакханки напали на співця? (Не могли пробачити йому, що він зневажає їх, не звертає на них ніякої уваги.)

— Як пам’ять про Орфея увічнилася на землі? (За міфом, голову Орфея морські хвилі донесли до острову Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиною славетних поетів. А кіфара співця засяяла незгасно на небі — її можна побачити як сузір’я Ліри.)

— Які якості уособлює в собі Орфей? (Він талановитий митець, людина, віддана своєму єдиному коханню.)

Цікаво знати!

- У сучасній мові орфей — чудовий співець і музика.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці?

— Які міфи стародавньої Греції хотіли б ще прочитати?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Сторінками історії України» (за поезіями Олександра Олеся з книги «Княжа Україна»).

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.