Літературне читання 4 клас тема ЗАГАДКИ

ЗАГАДКИ 

Мета: поглибити знання учнів про загадки як один із видів усної народної творчості; розвивати мислення, творчу уяву, вміння виділяти істотне; виховувати любов до народної творчості. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

Уже дзвінок сигнал нам дав: 

Працювати час настав. 

Тож і ми часу не гаймо, 

Роботу швидше починаймо. 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Робота над скоромовкою 

Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

Якось повз колючий тато, 

На спині він ніс багато: 

Лист, ожину, два грибочки 

Для маленького синочка. 

«Їж, мій любий хлоп’ячок!» — 

Вмовляє сина їжачок. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Конкурс на кращого скоромовщика. 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогоднішній урок ми присвячуємо ще одному жанру усної народної творчості — загадці. 

Загадки мають багато спільного з прислів’ями та приказками завдяки стислості й чіткості викладення, вживанню слів у переносному значенні (метафоричності), передачі вікового досвіду й спостережень народу над природою і побутом. 

У найдавнішніх загадках слов’янських народів відбито одухотворення природи і неживих предметів, які уявлялися у вигляді людей і тварин (наприклад, загадки про небо, місяць та зорі). Але й у пізніші часи уособлення залишилося одним із улюблених народом прийомів творення загадок. 

Загадки складалися на різноманітні теми — при природу, рослинний і тваринний світ, про людину, її побут, світ мистецтва й науки, знаряддя праці і т. ін. 

Загадки як особливий вид народної творчості відбивають історію матеріальної культури народу, матеріальні умови, природне і соціальне оточення, а також розвиток людських знань і духовних інтересів. 

Особливо полюбляють загадки діти, бо можуть у цікавій формі потренувати свої розум та кмітливість, логічне мислення, спостережливість. 

Загадки бувають різних видів — від звичайних до загадок-порад, загадок- задач, загадок-жартів і вікторин. 

Умінню відгадувати загадки у давні часи надавалося дуже великого значення — воно було мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння часто залежала не тільки подальша доля людини, а й саме життя. Про це йдеться у бага-тьох народних казках, обрядових піснях, наприклад: 

Ой біжить, біжить мала дівчина, а за єю да русалочка: 

— Ти послухай мене, красна панночко, 

загадаю тобі три загадочки, 

як угадаєш — до батька пущу, 

не угадаєш — до себе візьму. 

Дівчинонько моя, Галю, 

Щось я тобі загадаю, 

Як вгадаєш — моя будеш, 

Не вгадаєш — чужа будеш. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Читання учнями статті «Загадки» 

— Що розвивають загадки? 

— Пригадайте, у яких народних казках ідеться про випробування героїв через відгадування загадок. («Мудра дівчина») 

2. Фізкультхвилинка 

3. Відгадування загадок 

-  Що росте без кореня? (Камінь) 

- Що біжить без повода? (Вода) 

- Один баранець пасе тисячу овець. (Місяць) 

- Чорна корова весь світ поборола. (Ніч) 

- На долину, на поділ ліг великий сивий віл. 

Надійде теля червоне — і того вола прогоне. (Туман, сонце) 

- Стоїть пані, чепуриться, бо вдягла сорочок триста. (Капуста) 

- Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка) 

- Руковом махнув — дерева нагнув. (Вітер) 

- Мене просять і чекають, я як покажусь — утікають. (Дощ) 

- Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла. (Картопля) 

- Без ніг, без рук, без язика, а кричить. (Луна) 

- Коли швець дарма шиє? (Коли забуде вузлика зав’язати.) 

- Яких каменів немає в морі? (Сухих) 

- Без крила летить, без кореня росте. (Місяць) 

- Не суша і не вода: ні ногами не підеш, ні на човні не попливеш. (Болото) 

- Не багнет, не куля, не меч і не снаряд, а людину вбиває. (Блискавка) 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Чи цікавим був урок? 

— Що вам найбільше сподобалося? 

— З яким настроєм завершуєте урок? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Дібрати цікаві загадки, щоб загадати їх однокласникам.