Літературне читання 4 клас тема СКОРОМОВКИ

СКОРОМОВКИ 

Мета: збагачувати знання учнів про скоромовки; формувати навички швидкого читання та запам’ятовування; розвивати правильну літературну вимову, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до народної творчості. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Робота над скоромовкою 

Гра «Дощик» 

Діти читають хором. 

- Накрапає дощ (тихо). 

- Дощ пускається сильніше (голосніше). 

- Злива (голосно). 

- Дощ слабшає (тихіше). 

- Дощ припинився (читання припиняється). 

На городі в нас картопля, 

Кавуни і кабачки. 

Є калина, є капуста, 

Є червоні бурячки. 

2. Артикуляційна гімнастика. Вправи «Слухняний язичок» 

- Рот напіврозкритий. Кінчиком язика постарайтеся торкнутися носа, потім — підборіддя, поверніть язик у початкове положення. 

- Рот напіврозкритий. Кінчиком висунутого язика напишіть у повітрі букви алфавіту, після кожної букви повертайте язик у початкове положення. 

- Забийте язиком гол. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Карусель» 

Конкурс знавців прислів’їв про ставлення людей до знань, природи та інших людей. 

Кожний учень називає по прислів’ю. Переможець — той, за ким залишається останнє слово. 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Своєрідним фольклорним жанром є скоромовки. Їх цінність полягає не в смисловому навантаженні чи оригінальних художніх засобах, а в такому доборі і розстановці слів, вимова яких вимагає певних зусиль і сприяє вироб- ленню дикції, правильної артикуляції, що підвищує культуру мовлення, сприяє ясності й чистоті мовлення. 

Діти полюбляють скоромовки, тому що їх виконання сприймається як весела забавка: той, хто прагне швиденько продекламувати скоромовку, часто потрапляє у смішне становище, «спотикаючись» чи перекручуючи слова. Деякі скоромовки нагадують інший улюблений дитячий жанр — нісенітниці, навмисно вигадані недоладності яких смішать слухачів. Наприклад: «Був собі цебер та й переполуцебрився на маленькі полуцебренята». 

Письменники часто пишуть віршики-скоромовки для дітей, які швидко поширюються і навіть «втрачають» автора, поповнюючи скарбницю дитячого фольклору. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Гра «Рибки» 

Самостійне мовчазне читання тексту «Скоромовки» учнями 

— Що таке скоромовки? 

— Як їх інколи ще називають? Чому? 

— Як слід читати скоромовки? 

2. Фізкультхвилинка 

3. Робота над скоромовками 

Учні читають скоромовки спочатку мовчки, потім — уголос повільно, а далі — усе швидше і швидше. 

4. Робота над рубрикою «Будьте дослідниками!» 

Учні в парах опрацьовують завдання рубрики. Оцінюють роботу одне одного. 

5. Конкурс на кращого скоромовщика 

Учні по черзі розказують скоромовки. Перемагає той, хто найкраще промовить скоромовку. 

6. Робота в групах 

Гра «Упізнай і віднови скоромовку» 

Учитель демонструє ілюстрації (мак, моржі, щиглі, перепілка). Учні знаходять скоромовку, відновлюють її і розказують. 

- Визрів ярий Яків мак, 

Так-сяк, абияк. 

Якось Яків сіяв мак 

Та щось коле, як їжак. 

- Бо в сніжнім безмежжі — стежки ведмежі. 

Моржі прибережні — сторожі обережні, 

Моржі лежать, моржат сторожать. 

- Щиглі в кущах пищали, 

Щоранку сповіщали: 

«В кущах вітрище свище, 

Гуляє морозище». 

- Перепілка — гарна птиця, 

Та хлоп’ят вона боїться, 

Бо хлоп’ята беруть гілку 

І лякають перепілку. 

Не потрібно так лякать, 

В неї п’ять перепелят. 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

Гра «Закінчи речення» 

- Сьогодні на уроці я вчився... 

- Найбільше мені запам’яталося... 

- Мені сподобалося... 

- Хочу навчитися... 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вивчити скоромовку (за вибором).