Літературне читання 4 клас тема УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ПРИСЛІВ’Я. ПРИСЛІВ’Я НАРОДІВ СВІТУ

УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ПРИСЛІВ’Я. ПРИСЛІВ’Я НАРОДІВ СВІТУ 

Мета: збагатити та розширити знання учнів про прислів’я та приказки як один із жанрів усної народної творчості; вчити визначати тему прислів’їв; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати мовлення, образне мислення, творчу уяву учнів; виховувати любов до художнього слова. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Артикуляційна вправа «Чашечка» 

 

Чашку чарівну я можу зробити, 

З глини її не потрібно ліпити. 

Вгору широкий язик підіймаю, 

Старанно в нього краї загинаю. 

Соком наповню її чи водою — 

Чашка чарівна завжди зі мною. 

 

(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10–15 секунд.) 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще читання народних усмішок. 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Пройдіть лабіринтом, прочитайте народну мудрість. 

слі вчи як сві жи ть 

при в’я ть, на ті 

— Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення з перлинами усної народної творчості — прислів’ями та приказками. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Розповідь учителя 

— Прислів’я та приказки були й залишаються енциклопедією народного життя. Ми не знайдемо такої ділянки побуту, взаємин між людьми і природним довкіллям, які б не знайшли відображення у народній мудрості. Видатний педагог К. Д. Ушинський писав, що в прислів’ях «як у дзеркалі відтворені всі сторони життя народу: домашня, родинна, рільнича, лісова, громадська, його потреби, звички, його погляди на природу, на значення всіх явищ життя». 

Прислів’я — це животрепетний вияв рідного слова, що вилетіло безпосередньо з його живого, глибокого джерела вічно юної душі народу, яка вічно розвивається. Прислів’я і приказки, самі дихаючи життям, пробуджують до життя й розвитку рідного слова. 

2. Читання статті «Прислів’я та приказки» учнями 

— Що таке прислів’я? Чого вони навчають? Від чого застерігають? 

— Чим приказка відрізняється від прислів’я? 

3. Робота над прислів’ями і приказками 

Робота в групах. Читання і пояснення змісту прислів’їв учнями 

— Якою темою об’єднані прислів’я кожної групи? 

1-ша група: любов і злагода у сім’ї; 

2-га група: дружба і справедливість; 

3-тя група: працелюбність. 

4. Робота в парах 

— Пригадайте випадок із життя, що стосується одного з прислів’їв. 

5. Фізкультхвилинка 

6. Робота над прислів’ями народів світу 

Учні «ланцюжком» читають прислів’я народів світу, пояснюють їх значення. 

7. Ознайомлення з життям і творчістю В. Даля 

1) Розповідь учителя про В. Даля. 

— Даль Володимир Іванович (літературний псевдонім Козак Луганський) народився у селищі Луганський завод Катеринославської губернії (тепер — місто Луганськ) у сім’ї Івана Даля — лікаря, лінгвіста, богослова. Мати — Марія Христофорівна — була віртуозною піаністкою, знала багато іноземних мов. Отримавши хорошу домашню освіту, Даль у 1814–1819 роках навчався у Морському кадетському корпусі міста Петербурга, потім служив у Мико-лаєві, у Кронштадті. У 1826–1829 роках вивчав медицину в Дерптському університеті. У 1828–1829 роках брав участь у російсько-турецькій війні, мав нагороди. 

2) Гра «Рибки». 

Самостійне мовчазне читання учнями статті про В. І. Даля у підручнику 

— Скільки років жив В. Даль в Україні? 

— Як він підписував свої праці? 

— Який запис є на обкладинці його книжки? 

8. Гра «Добери прислів’я» 

-  Якщо ти посварився з другом і сумуєш за ним, не знаючи, як помиритися, яке прислів’я ти пригадаєш? 

(Не варто з другом сваритися, бо доведеться миритися.) 

- Ти поїхав у гості і сумуєш за рідними, за домівкою. 

(В гостях добре, а дома краще.) 

- Під час змагань ваша команда програла, бо капітан не зумів вас згуртувати. 

(Без доброго командира військо — отара.) 

- Друг не захотів виконати роботу, яку доручили тобі. 

(Дружба дружбою, а служба службою.) 

- Тобі важко розв’язати задачу з математики. 

(Без муки нема науки.) 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? 

— Які перлини народної творчості ми опрацювали? 

— Що було цікавого на уроці? Що — повчального? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Знайти у збірках прислів’я про ставлення людей до знань, природи та інших людей.