Літературне читання 4 клас тема У ПРИГОДІ (Народна притча). ЗАПИСАЛА ОЛЕНА ПЧІЛКА

У ПРИГОДІ (Народна притча). ЗАПИСАЛА ОЛЕНА ПЧІЛКА 

Мета: продовжити ознайомлення учнів з притчею як жанром усної народної творчості; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння читати за особами; розвивати зв’язне мовлення; образне мислення, формувати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Робота над скоромовкою 

Біля будки песик Бобик 

Ліг на сонці, гріє лобик. 

Раптом муха-цокотуха 

Продзижчала біля вуха. 

Бобик — бац! Пропала муха. 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Робота в парах. Гра «Кращі артисти» 

Учні розігрують сценку за прочитаною притчею «Без труда нема плода» (с. 12). 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— З яким жанром усної народної творчості ми ознайомилися на поперед- ньому уроці? 

— Що таке притча? 

— Сьогодні ми ознайомимося ще з однією притчею. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Гра «Відгадай загадки. Назви героїв» 

   Грізний погляд, буйна грива, 

Дужий, спритний, гордівливий. 

Заричить — усяк змовкає, 

Бо він — цар, це кожен знає. (Лев) 

Невеличка та сіренька 

В нірці мешкаю тихенько. 

Уночі по хаті — нир, 

Я шукаю сало й сир. (Миша) 

2. Словникова робота 

Зглянься — змилуйся. 

Тенета — сітка для ловлі звірів. 

Заходилася — почала швидко робити. 

Сторицею — у багато разів більше. 

Владар — володар, господар. 

3. Фізкультхвилинка 

4. Гра «Рибки» 

Самостійне мовчазне читання народної притчі учнями 

— Чи сподобалася вам притча? 

— Хто з героїв більше сподобався? Чому? 

5. Читання притчі учнями «ланцюжком» 

6. Аналіз змісту притчі 

— Де зустрілися лев з мишкою? 

— Що хотів зробити лев? 

— Про що його попросила мишка? 

— Чому лев сміявся зі слів мишки? 

— За яких обставин сталася друга зустріч лева і мишки? 

— Яка біда трапилася з левом? 

— Як мишка віддячила леву? 

— Чого ця пригода навчила лева? 

7. Робота над композицією притчі 

Робота в парах 

— Знайдіть у тексті зачин. Про що в ньому йдеться? (Лев зустрів мишку.) 

— Про що йдеться в основній частині? (Як мишка благала лева не їсти її та як вона допомогла леву вилізти з тенет.) 

— Знайдіть кінцівку. (Лев дякує мишці за порятунок і науку.) 

8. Визначення головної думки твору 

Колективна робота 

— У якій частині висловлено головну думку притчі? 

— Пригадайте твори, подібні до прочитаного за головною думкою. 

9. Робота над прислів’ям. Співвідношення змісту прислів’я зі змістом притчі 

І від малої мушки може бути велика користь. 

10. Підготовка до читання притчі за особами 

— Знайдіть слова, які є підказкою того, з якою інтонацією слід читати слова Миші (з проханням у голосі) та слова Лева (з гордістю в голосі). 

11. Робота в групах. Читання притчі за особами 

Особлива увага звертається на розділові знаки. 

12. Характеристика дійових осіб 

ЛЕВ МИШКА 

Сильний 

Самовпевнений 

Бідна 

Великодушний 

Спритна 

Нещасна 

Могутній 

Вдячна 

Маленька 

13. Робота за ілюстрацією 

— Розгляньте ілюстрацію до цієї притчі. 

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? 

— Який настрій вони створюють? Як передають характер героїв? 

— Який епізод із притчі зображено на малюнку? Зачитайте. 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці? 

— Який висновок для себе зробили? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Переказувати притчу (с. 13).