Літературне читання 4 клас тема МУДРА ДІВЧИНА. (Українська народна казка)

МУДРА ДІВЧИНА. (Українська народна казка) 

Мета: розширити й узагальнити знання учнів про види народних казок, що вони читали у початкових класах; ознайомити з ознаками побутової казки; вдосконалювати вміння читати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати вміння висловлювати моральні оцінні судження, складати характеристику дійових осіб казки; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов, повагу та інтерес до усної народної творчості. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

Артикуляційна вправа «Хоботок» 

В зоопарку ми були, 

Там великі є слони. 

А маленький Раві 

Привітався з нами. 

Хобот свій він витягав, 

«Всім привіт!» — немов казав. 

Щоб йому відповісти, 

Хоботок зроби і ти. 

Краще губи витягай, 

Раві швидше привітай. 

(Витягнути губи сильно вперед. Напружити, як при вимовлянні звука [у].) 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Я — тобі, ти — мені» 

Учні в парах ставлять одне одному запитання за змістом тексту «Наші джерела» за Софією Грицою (с. 3–5). 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

Казок на світі є багато — 

І веселих, і сумних. 

Тож чи можемо 

Прожити ми без них? 

Не можем без казки у світі ми жити, 

Бо казка нас вчить, як потрібно дружити, 

Як зло подолати, як хитрих провчити, 

Як чуйних, і добрих, й сміливих любити. 

— Казка — це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні. Вивчайте казки і переказуйте. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують нас і вчать, як слід жити по правді. 

Сьогодні ми почнемо ознайомлення з побутовими казками. Їхні герої — люди, які діють в обставинах, близьких до справжнього життя. Але, потрапляючи у вигадані ситуації, вони виявляють надзвичайні якості: небачену хоробрість, дивовижний розум, нечувану жадібність. У цих казках завжди перемагають бідні, пригноблені, але чесні, мудрі, порядні й працьовиті герої. Складаючи ці казки, народ навчає нас, як слід жити, чого прагнути. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Передбачення»

— Прочитайте заголовок.

— Поміркуйте, про що може розповісти казка з такою назвою.

2. Словникова робота

Ізласкавився — виявив співчуття.

Позиватися — судитися.

Лікоть — міра довжини, приблизно півметра.

Ґринджоли — сани.

Рундук — ґанок.

Прицькувати — натравити собаками.

Хорти — тонконогі, з видовженим тулубом і довгою гострою мордою, з прямою шерстю мисливські собаки.

Привела (лоша) — народила.

3. Читання казки комбінованим способом (учитель — учні)

— Чи сподобалася вам казка?

— Які почуття вона у вас викликала?

4. Перевірка первинного сприйняття казки

Тестування

1. Що дав багатий брат убогому?

а) Корову;

б) козу;

в) молока.

2. Чому багатий брат вирішив забрати подароване?

а) Стало шкода;

б) захотів подарувати своєму сусідові;

в) бідний брат не відробив за подароване.

3. До кого пішли позиватися брати?

а) До священника;

б) до пана;

в) до сусіда.

4. Що ситніше понад усе?

а) Барани;

б) земля-мати;

в) хліб.

5. Що пруткіше понад усе?

а) Хорти;

б) птахи;

в) думка.

6. Що миліше над усе?

а) Сон;

б) гроші;

в) багатство.

7. Скільки варених яєць передав пан Марусі?

а) П’ять;

б) сім;

в) десяток.

8. Що дала Маруся панові в обмін на стеблинку льону?

а) Найтоншу гілочку;

б) полотно;

в) курча.

9. Кого запрягла Маруся в ґринджоли, збираючись до пана в гості?

а) Коня; 

б) кобилу;

в) цапа.

10. Що наказав пан своїм слугам, коли побачив Марусю?

а) Прицькувати її собаками;

б) впустити в хату;

в) вигнати з двору.

11. Що подарувала дівчина панові?

а) Горобця;

б) зайця;

в) хлібину.

12. Хто розсудив чоловіків із кобилами?

а) Дівчина;

б) пан;

в) суддя.

Відповіді: 1а; 2а; 3б; 4б; 5в; 6а; 7в; 8а; 9в; 10а; 11а; 12а.

5. Робота в парах

Читання казки учнями в парах.

6. Підготовка до читання казки за особами

— Відшукайте слова, які є підказкою до того, з якою інтонацією слід читати слова батька (зажурливо); Марусі (весело, розсудливо, помірковано); пана (самовпевнено, рішуче).

7. Робота в групах

Читання за особами фрагментів казки

- Розмова дочки з батьком;

- зустріч убогого брата з паном;

-   зустріч Марусі з паном.

8. Робота над композицією казки

— Знайдіть і прочитайте зачин, основну частину і кінцівку.

— Про що йдеться в кожній частині? (У зачині розповідається про те, як багатий брат дав убогому корову і потім хотів її забрати, хоча той йому відробив за неї. В основній частині — про те, як донька Маруся своїм розумом допомогла батькові. У кінцівці йдеться про те, що пан визнає розум і мудрість Марусі.)

9. Характеристика дійових осіб

Гра «Упізнай героя за його характеристикою»

- Розумна, мудра, справедлива, розсудлива, поміркована, добра. (Маруся)

- Розумний, впертий, рішучий, жорстокий, вольовий. (Пан)

- Добрий, безвольний, працьовитий. (Бідний брат)

- Жадібний, злий, скупий. (Багатий брат)

10. Робота за ілюстраціями

— Розгляньте ілюстрації до цієї казки.

— Кого художник зобразив на ілюстраціях? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють?

— Які епізоди казки зображено на малюнках? Зачитайте.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Що, на вашу думку, схвалюється в цій казці? Доведіть.

— Що ж все-таки було найціннішим для пана? (Розум) Доведіть.

— Згадайте прислів’я, що відповідає головній думці казки. 

VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Переказувати казку (с. 6–12).