Я у світі 3 клас тема: Успіх і навчання

 Успіх і навчання

Мета: дати учням уявлення про взаємозв’язок наполегливості й старанності та досягнення цілей; ознайомити учнів зі складовими успіху (талант, натхнення, інтуїція, досвід, знання, працьовитість); вчити володіти прийомами досягнення успіху; наводити приклади залежності успіху людини від її поведінки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Яку людину називають самостійною?

— Наведіть приклади, коли ви поводилися як самостійна людина.

Гра «Незакінчене речення»

Не кажи — не ..., а кажи — ...

Умієш ..., умій і ...

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, з чого складається успіх.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 28–31)

— Прочитайте текст на с. 28 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.

— Чи знаєте ви успішних людей? Розкажіть про них.

Робота в парах

— Прочитайте перелік рис характеру. Виберіть ті, які допомагають досягти успіху в житті.

— Прочитайте текст на с. 29 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.

— Чи можна вважати Григорія Сковороду успішною людиною? Чому? Як навчання допомогло йому досягти успіху в житті?

Робота із словничком

— Знайди в словничку (с. 140–141) слово успіх. Довідайся його значення.

— Ознайомтеся з порадами, як стати успішною людиною. Як ви їх розумієте?

— Вивчіть на с. 30 щоденні кроки для людини, яка прагне стати успішною.

Щоденні кроки для людини, яка прагне стати успішною

- Складай план дій на день.

- Придумуй девіз дня. Наприклад: «Сьогодні буду найуважнішим» або «Сьогодні буду найпрацьовитішим».

- Замислюйся перед сном, як ти прожив цей день.

- Хвали себе за будь-які досягнення.

Робота в парах

— Прочитайте та поясніть запис на с. 30.

— З чого ще, на вашу думку, складається успіх?

— Розгляньте малюнки на с. 31. Поміркуйте, чому кожен із цих людей може вважати себе успішним.

Вправа «Мікрофон»

— Чи можеш ти назвати себе успішною людиною? Чому? Розкажи про свої досягнення. Що тобі допомогло їх здобути?

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Розповідь учителя про успішних людей

— Вам цікаво знати, які якості характеру допомогли справжнім творцям нової техніки та науки досягти успіху? Що думають про це вони самі? Відомий американський винахідник, фізик Томас Едісон так оцінював складові своїх успіхів: «У моїх винаходах було дев’яносто (!) відсотків праці в поті чола. Решта припадають на талант, натхнення, інтуїцію, успіх та інші випадковості».

Дійсно, Едісон був людиною надзвичайно працьовитою. Він спав лише чотири години на добу, решту ж часу проводив у своїх лабораторіях.

Отже, працьовитість... Інший відомий учений, Чарльз Штейнмец, якось допоміг працівникам великої електростанції усунути несправності в її роботі, чого не могли зробити вони, хоч як старались. Те, у який спосіб Штейнмец це зробив, дуже здивувало всіх. Три дні вчений, лежачи на розкладачці посеред зали на електростанції, гортав журнали і лише час від часу вставав, приставляв драбину і крейдою малював на товстих плитах хрестики. А потім наказав зупинити машину й повідомив, що слід робити, аби полагодити її.

І його рішення виявилося правильним — машина після ремонту запрацювала бездоганно. Коли ж у Штейнмеца запитали, як він здогадався, учений відповів: «Я знав, де малювати хрестики». Отже, йому допомогли знання, талант та інтуїція, яких бракувало працівникам станції. Але поміркуйте, чи здатний був би він до цього, якби не величезний досвід і працьовитість.

— Що потрібно було великим ученим для досягнення успіху?

2. Робота в парах

Учитель пропонує учням об’єднатися у пари. Один з пари — талановитий, інший — наполегливий. Під час інсценування діти доводять один одному, що кожний з них швидше досягне успіху в певній справі. Потім педагог разом з дітьми робить висновок про те, що завзятість необхідна будь-кому, навіть дуже талановитій людині.

3. Тестування

— Позначте правильну відповідь.

Які риси характеру можуть забезпечити успіх кожній людині?

Лінощі; хитрість; вимогливість до себе;

талант; зібраність; самоконтроль;

знання; інтуїція; наполегливість;

егоїзм; гордість; працьовитість.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Що таке успіх?

— Як стати успішною людиною?

— З чого складається успіх?

— Які якості характеру, на вашу думку, можуть забезпечити успіх людині?

— Виберіть з переліку якостей ті, які ви хочете виробити в себе: працьовитість, прагнення до знань, наполегливість, відповідальність.

— Як досягти успіху в навчанні?

VІІ . Домашнє завдання

С. 28–31.