Українська мова 3 клас Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання усного твору за поданим зачином (за основною частиною та за кінцівкою)

 Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання усного твору за поданим зачином (за основною частиною та за кінцівкою)

Мета: вчити учнів складати тексти за поданими зачином, основною частиною, кінцівкою; розвивати творчу уяву, спостережливість, усне і писемне мовлення, увагу; виховувати почуття прекрасного.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Що ви знаєте про текст?

— З яких частин складається текст?

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати текст за зачином, основною частиною та кінцівкою.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Ознайомлення зі змістом навчального матеріалу. Робота в групах

1-ша група. За зачином

У прекрасної царівни Весни було троє братів: Березень, Квітень, Травень. Березень був якийсь дивний. То веселий і теплий, із Сонечком дружить, Відлигу до себе в гості запрошує. А то раптом — насупиться та із Завірюхою заприятелює.

Картка-підказка

А Квітень — найласкавіший із ... До нього в гості прилітають ... і гудуть над ... Одягає Квітень ... Найвеселіший місяць — ... Під його віконцем чути ... А товаришує він з Громом та ... Так і хазяйнує царівна...

2-га група. За основною частиною

Визирнуло сонце з-за хмаринки, скоса кинуло промінці на землю. Заглянув один із них у нірку до старої черепахи, розбудив її. Виповзла вона на луг і неквапливо почала шукати собі сніданок.

Картка-підказка

Слова для довідок: настав, знайшла, соковиту, поласувала, поповзла, приємним, улюблене, грітися, променями.

3-тя група. За кінцівкою

Ведмедя так почастували бджоли, що він далеко обходив це місце.

Картка-підказка

Одного сонячного дня ведмідь вирішив... Ходив він по лісі і раптом відчув... Поспішив ведмедик на... Неподалік стояло дерево з... Ласун заліз на... І тільки він засунув..., як одразу з’явилися...

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте. 

 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 

1. Складання текстів, добирання заголовків 

Зразки творів 

Брати прекрасної царівни Весни 

А Квітень — найласкавіший із ... До нього в гості прилітають ... і гудуть над ... Одягає Квітень ... Найвеселіший місяць — ... Під його віконцем чути ... А товаришує він з громом та ... Так і хазяйнує царівна... 

А Квітень — найласкавіший із братів. До нього в гості прилітають бджоли і гудуть над першими квітами. Одягає Квітень у святкове вбрання Вишні, Черешні, Груші. Найвеселіший місяць — Травень. Під його віконцем чути щебетання пташок та чарівні трелі Солов’я. А товаришує він з Громом та Блискавкою. 

Так і хазяйнує царівна Весна зі своїми братами. 

Чудовий ранок

Настав ранок. Визирнуло сонце з-за хмаринки, скоса кинуло промінці на землю. Заглянув один із них у нірку до старої черепахи, розбудив її. Виповзла вона на луг і неквапливо почала шукати собі сніданок. Знайшла черепашка соковиту травичку. Поласувала нею і поповзла задоволена початком дня на своє улюблене місце грітися під першими променями сонця. 

Провчили 

Одного сонячного дня ведмідь вирішив поласувати смачненьким. Ходив він по лісі і раптом відчув приємний аромат. Поспішив ведмедик на запах. Неподалік стояло дерево з великим дуплом. Ласун заліз на нього, і тільки він засунув лапу в дупло, як одразу з’явилися господарі. 

Ведмедя так почастували бджоли, що він далеко обходив це місце. 

2. Слухання складених текстів 

3. Редагування 

VІ. Підсумок уроку 

— Чого ви навчилися сьогодні на уроці? 

— Чий твір вам найбільше сподобався?