Українська мова 3 клас Урок розвитку зв’язного мовлення. Письмовий переказ тексту за складеним планом

 Урок розвитку зв’язного мовлення. Письмовий переказ тексту за складеним планом

Мета: вчити учнів писати детальний переказ тексту за планом; розвивати увагу, пам’ять, спостережливість, усне і писемне мовлення; виховувати любов до тварин, почуття взаємодопомоги, прагнення бути справжніми друзями.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Робота над загадками

Спереду шильце,

Ззаду вильце,

Швидко скрізь

Цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

Маленький хлопчик у сірій свитинці

По дворах стрибає, крихти збирає. 

(Горобець)

Ось хатина, в ній — співак.

Як цю пташку звати?.. (Шпак).

Стрекотуха білобока

Звуть усі її... (сорока).

Маленький, сіренький

По гаях літає,

Уночі співає.

Як сонце заходить,

Він чарівний спів заводить. 

(Соловейко)

Сіла пташка на дубку,

Завела своє: ку-ку!

Стрепенувся їжачок,

І зайці, й козулі:

Всіх збудив той голосок —

Пісенька... (зозулі).

— Як можна назвати слова-відгадки одним словом?

— Чи знаєте ви таку пташку — плиску?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати детальний переказ тексту про плиску.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда

— Поясніть значення слова детальний.

Детальний переказ — це усний або письмовий переказ, що якнайповніше передає зміст прочитаного або прослуханого тексту.

— Для чого людині потрібно вміти детально переказувати?

2. Слухання тексту

Сонце допомогло

На узліссі живе плиска. Рано-вранці підлітає до води, щоб напитися і розпочати свій сніданок.

Перші нічні заморозки побілили інеєм траву, а воду стягнули тонким льодом. Розвиднілось. Пташка прилетіла і сіла на краю калюжі. Спробувала дзьобом. Не виходить.

Невдовзі із-за лісу виглянуло сонце і повільно почало відігрівати застиглу за ніч землю. Зник льодок. Знову з’явилися комахи.

А тепер можна й поснідати. І плиска зайнялася своєю пташиною роботою.

3. Змістовий аналіз тексту

— Про кого йдеться в тексті? 

— Що хотіла зробити вранці пташка? 

— Чому плиска не змогла зразу поснідати? 

— Чим усе закінчилося? 

4. Повний аналіз тексту 

— Якими словами автор називає плиску? 

— А чи не краще звучав би текст без цієї заміни? 

— Скажіть по-іншому: 

на узліссі (біля лісу); 

розвиднілося (світає); 

невдовзі (незабаром); 

зник льодок (розтав); 

плиска (пташка, вона, ласунка). 

5. Структурний аналіз тексту 

— Назвіть зачин, кінцівку. 

— Про що йдеться в основній частині тексту? 

— Скільки абзаців у тексті? 

6. Орфографічна підготовка 

— Які орфограми зустрілися в оповіданні? 

— Які правила необхідно згадати, щоб грамотно написати переказ? 

Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 

1. Повторне читання тексту вчителем. Усний переказ учнями за планом та опорними словами 

План 

1) Чим займалася вранці плиска? 

2) Чому пташка не змогла розпочати сніданок? 

3) Що допомогло пташці поснідати? 

Словник: плиска прилетіла, спробувала дзьобом, почала пити, зайнялася сніданком; плиска, вона, пташка, ласунка; заморозки, побілили інеєм, стягнули льодом; сонце виглянуло, засвітило, почало відігрівати; комахи з’явилися, прокинулися; льодок розтав, зник. 

2. Запис переказу 

Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою: 

початок абзаців; 

набір опорних слів до кожного абзацу. 

3. Читання переказів, написаних учнями 

VІ. Підсумок уроку 

— Що нового ви дізналися на уроці? 

— Чого навчає нас це оповідання?