Українська мова 3 клас Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання тексту-міркування «Книга — твій друг, без неї — як без рук»

Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання тексту-міркування «Книга — твій друг, без неї — як без рук»

Мета: формувати в учнів уміння будувати текст-міркування; вчити зв’язно викладати свої думки; показати значення книги у житті людини; розвивати мовлення; виховувати дбайливе ставлення до книги.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Розгадування кросворда

1. Вчить читати й рахувати,

І писати, і співати

Всіх дітей довкола

Наша люба... (школа).

2. На базарі їх не купиш,

На дорозі не знайдеш,

І не зважиш на терезах,

І ціни не підбереш. (Знання)

3. Чорне насіння

На білому полі.

Той його сіє,

Хто це уміє. (Письмо)

4. Лиш помилка суне носа —

На підмогу її просимо.

Потанцює, покружляє —

І помилки вже немає!

В кого ж виникла ця думка

Щоб з’явилась дивна... (гумка)?

5. У портфелі є хатинка —

Ручки там живуть, резинка,

Клей, лінійка, кутники —

Школярів помічники. (Пенал)

1 К 

2 Н 

3 И

4 Г 

5 А 

 

— Яке слово вийшло у виділеному стовпчику?

— Чи подобається вам читати книги?

— Які книжки ви любите читати?

— Які книжки є у вас удома?

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо складати і записувати текст-міркування за темою «Книга — твій друг, без неї — як без рук». 

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна підготовча робота

1) Бесіда.

— Які типи текстів вам відомі?

— Над якими типами текстів ми вже працювали?

— Що ви знаєте про текст-міркування? (У тексті-міркуванні ми доводимо або заперечуємо, чому предмет або особа такі.)

Структура тексту міркування (опорна схема — на дошці)

Твердження Доведення Висновок

— Чим текст-міркування відрізняється від інших типів текстів?

2) Опрацювання зразка тексту-міркування «Ярослав Мудрий».

— Прочитайте уважно текст!

Ярослав Мудрий

Князя Ярослава народ назвав Мудрим. Чому?

За його правління Київська Русь розквітла, зміцніла, здобула визнання серед інших держав. Князь Ярослав дуже любив книги, усе життя збирав їх. У 1037 році він заснував при Київському Софійському соборі першу бібліотеку.

Ярослав Мудрий був справді видатним державним діячем. І з таким іменем назавжди ввійшов у історію.

— Про кого цей текст?

— Хто такий Ярослав Мудрий?

— Що цікавого дізналися про цю видатну людину?

— Знайдіть та прочитайте твердження (доведення, висновок).

2. Складання тексту-міркування за темою «Книга — твій друг, без неї — як без рук» (усно)

Зразок

Книга — це диво. Без неї — як без рук. Вона приносить людині користь.

Книга вчить мене розуму, доброти, чесності, сміливості. Вона вчить мене шанувати людей.

Я люблю і бережу книги.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Самостійна робота

— Напишіть текст-міркування за поданим початком.

— За бажанням ви можете дібрати заголовок.

2. Заслуховування текстів-міркувань, аналіз текстів

VІ. Підсумок уроку

— Що робить і що дає книга?

— Допишіть слова, які відповідають на питання що робить?

— Чому книгу вважають джерелом знань? (Навчає, повідомляє, збагачує, розважає, радить, розказує, розвиває, відкриває, допомагає, ознайомлює)