Українська мова 3 клас Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання речень за малюнком і планом

Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання речень за малюнком і планом

Мета: вчити учнів складати зв’язні речення за малюнком і планом; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка

О О ОО Оо ро оз ой ко ооо ом по од

Осінь ознака

Осінь оранжево-червоним олівцем обзолотила околиці села.

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова осінь.

2. Робота над загадкою

Коли з дерев усі листочки злітають,

Коли вже на південь птахи відлітають,

Коли небо синє, холодний дощ ллється,

Ця пора року як зветься? (Осінь)

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо складати зв’язні речення про осінь за малюнком і планом.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

— Ще зовсім недавно ви купалися в річці, гралися на зеленій травичці. А сьогодні під ногами шурхотить опале листя, птахи співають свої прощальні пісні.

Вересень трусить груші в садочку.

Жовтень гаптує клену сорочку.

2. Слухання віршів про осінь

ОСІННІЙ ПАРК

Вже побагряніло

Листячко на клені,

Але на вербиці

Ще воно зелене.

На каштані листя

З жовтою каймою.

Йду осіннім парком

Тихою ходою.

Таких фарб немає

Влітку, ні зимою.

Недаремно осінь

Зветься золотою.

О. Війтик-Ющук

ОСІНЬ

... Осінь на узліссі

Фарби розбавляла,

Пензликом легенько

Листя фарбувала.

Вже руда ліщина,

Пожовтіли клени.

В пурпурі осіннім

Тільки дуб зелений.

Утішає ясен:

— Не сумуй за літом!

Геть усі діброви

В золото одіто.

П. Осадчук 

3. Прослуховування аудіозапису п’єси «Жовтень» з альбому «Пори року» П. І. Чайковського 

— Які картини викликала у вашій уяві ця музика? 

— Що ви хотіли б зараз робити? (Слухати, як шурхотить листя під но-гами, дивитись, як листя кружляє і падає, тощо.) 

— Які почуття викликала у вас почута мелодія? 

4. Робота за малюнком «Осінь» 

— Розкажіть, які зміни відбулися в природі з настанням осені. 

5. Колективне складання плану 

План 

1) Яка пора року настала? 

2) Якими стали дерева? 

3) Як змінилася трава? 

4) Як поводяться птахи? 

5) Яку роботу принесла осінь людям? 

6. Складання зв’язних речень 

1) Робота над словником. 

Осінь прилинула, завітала, прийшла. 

Щедра, багата, чарівниця, художниця, красуня. 

Дерева різнокольорові, барвисті, голі, безлисті, строкаті. 

Трава пожовкла, висохла пошерхла, примерзла, зів’яла. 

Птахи замовкли, затихли, збираються в зграї. 

Веселу, клопітливу. 

2) Робота над орфограмами. 

Осінній, щедра, різнокольорові, прилинула, прийшла, пошерхла, зів’яла, збираються. 

3) Запис речень. 

Як записуватимуть речення учні, колективно чи самостійно,— вирішує вчитель. 

Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 

Робота в парах 

— Прочитайте текст. Доповніть його, замінивши слова словосполученнями у потрібній формі. Співставте два тексти. 

Прийшла осінь, пожовтіло листя на березах, почервоніло на осиках. Сонце вже не пекло, а злегка пригрівало землю. 

Слова для довідки: зайнятися багрянцем, стояти на порозі, ласкаво пестити, спалахнути золотом. 

Удосконалений текст 

Стоїть на порозі осінь. Спалахнуло золотом листя на березах, зайнялося багрянцем на осиках. Сонце вже не пекло, а ласкаво пестило землю. 

VІ. Підсумок уроку 

— Що вам сподобалось у складених реченнях? 

— Які образні вирази ви запам’ятали?