Українська мова 3 клас Питальні речення. Побудова питальних речень за змістом розповідних

Питальні речення. Побудова питальних речень за змістом розповідних

Мета: поглибити знання учнів про види речень за метою висловлювання; виробляти навички правильного інтонування речень відповідно до розділового знаку в кінці; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Чути дзвоник голосистий,

Він дзвенить, немов намисто.

Намистинки розсипає

Й весело нас всіх скликає.

Подивилися на мене,

Усміхнулися усі:

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?.. Молодці!

Щоб урок пройшов немарно,

Треба сісти рівно, гарно.

Не базікать на уроках,

Як папуга чи сорока.

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 84, с. 43)

— Прочитайте виразно кожне речення.

— Дайте йому характеристику.

2. Фронтальне опитування

— Що виражає речення?

— Які бувають речення за метою висловлювання?

— Які бувають речення за інтонацією?

3. Робота над загадками

Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила — сонце закрила. (Хмара)

Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь)

Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер)

— Складіть і запишіть речення:

1-й ряд — з першою відгадкою;

2-й ряд — з другою відгадкою;

3-й ряд — з третьою відгадкою.

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися правильно інтонувати питальні речення, за допомогою інтонації перетворювати розповідні речення на питальні.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Каліграфічна хвилинка

Е е Ее Ее ек ск урс екскурсія

— Як ви розумієте значення цього слова?

Екскурсія — процес наочного сприйняття довкілля, особливостей природи, сучасних та історичних об’єктів, елементів побуту, визначних місць певного міста чи регіону.

2. Робота за вправою 85 (с. 43)

— Прочитайте речення-запитання і речення-відповіді відповідно до розділового знака в кінці. 

— Виділене слово вимовляйте з більшою силою. 

Складання відповідей на запитання і запис їх у зошити. 

До Києва їздили учні на екскурсію. 

У музеї природи побували учні під час екскурсії. 

Учитель возив учнів на екскурсію. 

— У кожному реченні підкресліть слова, які є відповіддю на запитання. 

3. Інтонування питальних і окличних речень (вправа 86, с. 44) 

— Прочитайте текст мовчки. 

— Прочитайте текст напівголосно. 

4. Робота в парах 

— Позмагайтеся у виразному читанні тексту. 

Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 

1. Робота за вправою 87 (с. 44) 

— Розгляньте фотоілюстрацію на с. 44. 

— Що на ній зображено? (Паросток) 

— Як ви розумієте значення цього слова? 

Паросток — це молоде стебло рослини. 

— Прочитайте речення. 

— Яке воно за метою висловлювання? 

— За зразком побудуйте питальні речення, які б стосувалися різних слів поданого. 

— Запишіть побудовані речення. 

— Усно дайте на них відповідь. 

2. Творча робота 

— Запишіть три питальних речення і дайте відповіді на них. 

У якому місяці цвіте верес? Верес цвіте у ... (вересні). 

У ... ... жовтіє листя? ... ... у жовтні. 

У ... ... ... опадає? ... ... ... у листопаді. 

3. Гра «Утвори прислів’я» 

Бджола мала, той взимку відпочиває. 

Хто влітку дбає, все переборе. 

Настирлива праця а й та працює. 

— Поясніть зміст кожного прислів’я. 

VI. Підсумок уроку 

— Над якими реченнями ми працювали сьогодні на уроці? 

— Чи можна у мовленні обійтися без питальних речень? 

VII. Домашнє завдання 

Вправа 87 (3), с. 44. 

— Складіть невеличку казочку про маленьке зернятко за поданим у вправі 87 реченням. 

Розкажіть, що сталося із зернятком навесні, улітку.