Українська мова 3 клас Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання розповіді за планом і опорними словами

Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання розповіді за планом і опорними словами

Мета: повторити і закріпити знання учнів про текст; вчити складати текст за планом і опорними словами; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Робота над загадкою

У садах, гаях блукає,

Жовту одіж зодягає,

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

2. Гра «Мікрофон»

— Які осінні місяці ви знаєте?

— Як можна назвати осінь у вересні? (Рання)

— Як можна назвати осінь у жовтні? (Золота)

— Як можна назвати осінь у листопаді? (Пізня)

— Який колір осінньої пори найбільше повторюється?

3. Прослуховування аудіозапису п’єс із альбому «Пори року» П. І. Чайковського

— Які картини викликала у вашій уяві ця музика?

— Які почуття викликала у вас почута мелодія?

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми помандруємо осінніми стежками. Будемо спостерігати за змінами, які відбуваються в природі. Складемо розповідь про те, що ми бачили під час подорожі. А щоб вам було легше складати текст про осінь, ви зможете користуватися планом і опорними словами.

IV. Робота з мовним матеріалом

1. Робота за картинно-графічним планом

сонце небо дерева

птахи тварини люди

 

— Дайте відповіді на запитання.

Яка пора року завітала до нас у гості?

Що ви можете сказати про сонце восени? (Гріє слабо. Сонячних днів стає менше.)

Яке небо восени? (Похмуре, важке, вкрите дощовими хмарами.)

Що відбувається з деревами восени? (Дерева стоять у багряному і золотому вбранні. Листя жовтіє, опадає.)

Як називається явище природи, коли опадає листя? (Листопад)

Як поводяться птахи? (Затихають. Відлітають у теплі краї.)

Що роблять тварини восени? (Готуються до зими. Ведмеді, їжаки вкладаються спати на всю зиму. Зайці змінюють хутро. Білки роблять запаси на зиму.) 

     Осінь пройшлась полями, городами і садами. Скрізь люди збирають урожай.

Навіщо люди збирають урожай? (Люди роблять запаси на зиму.)

Як працюють люди?

2. Словникова робота

Завітала — прийшла, прилинула.

Осінь — золота, щедра, художниця, чарівниця.

Небо — важке, похмуре, вкрите дощовими хмарами.

Дерева — у багряному і золотому вбранні, різнокольорові, барвисті.

Птахи — затихли, відлітають у теплі краї.

Тварини — готуються, вкладаються спати, змінюють хутро.

Праця людей — весела, завзята, копітка.

3. Робота над орфограмами

Щедра, важке, різнокольорові, прилинула, прийшла, вбранні, готуються, вкладаються.

Фізкультхвилинка

4. Колективне складання розповіді (усно)

Заслуховування 2–3 учнів.

5. Самостійна робота

Запис тексту в зошити.

6. Перевірка робіт. Аналіз мовних помилок

— Що вам сподобалось у текстах однокласників?

— Які поради ви можете дати авторам прослуханих творів?

7. Цікаво знати! Виступ довідкового бюро

— Існує легенда про Осінь. У давні часи люди вважали, що Осінь — старша дочка Сонця.

Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:

— Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі все моє золото. Будь щедрою — і люди полюблять тебе.

Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.

8. Поетична хвилинка

Висне небо синє,

Синє, та не те,

Світить, та не гріє

Сонце золоте.

Оголилось поле

Од серпа й коси.

Ніде приліпитись

Крапельці роси.

Темная діброва

Стихла і мовчить.

Листя пожовтіле

З дерева летить.

Здалека під небом,

В вирій летючи,

Голосно курличуть

Журавлів ключі.

Я. Щоголів

V. Підсумок уроку

— Про яку пору року ми говорили на уроці?

— Чим приваблює нас осінь?

— Які характерні ознаки осені запам’ятали?