Українська мова 3 клас Текст-міркування. Його основні частини

 Текст-міркування. Його основні частини

Мета: поглибити знання учнів про текст-міркування; закріплювати вміння визначати його основні частини; розвивати пізнавальну активність учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань 

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми поглибимо знання про текст-міркування, будемо вчитися визначати його основні частини.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над загадкою

     На стеблинці волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка — навіть в сні

Усміхається мені. (Сон-трава)

— А вам цікаво дізнатися, чому ця рослина має таку назву?

2. Цікаво знати (повідомлення учнів)

Легенда про сон-траву

Колись у незапам’ятні часи за широким листям цієї рослини переховувався біс. Переслідуючий його Архангел Михайло пустив у нього стрілу блискавки, яка і «прострелила» рослину, після цього листя перетворилися у вузькі смужки. З тієї самої хвилини вся нечисть не сміє і наблизитися до сон-трави. А саму рослину стали вважати не тільки оберегом від усякого чаклунства і лихого ока, але і символом переможного зброї. Його соком навіть обробляли списи, щоб відігнати темну силу.

3. «Попрацюймо разом!» (вправа 47, с. 27)

— Прочитайте речення.

— Який це текст: опис чи міркування?

— Яке питання можна поставити до тексту? (Чому?)

4. «Пригадай!». Робота за таблицею на дошці

Текст-міркування

Твердження

(думка, яку потрібно довести)

Доведення Висновок

(оцінка, враження)

— З яких основних частин складається текст-міркування?

— Знайдіть у тексті вправи 47 згадані частини.

5. Каліграфічна хвилинка

Оо ос са си

Зла, як оса. Допався, як оса до меду. Лізе в очі, мов оса.

— Про кого так кажуть?

— Запишіть одну з приказок.

— Чи відомо вам, що оси дуже корисні?

— Про це ми дізнаємося з наступної вправи. 

6. «Міркуємо!». Робота за вправою 48 (с. 27)

— Прочитайте текст.

— Доведіть, що це текст-міркування.

— Зачитайте з тексту твердження. (Хто винайшов папір? Люди? Ні, ко-махи.)

— Зачитайте з тексту доведення.

— Який висновок можна зробити? (Отже, першими творцями паперу були оси.)

— Запишіть висновок у зошити.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. «Попрацюймо разом!» (вправа 49, с. 27)

— Прочитайте текст.

— Поміркуйте, чи правильно учень побудував текст-міркування.

— Виправте текст, змінивши основну частину, щоб вона відповідала твердженню і висновку.

(Ця пташка оберігає від шкідників дерева в лісах і парках. Вона знищує за добу стільки комах, скільки важить сама.)

— Запишіть основну частину під диктування вчителя.

2. Гра «Кращий знавець мови» (вправа 50, с. 28)

— Прочитайте текст.

— Яке слово учень написав неправильно?

— Доведіть, що слово село треба писати з буквою е.

— Який висновок можна зробити? (Щоб знати, як правильно написати слово з ненаголошеними е, и, необхідно вивчити правило.)

3. Робота над прислів’ями

— З’єднайте праву і ліву частини так, щоб утворилися прислів’я.

Дім без книги — як на світі жить.

Книга вчить, день без сонця.

Золото добувають із землі, буде легше в світі жити.

Будеш з книгою дружити — а знання — з книжок.

— Ці прислів’я допоможуть вам скласти і записати текст-міркування.

4. Робота за вправою 51 (с. 28)

— Прочитайте твердження, подане у вправі.

— Назвіть докази до поданого твердження. (За потреби учні можуть використовувати утворені прислів’я.)

— Який висновок ми можемо зробити?

— Запишіть міркування в зошити, дотримуючись згаданих частин тексту.

VI. Підсумок уроку

— Над яким типом тексту працювали на уроці?

— З яких частин складається текст-міркування?

— Яку роль виконує кожна частина тексту?

VII. Домашнє завдання

Вправа 52, с. 28.

— Напишіть, яка професія вам подобається і чому.