Українська мова 3 клас Урок розвитку зв’язного мовлення. Про що говорить заголовок

 Урок розвитку зв’язного мовлення. Про що говорить заголовок

Мета: формувати вміння співвідносити заголовок зі змістом; вчити складати розповідь за поданим початком і основною частиною; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до свійських тварин.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Всі за парти ми сідаємо,

До роботи приступаємо.

Щоб помилок уникати,

Треба пильність розвивати!

II. Актуалізація опорних знань

1. Робота над загадкою

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає.

Коли, діти, це буває? (Восени)

2. Робота над віршем Лесі Вознюк 

Осіння скриня

Журавлі прощально нам крилом махнули

і ключем осінню скриню відімкнули.

А у скрині осені прохолода й просині,

вузлики з туманами сіро домотканими,

золоті листочки і дощів разочки.

Журавлі зізнались:

— Сумно відлітати,

бо в осінній скрині так чудес багато.

А на дні у скрині гарбузи та дині,

груші соковиті, яблучка налиті.

— Як змінюється природа восени?

— Які дива очікують на нас в осінній скрині?

А плоди ці незвичайні. Вони чарівні. Щоб плід кожний скуштувати, треба завдання на уроці правильно розв’язати. Тож рушаємо в путь. Нас цікаві речі ждуть.

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці під час виконання завдань ми повторимо матеріал про текст, будемо вчитися добирати заголовки, співвідносити їх зі змістом тексту; будемо вчитися складати розповідь за поданим початком і основною частиною.

IV. Робота з мовним матеріалом

1. Завдання від гарбузів

— Яку тему ми вивчаємо? («Текст»)

— Що називається текстом?

— Прочитайте дві групи речень.

— Яка з них є текстом?

— Доберіть до тексту заголовок.

Навесні прилетіли пташки. У лисички гострі зубки і довгий хвіст. По дорогах їздять машини. 

Як хороше в лісі! А скільки тут грибів! Он майнула білка. Куди вона сховалася? Де її хатка? А ось летить павучок. Щасливої дороги!

2. Завдання від динь. Робота в групах

— Про що може розповідати кожен з текстів, якщо у нього такий заголовок: «Осінь у парку»; «Осінні турботи їжачка»; «Праця людей восени»?

Діти об’єднуються в групи залежно від того, хто який заголовок отримав.

— Складіть усну розповідь.

Звітування груп.

Фізкультхвилинка

3. Завдання від грушок

— Прочитайте текст.

— Доберіть до нього заголовок.

— Обґрунтуйте свій вибір.

Уже осінь. Білочка готується до зими. Цілий день вона носить горіхи, жолуді. Сушить і складає їх у своєму дуплі. З такими запасами не страшна звіряткові зима. (Запаслива білочка)

4. Завдання від яблучок

— Прочитайте речення.

— Переставте речення так, щоб вийшов зв’язний текст.

— Запишіть складений текст.

А біля неї килим золотий лежить.

Облітає золоте листячко з берізки.

Вона, білокора, від холоду дрижить.

(Облітає золоте листячко з берізки.

Вона, білокора, від холоду дрижить.

А біля неї килим золотий лежить.)

5. Творча робота

— Відгадайте тваринку за описом.

Це свійська тварина. Він має пухнасте хутро. У нього довгі вуха і короткий пухнастий хвіст. Ця тваринка полюбляє їсти капусту, сіно. Дуже любить гризти морквинку. (Кролик)

— Які свійські тваринки живуть у вас удома? (Короткі розповіді учнів.)

— Спробуємо скласти розповідь про те, як діти можуть допомагати тваринам у складний для них час.

Був холодний осінній ранок. Падав дрібний дощ. Хотілося швидше добігти від школи до дому.

Та раптом Наталка з Миколкою зупинилися здивовані. Перед ними на стежці сиділо мокре кошеня і жалібно нявчало. Діти вирішили забрати ко-шеня додому.

— Прочитайте перший абзац тексту. Як називається ця частина тексту? (Зачин)

— Прочитайте другий абзац тексту. Як називається ця частина тексту? (Основна частина)

— Якої частини в тексті бракує? (Кінцівки)

— Спробуйте завершити розповідь. (Усне складання кінцівки. Заслухати кілька учнів.)

Запис тексту в зошити.

V. Підсумок уроку

Перевірка складеної кінцівки тексту. Редагування.