Українська мова 3 клас Текст. Добирання заголовків до тексту

Текст. Добирання заголовків до тексту

Мета: вчити учнів визначати текст, добирати заголовок до тексту; розвивати усне мовлення, вміння відновлювати деформований текст; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 23, с. 15)

— Який заголовок дібрали до тексту?

— Як ви розумієте вислів добре слово?

— Чому добре слово є таким дорогим і бажаним для людини?

2. Фронтальне опитування

— Назвіть вимоги до усного мовлення.

— Яким має бути писемне мовлення?

— Що необхідно знати і вміти, користуючись словником?

— Чого не можна робити під час розмови із співбесідником?

3. Лексичний диктант

Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують і записують саме слово.

Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь ласка)

Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)

Слово подяки. (Спасибі)

Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)

Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)

Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)

Говоримо в будь-якій ситуації, коли прощаємось. (Прощавайте)

Коли прощаються, бажають... (на все добре).

— Складіть одне речення з одним зі слів диктанту.

4. Дидактична гра «Я міркую»

— Прочитайте речення, записані ліворуч. Про що йдеться в кожному реченні? Чи становлять ці речення зв’язний текст? (Міркування учнів.)

— Прочитайте речення, записані праворуч. Про що в них йдеться? Чи можна назвати це текстом? (Міркування учнів.)

— Доберіть до тексту заголовок.

У золоті осінні дні збираються відлетіти у вирій журавлі. Укривається багрянцем клен. Хазяйнує Жовтень скрізь, де не глянь. Як настала холодна осінь, журавель почав збиратися в теплі краї та й каже куликові:

— Ось ну, курличе, рушай і ти! Коли б ти знав, які хороші сторони є на світі.

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом, розпочату в другому класі. Будемо вчитися визначати текст серед розрізнених речень; відновлювати деформований текст та добирати заголовок. 

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Підготовча робота (вправа 24, с. 17)

— Про що розповідається в кожному реченні?

— Чи становлять ці речення текст? Чому?

— Чому цей текст так названо?

2. Ознайомлення учнів зі зразком міркування (с. 17)

3. Пояснення вчителя

— Зв’язані за змістом речення становлять текст. До тексту можна дібрати заголовок.

4. Первинне закріплення

1) Тренувальна вправа 25 (с. 17).

— Прочитайте речення.

— Про що повідомляється в кожному реченні?

— Чи становлять ці речення текст?

2) Ознайомлення учнів зі зразком міркування (с. 17).

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота над деформованим текстом (вправа 26, с. 17–18)

— Чи становлять ці речення текст? Поясніть свою відповідь.

— Що потрібно зробити, щоб ці речення стали текстом?

— Розташуйте їх у правильній послідовності.

— Запишіть текст. Доберіть до нього заголовок.

2. Завершення висловлювань (вправа 27, с. 18)

— Прочитайте запис.

— Чи можна його назвати завершеним висловлюванням? Чому?

— Що можна додати до сказаного, щоб перетворити його на завершене висловлювання?

3. Ознайомлення з правилом (с. 18)

— Як розміщені речення в тексті?

— Яким висловлюванням є текст?

4. Гра «Будь уважний!»

Що хочете з нами робіть: соліть, смажте, варіть, маринуйте! Тільки не виривайте з коренем, не розривайте навколо лісову підстилку, не знищуйте нашу грибницю. А не послухаєтеся, то ми зовсім рости перестанемо! Залишитесь ви тоді без варива, без смаження, без соління і маринадів.

— Як ви вважаєте, який заголовок найбільше відповідає тексту?

а) Смачні гриби.

б) Говорять гриби.

в) Обережно, гриби!

— Обґрунтуйте свою відповідь.

VI. Підсумок уроку

— Що цікавого дізналися на уроці?

— Які речення становлять текст?

— Що можна дібрати до тексту?

VII. Домашнє завдання

Вправа 28, с. 18. Правило, с. 18.