Українська мова 3 клас урок "Спостереження за вживанням прикметників у загадках"

Спостереження за вживанням прикметників у загадках

Мета: систематизувати і закріпити знання учнів про прикметник; вчити влучно вживати прикметники в усному і писемному мовленні; розвивати інтерес до усної народної творчості; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

II. Актуалізація опорних знань 

1. Каліграфічна хвилинка

Шш ша шп шу

Шпак шпаківня

Плаче шпак уранці після зливи,

Де шумлять на греблі явори,

Що шпаківню вітер чорнобривий

Перекинув денцем догори.

Л. Костенко

— Випишіть словосполучення, вжиті в переносному значенні.

— Випишіть однокореневі слова, визначте у них корінь.

2. Гра «Упізнай предмет за ознакою»

— Читайте швидко і доповнюйте речення за змістом.

Рідна, лагідна, найдорожча, ніжна, найдобріша — ... (мама).

Запашний, білий, смачний, духмяний, пшеничний — ... (хліб).

Білий, холодний, пухкий, іскристий — ... (сніг).

Біле, солодке, вершкове, холодне — ... (морозиво).

Пухнаста, руда, хитра, прудка, спритна, підступна — ... (лисиця).

Нова, цікава, бібліотечна, яскрава — ... (книга).

Хитрий, колючий, маленький, спритний — ... (їжачок).

Швидкий, боязкий, довговухий, куцохвостий — ... (заєць).

Весняний, сонячний, теплий, лагідний — ... (вітер).

3. Перевірка домашнього завдання (вправа 373, с. 153)

IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку

— Чи любите ви відгадувати загадки?

— Сьогодні ми спробуємо складати загадки самі.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

— Народ створив багато загадок, у яких «заховав» прості й відомі всім предмети. Прикметники виявилися дуже зручними для того, щоб описати предмет, не називаючи його. Саме це і потрібно робити в загадці.

2. Працюємо разом (вправа 374, с. 153)

— Прочитайте і відгадайте загадки. Спишіть. Укажіть, які слова допомогли відгадати загадки. Чи є серед цих слів прикметники?

— Позначте будову виділених слів.

3. Робота в групах

— Подані словосполучення запишіть таким чином: одна група виписує сполучення, у яких прикметники вжито в переносному значенні, інша — в яких у прямому.

4. Робота в парі (вправа 376, с. 154)

— Прочитайте казку. Чого вона вчить?

— Знайдіть у тексті прикметники. Визначте рід прикметників, ужитих в однині.

— Пригадайте, які казки про хвальків ви знаєте.

5. Робота в групах (вправа 377, с. 154)

— Про кого можна так сказати: «Це порядна, чесна і добра людина»?

— Запишіть складене міркування. Прочитайте його перед класом.

V. Систематизація й узагальнення отриманих знань

1. Конкурс на кращого відгадувача загадок

— Відгадайте загадки.

У травах сестри луговії,

Золотенькі очі, біленькі вії. (Ромашки)

Я маленький, я вухатий, 

Попелястий, волохатий. 

Я стрибаю, я тікаю, 

Дуже куций хвостик маю. (Заєць) 

Хто ми? 

Гей, що то за коні 

Стоять на припоні: 

Зелені, лобасті, 

Довгасті, голчасті, 

Нічого не возять, 

А солі просять. (Огірки) 

Г. Храпач 

Срібні спиці, срібні роги — 

Друг надійний для дороги. (Велосипед) 

М. Кондратенко 

Гостроносий і малий. 

Сірий, тихий і не злий. 

Вдень ховається. Вночі 

Йде шукать собі харчі. (Їжак) 

В. Кравчук 

— Спишіть одну із загадок. Підкресліть прикметники. 

2. Робота над загадкою 

— Прочитайте загадку. Складіть речення зі словом-відгадкою. Запишіть його. 

Жовтеньке, тепленьке 

Світилося та гріло, 

За день натрудилося, 

За обрій закотилося 

— Запишіть ознаки, які б характеризували сонечко у різні пори року, дня, в різну погоду. 

— Доберіть синоніми до слова обрій. 

3. Робота в групах 

— Складіть загадки: 

1-ша група — про явище природи; 

2-га група — про навчальне приладдя; 

3-тя група — про квіти; 

4-та група — про тварин. 

Кожна група презентує свою загадку. Обирається найцікавіша загадка. 

VІ. Підсумок уроку 

— Чи сподобалося вам відгадувати і складати загадки? 

— Слова якої частини мови допомагали вам під час складання і відгадування загадок? 

VІІ. Домашнє завдання 

Вправа 378, с. 154.