Українська мова 3 клас урок "Урок розвитку зв’язного мовлення. Письмове висловлювання про ситуації з життя класу"

Урок розвитку зв’язного мовлення. Письмове висловлювання про ситуації з життя класу

Мета: вчити учнів узагальнювати матеріали спостережень; розвивати вміння складати текст; виховувати бажання працювати і пишатися своєю працею.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка

Ац дж цю ар ює

Бджола безділля праця

Бджола мала, а й та працює.

— Як ви розумієте прислів’я?

— Зробіть звуковий аналіз слова бджола.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку

1. Робота над загадкою

 

Стоїть вулик придорожній,

Уночі завжди порожній,

А удень шумить, гуде,

Всяк школяр туди іде. (Школа)

2. Вправа «Мікрофон»

— Чи любите ви свою школу?

— Розкажіть про неї.

— Послухайте ще одну загадку.

 

Він великий, світлий, чистий.

Сяють вікна променисто.

Парти в три ряди стоять.

Діти вчаться тут чудово.

Хто вгадав уже із вас?

Ну, звичайно, це — наш... (клас).

— Розкажіть про класну кімнату, у якій ви навчаєтеся.

3. Повідомлення вчителя

— Сьогодні ми будемо писати твір про те, як ми прибирали свою класну кімнату. Уявіть, що ви є кореспондентами шкільної газети і маєте написати замітку про те, як пройшла робота у вашому класі.

Кореспондент — співробітник редакції, що бере участь у діяльності засобів масової інформації.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Добирання заголовка і формулювання основної думки твору

— Чому ви хочете розказати про прибирання в класі? (Любимо свій клас. Хочемо бачити його гарним, чистим, доглянутим. Весело працювати всім разом. Приємно щось робити своїми руками.)

— Це буде основна думка нашого твору.

— Який заголовок можна дібрати до нашої замітки? (Дружна робота. Гарно працювати разом. Як ми прибирали свій клас. Прибирання класної кімнати.)

— Які із цих заголовків розкривають основну думку твору? 

— Що важливо висловити, описуючи вашу роботу? (Своє ставлення до роботи) 

2. Добирання матеріалу до твору. Складання плану 

— Поставте питання, на яке потрібно буде відповісти, щоб отримати розповідь про прибирання в класі. (Чому вирішили прибрати в класі? Як готувалися до прибирання? Як розподілили між собою обов’язки? З яким настроєм працювали? Як змінилася класна кімната після прибирання?) 

— Про що слід розповісти докладно? 

План 

1. Підготовка до роботи. 

2. Гарно попрацювали. 

3. Як чисто стало в класі. 

— Чи зрозуміла основна думка твору із плану? 

Фізкультхвилинка 

3. Написання твору 

Колективна робота 

— З яких частин складатиметься наш твір? (Зачин, основна частина, кінцівка) 

— Про що напишемо в зачині? основній частині? 

— Як завершимо твір? (Висловимо своє ставлення до того, що робили.) 

Колективно складається зачин і кінцівка. Основну частину учні складають самостійно. 

ДРУЖНА РОБОТА 

Наш клас дуже дружний. Учора ми вирішили прибрати свою класну кімнату. Почалася ретельна підготовка. Однокласники принесли відра, ганчірки, миючі засоби. 

Закипіла робота. Група учнів мила вікна. Інші витирали меблі, двері, підвіконня. Дівчатка помили квіти. Оленка і Наталка розставили книги на полиці. Кожен старався працювати на совість, щоб клас став чистим і красивим. 

І ось роботу завершено. Наша класна кімната стала святковою і затишною. Вікна сяяли і переливалися на сонці. Приємно буде навчатися в чистому класі. 

4. Самостійна робота 

5. Індивідуальне написання творчих робіт 

6. Перевірка самостійної роботи 

1) Читання зразка твору і співставлення його з творами учнів. 

2) Читання творів учнями. 

3) Корекція і доопрацювання творів. 

V. Підсумок уроку 

— Що вам сподобалося сьогодні на уроці? 

— Які труднощі виникли під час написання творчих робіт? 

— Як удалося їх подолати?