Українська мова 3 клас урок "Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання казки за уявою на тему «Як подорожує краплинка води»"

Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання казки за уявою на тему «Як подорожує краплинка води»

Мета: вчити учнів складати казку, передаючи діалог дійових осіб; збагачувати словниковий запас; розвивати уяву, вміння фантазувати; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок вже пролунав,

На урок малят позвав.

Будемо старанно працювати,

І писати, і казки складати,

Щоб сказали всі про нас:

— Тут малята — просто клас!

II. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Шифрувальники»

— Ідучи за цифровими підказками, прочитайте прислів’я.

2 вчить 3 як 5 світі 1 казка 4 на 6 жить

2. Бесіда

— Які типи казок ви знаєте?

авторські          народні            побутові

                                казки

фантастичні                        про тварин

 

— До якого типу тексту належить казка?

— Чим казка відрізняється від оповідання?

— Казка нас навчає розуму, виховує в нас найкращі почуття, вчить любити й поважати старших, друзів. Без казки не буває дитинства: веселого, доброго, грайливого. Послухайте загадку і скажіть, що допомагатиме нам сьогодні на уроці.

3. Робота над загадкою

Мене п’ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така? (Вода)

— Так, вода. А чи замислювались ви, діти, над тим, що трапилося б на землі без води? (Не росли б дерева, квіти, не зеленіла б травичка, не було б птахів, звірів, і навіть нас — людей.)

— У давнину, коли довго не було дощу, вода не поливала нашу землю, люди виходили на подвір’я і закликали дощик.

4. Промовляння заклички

Іди, іди, дощику,

Зварим тобі борщику

У зеленім горщику.

Мені — каша,

Тобі — борщ,

Щоб рясніший ішов дощ.

5. Дослідження властивостей води

Дослід 1. Вода в склянці

— Яка вона? (Прозора)

— Який у неї смак? (Без смаку)

— Який запах? (Без запаху)

Дослід 2

— Якщо вкинути цукор? (Вода стане солодка.)

— Якщо додати варення, різні трави? (Вода стане солодка, духмяна.)

Дослід 3

Якщо додати солі? (Солона)

Дослід 4

— А оцет? (Кисла)

Висновок. Вода — розчинник. Цукор, сіль, оцет розчинилися у воді.

— Наша вода — справжня чарівниця.

А ще вода — справжня трудівниця. По воді плавають пароплави, на воді будують електростанції, взимку воду заливають у труби, батареї, за її допомогою опалюють будинки.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми будемо спостерігати за дощовою краплинкою, відправимося з нею в цікаву подорож, послухаємо її захопливі оповідки, а потім і самі створимо казку «Як подорожує краплинка води».

ІV. Робота над мовним матеріалом

1. Складання «Асоціативного куща»

— Діти, що ви уявляєте, почувши слово вода?

краплинка            океан             дощ

                                 вода             калюжа

річка                      хмарка              сніг

2. Бесіда про дощові крапельки

Учитель «ловить» краплинку води.

— Що у мене в руці? (Краплинка води)

— Звідки впала дощова краплинка? (З неба)

— Де вона народилася? (У хмарці)

— Чому ви так вважаєте? (Бо хмарка дощ приносить.)

— Чи всі хмарки дощ приносять? (Ні, тільки темні)

— А які ще є хмари? (Сірі, білі)

— А білі хмарки приносять дощ? (Білі хмарки плавають у небі, як лебеді. Вони молоді, набираються сили.)

— На що схожі хмарки? (На коників, на пух, солодку вату, тварин, замки)

— А які хмарки в різні пори року? (Восени небо затягнуте густими сірими хмарами. Узимку сірі хмари темніють і ніби важкі брилі нависають над землею. Весною небо блакитне, світле.)

— Чи можна полічити всі краплинки, які падають з неба, з хмарок? (Ні)

3. Гра «Мікрофон»

— Чи загинуть краплинки, які впадуть на землю?

4. Спостереження за краплинками

— Як краплинки падають на землю? (Вони ніби танцюють на асфальті, підстрибують, неначе змагаються, хто вище; то кружляють у повітрі, то ніби тупають ніжками: кап-кап.)

Фізкультхвилинка

— А ви хочете побути краплинкою, дощиком?

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії згубила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травичці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата.

Політаєм, як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

V. Робота над складанням казки «Як подорожує краплинка води»

1. Робота в парах

— Уявіть, що ви спіймали краплинку.

— Яку казку вона вам може розповісти?

Усні розповіді учнів з введенням діалогу.

2. Слухання зачину казки

— Послухайте, яку казку розповів мені коник-стрибунець.

Йшов рясний дощ. Краплинки весело кружляли у таночку. Раділи, співали пісню дощову. Сіла одна Крапелька на листок калини. Заіскрилася, запишалася та раптом побачила маленьку тендітну Липку з прив’ялим листям...

— Пофантазуйте, яка розмова могла відбутися у казці між героями?

3. Ознайомлення зі зразком продовження казки

— Чому ти, Липко, зажурилася? Чому листочки свої опустила?

— Мене давно не поливав дощик!

— Липко, я можу тобі допомогти.

— А як?

— Зачекай, я полечу до хмаринки, покличу своїх сестричок — і ми тобі допоможемо!

Налетіла хмаринка. Пішов теплий дощик. Упали краплинки на Липку. Зраділа Липка, підняла своє зів’яле листя.

З того часу товаришують краплинки з Липкою. Як хороше жити, коли в тебе є вірний друг!

4. Самостійна робота учнів. Запис складених казок

5. Перевірка написаного. Аналіз мовних помилок

VI. Підсумок уроку

- Цей урок навчив мене...

На дошці — таблиця-підказка.

- Висловлювати свої думки.

- Передбачати розвиток подій у творі.

- Формувати задум.

- Розкривати зміст казки.