Українська мова 3 клас урок "Урок розвитку зв’язного мовлення. Як писати листи"

Урок розвитку зв’язного мовлення. Як писати листи

Мета: дати учням поняття про структуру листа; ознайомити з правилами заповнення конверта; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності; виховувати любов до рідної мови, повагу до праці листоноші.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні ми завітаємо в гості до майстерні слова.

— Як ви гадаєте, про що ми там дізнаємося? А допоможе нам у цьому загадка.

Без душі, без тіла, за сто миль залетів. (Лист)

— Сьогодні на уроці ми дізнаємося про історію виникнення листів, повправляємося у правильному написанні листів.

III. Робота з мовним матеріалом

1. Робота за таблицею

                                                                Листи

Повідомляють про якісь події Діляться враженнями Звертаються з проханням

— Навіщо людям потрібні листи? (У людей виникла потреба у спілкуванні.)

2. Словникова робота

— Відгадайте слова і запишіть їх у зошит.

- Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання. (Конверт)

- Пункт призначення листа, місцезнаходження того, кому лист призначений. (Адреса)

- Цифрове умовне позначення міста, села. (Індекс)

- Людина, яка розносить листи. (Листоноша)

- Людина, якій адресований лист. (Адресат)

Колесо історії

Листи люди писали одне одному ще з далеких часів. Для цього вони використовували папірус, пергамент, глиняні дощечки, черепки.

Люди для спілкування спочатку використовували предмети, яким надавали відповідного значення. Відома легенда про лист, який надіслали скіфи персидському царю як відповідь на його вимогу підкоритися йому. Скіфи надіслали царю мишу, жабу, горобця, 5 стріл. Це означало: якщо перси зариються в землю, сховаються під воду або злетять у небо, стріли скіфів їх усе одно знайдуть.

3.  Поділ листів на групи

1-й учень (читає листа)

Щоб в житті усе велося і добро щодня лилося.

Щоб від цього дня Миколи жили Ви в добрі й любові.

Щоб не знали ні бід-горя у бурхливім життя морі.

Щоб пишався вами край, а найбільше — Миколай.

Бо він любить всіх, хто в мирі, в згоді, в правді,

І до тих він уночі несе звабні калачі

Ще й цукерки і цукати, щоб солодко було спати! (Це лист-побажання.)

2-й учень (читає листа)

У світле та радісне свято жіноче

Матусю свою привітати я хочу.

Вона в мене добра, вона в мене гарна,

У домі ґаздиня вона бездоганна,

І слово підтримки для кожного має,

Та завжди в очах її посмішка сяє.

В цей день я для мами несу у руці

Яскравого сонця тонкі промінці,

І запах зелених, весняних гаїв,

І квіти з далеких, казкових лугів.

Зберу у долоні сріблясту росу

І рідній матусі її віднесу.

Дарую всю землю, ліси і моря!

Ти краща у світі! Матусю моя! (Це лист-привітання)

4. Гра «Збери лист»

— Відновіть лист, правильно розставивши його частини.

— До якого виду листів він належить?

1-й ряд — лист 1

1 А що цікавого, ви друзі, можете розповісти про своє місто?

2 Дорогі друзі!

3 Приїжджайте до нас у місто. Ми вам все це покажемо.

4 Ми дуже любимо своє місто. У ньому багато парків. Особливо цікаво у парку ім. Горького. Там є чудові атракціони. А ще у нашому місті є театри і цирк. І взагалі у нас є багато чого цікавого.

5 Пишуть вам Іринка та Петрик.

6 Будемо з нетерпінням чекати ваших листів. (Це лист-розповідь.)

2-й ряд — лист 2

1 Твій дядько Петро.

2 Але в школі ти станеш грамотною людиною — ти навчишся дружити.

3 Ось ти і став великим, ось ти і став школярем. Завдання перед тобою стоїть важливе, важко навчитися писати, читати і рахувати. Усі люди на землі: лікарі, шахтарі, будівельники — починали вчитися з такої ж палички в твоєму зошиті, з першої букви на дошці, з першого слова в Букварі.

4 Дорогий друже! Бажаю тобі щастя, здоров’я, успіхів у навчанні.

5 Мій дорогий друже! (Це лист-побажання.)

3-й ряд — лист 3

1 Хай перші весняні промені подарують тобі гарний настрій!

2 Прийми мої найщиріші поздоровлення з чудовим весняним святом — Міжнародним жіночим днем 8 Березня!

3 Дорога матінко!

4 Бажаю тобі здоров’я, краси і ніжності. Хай у твоєму житті завжди крокують поруч радість, успіх і надія.

5 З любов’ю твій син (дочка). (Це лист-поздоровлення.)

Фізкульхвилинка

Цікаво знати!

Лист скаже про тебе більше, ніж ти можеш собі уявити! Для тебе головне — щоб почерк був чітким. Щоб твій друг не витрачав час і сили, намагаючись розібрати недбало написані букви. І рядки щоб не повзли «вниз», а аркуш паперу був акуратним. Намагайся також не робити надто багато помилок. Лист починається зі звернення «здрастуйте», «добридень», «привіт». До близьких людей звертайся так, як звертаєшся завжди. А ось до малознайомих пишуть набагато стриманіше. Якщо ж ти відповідаєш на чийсь лист, поквапся: відповідь потрібно відправити не пізніше 5–7 днів після того, як отримав послання. Змусити людину чекати, проявити байдужість — неввічливо. Ось лист написаний. На конверті написана твоя адреса і адреса того, хто цей лист отримає. Тепер залишилося заклеїти конверт і опустити в поштову скриньку. Але може бути і так: хтось із знайомих люб’язно запропонував листа передати. Тоді конверт не заклеюють! Це знак довіри, вчинити інакше непривабливо. Адже вихована людина не читає чужих листів, навіть якщо це зробити дуже легко і «ніхто все одно нічого не дізнається».

5. Практична діяльність. Складання листа учнями

— Напишіть другові лист-розповідь про справи в класі, використовуючи для цього опорні слова.

Дорогий...

Хочу розповісти тобі про...

Я дуже сумую без тебе...

Напиши мені...

З нетерпінням чекаю відповіді...

6. Запис учнями тексту в зошити

7. Заслуховування декількох листів. Виправлення мовних помилок

8. Гра «Пограємо в пошту»

— Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Індекс — він потрібний машині, яка сортує листи на пошті. За цифрами вона з’ясовує, куди, в який район слід відправити листа. Місто, назву вулиці, номер дома і квартири.)

— Заповніть конверт. (Учитель надає зразок заповнення на дошці.)

Для допитливих

Лист написано, конверт підписаний. А що далі? Потрібно наклеїти марку.

Навіщо?

Лист — це пасажир. А його квиток — це марка. Її наклеюють на конверт.

Перша марка з’явилася 6 травня 1840 р. Британська пошта ввела порядок, згідно із яким усі поштові відправлення мають бути оплачені.

Конверт кидають до поштової скриньки. Вона була винайдена моряками в XV ст. Прямуючи з Європи до Індії морські мандрівники залишали листи у великому кам’яному ящику на мисі Доброї Надії, а кораблі, що поверталися, забирали послання до Європи.

У 1975 р. на конгресі Всесвітнього поштового союзу було затверджене свято — тиждень листа. Воно проводиться у жовтні щороку. Тиждень листа — свято не лише листонош, але й усіх людей. Щорік вони розсилають 1,7 млрд листів, 54 млн посилок.

IV. Підсумок уроку

— Пошта пов’язує нашу країну з усім світом. Тож давайте писати листи одне одному! Отримавши їх, адресат посміхнеться, а кожна посмішка — це промінчик сонця. Чим більше посмішок, тим світліше стає на нашій Землі!

— Якщо на уроці вам було все зрозуміло, оберіть жовту квіточку. А якщо у вас ще залишилися запитання, оберіть рожеву квіточку.